Sigorta İşe Giriş

İnsanlar belirli bir süre istedikleri bölümlerde eğitim alırlar ve arkasından bu bölümlerden mezun olurlar. Belirli bir eğitim kurumundan mezun olmuş bireyler, eğitim aldıkları alanlarda kamu kuruluşu ya da hususi sektörde çalışırlar. İşe başladıkları ilk gün itibariyle işveren tarafınca sigorta işlemlerinin başlaması gerekmektedir. Çalışanların sigorta işe giriş aşamasında yer edinen bu işlemler işveren tarafınca yürütülmektedir. Çalıştığınız sektöre nazaran toplumsal güvenceniz Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmektedir. Buna nazaran kamu kurumlarında işyar olarak vazife yapıyorsanız Emekli Sandığı toplumsal güvencesine haiz olmuş olursunuz fakat hususi sektörde ya da kendi iş yerinizde çalışıyorsanız daha fazlaca BAĞ-KUR toplumsal güvencesine haiz olmuş olursunuz. Haiz olduğunuz toplumsal güvenceye nazaran aynı toplumsal ve sıhhat alanlarındaki imkanlardan değişik oranda yararlanabilirsiniz. Herhangi bir toplumsal güvencesine haiz olan bireyler devlet hastanesinden, dal hastanesinden, üniversite hastanesinden, eğitim ve araştırma hastanesinden, sıhhat ocağından muayene ve tedavi hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir fakat hususi sıhhat kurumlarında ödenen muayene ve tedavi tutarı haiz olduğunuz toplumsal güvenceye gire değişmektedir. Kısaca haiz olduğunuz toplumsal güvencenize ödenen sigorta prim tutarı ne kadar fazlaysa hususi sıhhat kuruluşlarına ödeyeceğiniz fark tutarı o denli azca olacaktır. Sigorta işe giriş işlemleri aşamasında ödenecek olan sigorta primleri belirlenmektedir. Haiz olduğunuz toplumsal güvencenize ödenen sigorta primi tutarı azsa, hususi sıhhat kuruluşlarından talep edilen muayene ya da tedavi tutarı daha çok olacaktır, bundan dolayı haiz olduğunuz toplumsal güvence bu ücretlerin fazlaca azca bir miktarını karşılamaktadır, geri kalan fark tutarı tamamen size aittir. Aynı durum ilaç alımından da gerçekleşmektedir. Bazı ilaçların tutarının tamamını haiz olduğunuz toplumsal güvence karşılamaktadır fakat bazı ilaçların bir kısmını karşılamaktadır, bu durumda çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışan bireyler haiz oldukları toplumsal güvenceye her ay tertipli olarak sigorta primi öderler ve böylece emekli olmaya hak kazandıklarında bu ödemeler onlara emekli maaşı adı altında geri ödenir.

Sigorta İşe Giriş

Kamu kurumlarında ya da hususi sektörde sigortalı olarak çalışan bireylerin Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yürütülen yasalara nazaran, sigorta işe giriş bildirgesini, çalışanın işe başladığı tarihten en geç bigün öncesinde Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir. Sigorta işe giriş bildirgesini Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeyen işverenlere bazı caydırıcı cezalar uygulanmaktadır. Toplumsal Güvenlik Kurumu denetim alanında vazife icra eden bireyler tarafınca tespit edilen sigorta işe giriş bildirgesinin zamanında teslim edilmemesi durumunda iki aylık asgari ücretin ödenmesi gerekmektedir. Eğer iş veren sigorta işe giriş bildirgesini ulaştırmaması sebebiyle ortaya çıkan yasal sürecin tamamlanmasının arkasından sigorta işe giriş bildirgesini Toplumsal Güvenlik Kurumu’na iletirse bir aylık asgari ücret ödeme cezası talep edilir. Eğer iş veren sigorta işe giriş bildirgesini yasal sürecin tamamlanmasının arkasından bir yıl içinde teslim etmezse dört asgari ücret cezası kendisinden eğitim edilir.

Sigortalı olarak çalışan bireyler sigorta işe giriş ile ilgili işlemlerini Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesinden kolayca ulaşabilir. Yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesi aracılığı ile sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Oluşturulan sayfada boş olan alanları kişisel bilgilerinizle doldurup sisteme doğru bir halde aktardıktan sonrasında Giriş butonuna basarak haiz olduğunuz toplumsal güvencenizle ilgili işlemlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Sigorta İşe Giriş İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir