Sigortası Olmayan Ev Hanımları (Kadınları) Nasıl Emekli Olur

Asla sigortası olmayan ev hanımları (bayanları) için emeklilik fırsatı devlet tarafınca meydana getirilen düzenlemeler yardımıyla 2021 senesinde mümkün hale gelmiştir. Düzenlenen yeni kanun kapsamında, ev hanımları Toplumsal Güvenlik Kurumu’na daha düşük prim ödemelerini tertipli şekilde yaptıkları takdirde emekli olma fırsatı elde edecektir. İsteğe bağlı olarak meydana getirilen prim ödemeleri sonucunda ev hanımlarına emeklilik 2021 senesinde bir hak olarak sunulmuştur.

Asla sigorta giriş olmayan ev hanımları lüzumlu şartlara uygunluk sağlamış olduğu takdirde emekli olma fırsatı yakalamaktadır. Ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur, prim ödemeleri ne kadar, şartları neler benzer biçimde tüm soruların cevaplarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı İçin Şartlar Nedir?

Ev hanımlarına emeklilik şartları nedir? merak ediyorsanız;

 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımının 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımı vergi mükellefi olmamalıdır.
 • Başvuruda bulunacak olan ev hanımının kendi imkanlarıyla üretim yapması ve ek gelir elde ediyor gerekmektedir.

Ev hanımları için emeklilik fırsatı soruşturma imkânı evde kendi imkanlarıyla üretim yapması ve para kazanması şartıyla verilmektedir. Ev hanımları kendi imkanlarıyla; çorap, havlu, nakış işleri, halı, örtü, hasır, çiçek, fırça, sepet, gezinsel eşyalar benzer biçimde el sanatlarıyla üretim yapmalı ve satışını gerçekleştirmelidir. Bu şekilde üretim yaparak ek gelir elde eden ev hanımları için emeklilik fırsatı sunulmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Müracaat Iyi mi Yapılır?

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapılmakta olup lüzumlu tüm işlemler il müdürlüklerinde tamamlanabilmektedir. Müracaat için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Ilk olarak SGK il müdürlüklerine gidilmesi ve gelir vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınması gerekmektedir.
 • Gene SGK il müdürlüklerinde bulunan ilgili bölüme gidilerek, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi doldurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, doldurduğunuz bildirge ve gelir vergisi mükellefi olmadığınıza dair belge ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunun yapılığı günü takip eden gün sigorta başlangıcı yapılmaktadır. Ev hanımları isteğe bağlı olarak 5 yıl süresince prim ödemesi meydana getirirse, vefat durumunda mirasçılarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ev Hanımları İçin Prim Ödemeleri Ne Kadardır?

Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak ödeyeceği SGK primleri aylık olarak ödenmektedir. Toplu para yatırarak emekli olma benzer biçimde bir durum ev hanımları için geçerli değildir. Ev hanımlarının emeklilik fırsatı BAĞ-KUR yeni ismiyle 4/B çatısı altında gerçekleşmektedir. BAĞ-KUR güvencesi ile emekli olabilecek olan ev hanımları, sıhhat hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilecektir.

Aylık olarak yatırılacak olan primlerin; yüzde 20’si malullük, emeklilik ve ölüm sigortası olarak yatırılmaktadır. Aylık primin yüzde 12’si ise Genel Sıhhat Sigortası kısa ismiyle GSS primi olarak yatırılmaktadır. Bunun yanı sıra ev hanımlarının yatıracağı primler vergiden muaf tutulmaktadır.

2021 senesinde yatırabilen en düşük BAĞ-KUR primi ortalama 613 TL iken, ev hanımlarına sunulan emeklilik fırsatında aylık prim ödemleri 158 TL indirimli olarak belirlenmiştir. Şu demek oluyor ki ev hanımları 455 TL prim ödeyerek emeklilik fırsatı yakalayabilmektedir. Ödenecek prim gün sayısı ise her yıl atarak terfi edecektir. 2021’de aylık ödenecek prim gün sayısı 25 iken, 2021’da 26 gün olacak ve her yıl bigün artarak yükselmeye devam edecektir.

Ev Hanımları Ne Süre Emekli Olabilir, Emeklilik Şartları Nedir?

Ev hanımlarına sunulan emeklilik fırsatında ev hanımları 9000 gün süresince tertipli olarak isteğe bağlı prim ödemesi yapmalıdır. Bazı durumlarda emeklilik şartlarında değişimler söz mevzusu olabilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Ev hanımı emekli olmadan önceki 3,5 yıl süresince başka bir kişinin yanında çalışır ise 7200 gün prim ödemesi ile emekli olabilmektedir.
 • İsteğe bağlı prim ödemesi icra eden ev hanımları 5400 gün prim ödemesini yaparsa 61 yaşına ulaştığında emekli olma hakkı kazanmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Düzgüsel şartlarda SSK (4/A), BAĞ-KUR (4/B) ya da Emekli Sandığı (4/C) emeklilik şartları yerine getirildiğinde ödenen prim tutarının üç katına kadar emekli maaşları hesaplanabilmektedir. Ev hanımları için ödenecek prim tutarın düşük olması, emekli maaşlarının da düşük olacağı algısı yaratmıştı. Meydana getirilen açıklamalar; ev hanımlarına bağlanacak emekli maaşının değişik bir halde hesaplanacağı ve tahmin edilmiş olduğu kadar düşük olamayacağını gösterdi.

Evde kendi imkanlarıyla iş icra eden hanımefendiler için emekliliğe hak kazanmak mümkün hale gelmiş olup ayda 24 gün prim ödeyerek 1400 TL’ye kadar emekli maaşı hakkı sağlanacağı açıklanmıştır. Sunulan bu imkân yardımıyla ev hanımları emekli olabilecek ve emeklilik zamanlarını rahat bir halde geçirebilecekler.

Ev hanımları için sunulan emeklilik fırsatı yanı sıra devlet tarafınca birçok teşvik ve faizsiz kredi seçeneği sunuluyor. Kendi işini oluşturmak isteyen ev hanımları, projeleri ile beraber KOSGEB’e başvuruda bulunabiliyor. Lüzumlu şartlara uygunluk elde eden girişimci ev hanımlarına 150 bin TL’ye kadar destek sağlanıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de etkinlik gösteren bazı bankalarda ev hanımlarına hususi kredi ya da kredi kartı seçenekleri sunmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Online Olarak Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Ev hanımları için emeklilik müjdesi geldiğinden beri birçok ev hanımı bilgileri merak etmektedir. Tüm şartlara uygunluk elde eden ev hanımları, isteğe bağlı olarak prim ödemelerini gerçekleştirerek emekli olabilmektedir. Ev hanım isteğe bağlı olarak ödeme yaptığında BAĞ-KUR (4B) güvencesi altında emekli olma fırsatı yakalamaktadır. 4B isteğe bağlı sigortanız ile ilgili merak ettiklerinizi E-Devlet sistemi üstünden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • Ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğini görmüş olacaksınız. Bu seçeneğe tıklayarak kimlik doğrulama işleminizi tamamlamalısınız. Bunun için T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden almanız mümkündür.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonrasında oluşturulan sayfada 4B isteğe bağlı ilk tescil kaydınız ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Telefon Vasıtasıyla Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Ev hanımları için emeklilik şartları, maaş ödemeleri ya da lüzumlu sorgulamalar telefon vesilesiyle yapılabilmektedir. T.C Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 170’i arayarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Alo 170’i aradığınızda; SGK, ÇGGB, MYK ve İŞKUR kurumları ile ilgili sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Alo 170’i aradığınızda yanınızda nüfus cüzdanınızı bulundurmanız, işlemlerin daha süratli yapabilmenizi elde edecektir. Alo 170’i aradığınızda sizin adınıza bir müracaat takip numarası oluşturulmaktadır. Sorularınız anında cevaplanırken, suç duyurusu ya da şikayetlerinizin cevaplanma süresi 3 iş günüdür.

Alo 170’in telefon vesilesiyle sunmuş olduğu hizmetlerin yanı sıra online olarak resmî internet sayfası üstünden de hizmet sunmaktadır. www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, canlı destek kısmına bağlanabilirsiniz. Canlı olarak uzmanlarla yazışabilir, sorularınızın cevaplarını süratli bir halde alabilirsiniz. Bunun yanı sıra müracaat takip numaranızla site üstünden sorgulama yaparak, beklediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Resmî internet sayfasına giriş yaptığınızda görüntülü destek almanızda mümkündür. İşaret dili bilen uzmanlarla kontakt kurabilir, sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur?

Doğum Borçlanması Hesaplama

25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

tıkla sorunu sor

Sigortası Olmayan Ev Hanımları (Bayanları) Iyi mi Emekli Olur İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir