SSK’lı İşçi Hazine Prim Desteği

Bilinmiş olduğu suretiyle vatanımızda devlet tarafınca desteklenen birçok sigortalı kolu bulunmaktadır. Bu sigorta kolları yardımıyla vatandaşlar emeklilikleri için prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanırlar ve sıhhat hizmeti şeklinde indirimli hizmetlerden yararlanabilirler. Bu sigorta kolları SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve isteğe bağlı hususi sigortalardır. Bu yıl açıklanana nazaran devlet tarafınca prim desteği uygulanacaktır. SSK’lı işçi gömü prim desteği ile alakalı ayrıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.

SSK, Toplumsal Sigortalar Kurumu olarak bilinmektedir. Gelir ya da kazanç sıkıntısı şeklinde problemler yaşayan yurttaşlarımızın başka bir şeylere muhtaç olmamasını amaçlayan bir kurumdur. Aslına bakarsak devletin indirimli olarak hizmete sunmuş olduğu hastane ya da kişinin hak kazanılmış olduğu emeklilik maaşını almasını sağlar. Bu kurum, vatandaşların haiz oldukları haklarla ilgili onları bilgilendirmekle yükümlüdür.

Devlet tarafınca 2016 yılı için belirlenen bir aylık asgari ücretin tutarı 1.647 TL’dir. Net olarak ise 1.300 TL olarak belirtilmiştir. Net asgari ücretin ve bir aylık asgari ücretin bu şekilde açıklanmasından sonrasında asgari ücrette görülen %30’luk bir artış işverenlerin ödedikleri prim maliyetlerini de bu oranda artırmıştır. Bu da işverenlere artı bir yük olarak görülmektedir. %30’luk artışın işverene maliyetinin de oldukca olacağı için ve de işçilik maliyetine de yük getireceği için iş dünyası tarafınca devletten prim desteği talep edilmiş ve bu talep devlet tarafınca pozitif neticelenmiştir.

SSK’lı işçiye gömü prim desteği bu şekildedir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşüldükten sonrasında kabul edilen bu hak, 5510 sayılı kanuna geçici madde ilave edilerek belirtilmiştir. Bu geçici maddeye nazaran; işverenlerin rekabet gücünün artırılması ve kayıtlı olan istihdamların teşvikinin artırılması, asgari ücretle çalışanların yoğunlukta bulunmuş olduğu ve ufak ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için bu işletmelere gömü tarafınca prim desteği sağlanacaktır. Açıklanana nazaran işverenlerin sigorta primlerinden 100 TL’lik bir indirime gidilecek ve bu meblağ da gömü tarafınca karşılanacaktır.

Bu SSK’lı işçiye gömü prim desteğine nazaran, işveren 2016 yılı içinde çalıştırmış olduğu her sigortalı için sigorta primi üstünden 100 TL tutarında bir indirim alacaktır. Öteki bir madde ise, 2015 Aralık ayı içindeki brüt kazancı 2.550 TL civarı olan sigortalı işverenler de bu 100 TL oranındaki prim desteğinden faydalanmaya hak kazanmış sayılacaktır. Bu prim desteği için sınırlandırılmış bir işçi sayısı yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Elbet bu prim desteğinde hepimiz faydalanamıyor. İşverenlerin gömü tarafınca karşılanan bu prim desteğinden, doğrusu SSK’lı işçiye gömü tarafınca meydana getirilen prim desteğinden faydalanmaları için bazı şartlar bulunmaktadır. Gömü tarafınca karşılanan prim desteğinde yararlanabilmek için lüzumlu olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Söz mevzusu olan işverenlerden, aylık prim ve hizmet belgesini ihtiyaç duyulan süre içinde teslim etmeyen işverenler gömü tarafınca karşılanan prim desteğinden faydalanamayacaktır.
  • Eğer işverenin vadesi geçen prim borcu, bunlara ilişkin gecikme zammı, gecikme cezası ya da yönetimsel para cezası şeklinde borçları var ise gömü tarafınca karşılanan prim desteğini alamayacaktır.
  • Sigorta kaydı olmayan işçi çalıştırdığı ya da sigorta kaydı olan işçinin fiilen çalışmadığı şeklinde durumlar tespit edilen işverenler de bu destekten faydalanamazlar.
  • Gömü katkısından yararlanabilmek için belirli firmalar içinde istihdamların kaydırılması durumlarında da işveren prim desteğinden faydalanamaz.
  •  Kişi işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi şeklinde muvazaalı işlem tesis edilmemesinde de prim desteği sağlanamaz.

Gömü prim desteğinde, her sigortalı için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na belirlenen zamanlarda bildirilmiş olan gün sayısının 3,67 ile çarpılması sonucu bulunan meblağ kadar işverenden prim indirimi yapılacaktır. Hesaplanan bu meblağ da 110 TL’ye denk gelmektedir. Yer altında çalışmakta olan sigortalılar içinse prime esas kazanç tutarı iki kat olarak ele alınacaktır.

tıkla sorunu sor

SSK’lı İşçi Gömü Prim Desteği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir