SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ?

SSK emeklilerinin dul maaşı alması mümkündür. Sadece bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hayatta kalan eş SSK emeklisi ise ve emekli maaşı almaya devam ediyorsa, bu durumda çift maaş alabilmektedir. Dul maaşı alabilmek için bazı işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak SGK emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığa giderek, başvuruların tamamlanması gerekmektedir.

Dul Maaşı Almak için Lüzumlu Belgeler Nedir?

Dul maaşı için lüzumlu evraklar SGK emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı tarafınca belirlenmiştir. Buna nazaran lüzumlu evraklar ise:

 • 3 tane son altı ayda çekilmiş fotoğraf,
 • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği,
 • Kimlik araştırma belgesi,
 • Talep dilekçesi

Bu belgelerin teslim edilmesinin peşinden, dul maaşı talebi kabul edilmektedir.

Emekli Çift Maaş Alabilir mi?

Emeklilerin çift maaş alması bazı şartların yerine getirilmesi durumunda mümkün olmaktadır. Bilhassa sağ kalan dul ve SSK emeklisi olan bayanlar hem emekli maaşı hem de dul maaşı alabilmektedir. Buna nazaran lüzumlu şartlar ise:

 • Dul maaşı ve emekli maaşı almak isteyen hanımefendilerin SSK’dan emekli olması gerekmektedir. Bu noktadan sonrasında dul maaşı için müracaat yapabilir.
 • SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi kişiler iki maaş alabilmektedir. Sadece Emekli Sandığı emeklileri ise maaşların yüzde 75’ini almaya hak kazanmaktadır.

Birden Fazla Emekli Aylığı Hangi Durumlarda Bağlanır?

Birden fazla emekli maaşı almak için yasalarca düzenlenmiş bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Buna nazaran:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer anne ve baba Emekli Sandığı’ndan emekli ise, ölüm tarihleri dikkate alınmadan hem eşten hem de anne ve babadan iki emekli maaşı alması mümkündür.
 • Koca Emekli Sandığı’ndan emekli ise, anne ya da babası Bağkur’da doğal olarak ise, anne ve babanın ölüm zamanı dikkate alınmadan iki aylık bağlanmaktadır.
 • SSK ve Bağkur’lu olan kişiler, hem koca hem de anne ve baba aynı sigortaya doğal olarak ise ölüm zamanı dikkate alınmadan, iki aylıktan birini tercih etmek durumundadır.

Reddi Miras Dul ve Yetim Aylığını Engeller mi?

Reddi mirasta dul ve yetim aylığı hakkı devam etmektedir. Mirasın reddedilmesi durumunda, hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmemektedir. Sadece sigortalı şahıs çalışırken vefat etmiş ise; eş ve küçüklere dul ya da yetim maaşı bağlanabilmesi için belirli bir prim süresinin doldurulmuş olması gerekmektedir. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için SSK kapsamında çalışan sigortalı kişinin minimum 5 yıl süresince sigortalı olması ve 900 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda reddi miras söz mevzusu olsa bile dul ya da yetim aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için 1800 gün prim bildiriminin yapılmış olması da gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Şartları Nedir?

Ölüm aylığı koşulları ve kriterlerinin yerine getirilmesi, bu maaşı alabilmek için belirlenmiş kuralları kapsamaktadır. İlk olarak vefat etmiş olan sigortalı kişinin belirli süre süresince prim ödemesi gerekmektedir. Buna nazaran ölüm aylığı koşulları ise:

 • Emekli Sandığı ya da Bağkur’lu olan sigortalının Ekim 2008 tarihinden sonrasında vefat etmiş olması durumunda minimum 1800 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Ekim 2008 tarihinden sonrasında vefat eden sigortalı kişinin SSK’lı olması durumunda 5 seneden beri sigortalı olması ve minimum 900 gün primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan Bağkur’lu kişinin genel sıhhat sigortası primi de dahil olmak suretiyle tüm prim borçlarının ödenmiş olması da gerekmektedir.

Anne Babadan Çift Maaş Iyi mi Alınır?

Anne ve babadan çift maaş alabilmek için eşin ve anne-babanın vefat etmiş olması gerekmektedir. Vefat etmiş olan sigortalı anne ve baba ya da eşin aynı sigorta statüsünde olması durumunda, en yüksek emekli maaşı bağlanmakta ve şahıs yalnızca tek bir maaş alabilmektedir. Sadece vefat eden şahıs Emekli Sandığı’na doğal olarak ise, vefat etmiş olan baba ya da anne Bağkur ya da SSK’lı ise iki maaş alabilmektedir. Bu aşamada mühim olan nokta ise Ekim 2008 öncesi vefatın gerçekleşmiş olmasıdır. Bunun haricinde Ekim 2008 tarihinden ilkin anne-baba ya da eşten yalnızca biri vefat etmiş ise bu durumda da çift maaş alabilmektedir.

Hangi Şartlarda Çift Emekli Maaşı Alınmaktadır?

Çift emekli maaşı almak için bazı şartların sigorta statüsüne nazaran değişmektedir. Buna nazaran:

 • Eş Bağkur’lu ise, anne ya da baba SSK’lı ise çift emekli maaşı alınmaktadır.
 • Eş SSK’lı ise, anne ya da baba Bağkur’lu ise çift maaş almak mümkündür.
 • Eş Emekli Sandığı üyesi ise anne ve baba SSK’lı ise çift maaş alınmaktadır.
 • Eş Emekli Sandığı üyesi ise anne-baba Bağkur’lu ise çift emekli maaş bağlanmaktadır.
 • Eş SSK’lı ise anne ve baba Emekli Sandığı üyesi ise çift emekli maaşı alınmaktadır.
 • Eş Bağkur’lu ise, anne ve baba Emekli Sandığı üyesi ise çift maaş bağlanmaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

Dul ve yetim maaşı gerçek sahibi ve çocuk sayısına nazaran belirlenmektedir. Buna nazaran:

 • Maaş gerçek sahibi eş ve çocuk ise; emekli maaşının yüzde 50’si eşe ve yüzde 25’i çocuğa yatmaktadır.
 • Gerçek sahibi eş ve 2 çocuk ise; eşe maaşın yüzde 50’si ve küçüklere da maaşın yüzde 25’i bağlanmaktadır.
 • Gerçek sahibi eş ve 3 çocuk ise; maaşın yüzde 40’ı eşe bağlanmaktadır. Küçüklere ise maaşın yüzde 20’si bağlanmaktadır.

Yetim ve dul maaşlarına her yıl enflasyon oranlarına nazaran zam yapılmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Dul maaşı sorgulaması online olarak e-devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. E-devlet sisteminden dul maaşı sorgulamak için:

 • E-devlet sisteminde TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığından satın alınabilir.
 • Gizyazı ve TC kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonrasında arama kısmına ‘’dul maaşı’’ yazarak çıkan sayfa üstünden, maaşınızın ne vakit yatacağına ve ne kadar yatacağına dair tüm bilgilerinizi görebilirsiniz.

Kimler Dul Maaşı Alabilir?

Dul maaşı alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar:

 • Dul maaşı alınabilmesi için eşin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Eş ile resmi nikah şartı aranmaktadır. İmam nikahı kıyan eşlerin bu maaşı alabilmesi mümkün değildir.
 • Tekrardan evlenmek, dul maaşının kesilmesine yol açmaktadır. Maaşın yatmış olduğu süre süresince dul halinin devam etmesi gerekmektedir.
 • Dul maaşı almak için müracaat meydana getiren kişinin ortalama olarak gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden azca olması gerekmektedir.

Bu koşulları elde eden tüm dul eşler, maaş başvurusu için başvuruda bulunabilir. Dul maaşı için erkekler de bayanlar da müracaat yapabilir.

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama

tıkla sorunu sor

SSK Emeklisi Dul Maaşı Alabilir mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir