Stajyer Ehliyet

İçişleri Bakanlığının hazırlamış olduğu yetişmen yeterlik sistemi, 2016 yılı itibariyle Karayolları Trafik Yönetmeliği değişiklikliğiyle uygulanmaya başlandı. Uygulamaya kalmadan ehliyetlerini almak isteyen adaylar için son tarih 16 Eylül 2015 olarak belirtilip Murat Tekin(İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimleri Federasyonu Başkanı) tarafınca da 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yasanın yürürlüğe gireceği duyurulmuştu. Yasaya gore esas amaç trafik kazalarını aza indirmektir. Aslına bakarsak yeterlik almayı sürücü adayları tarafınca zorlaştıran bir durum olmamakla beraber, ehliyetini almamış olan adaylar için kaygılandırıcı dursa da tüm sürücülerin trafik esnasında esasen uyması ihtiyaç duyulan kurallar vardır. Yalnız sürücülerin daha çok dikkat etmesi gerektiği ve hataların aza indirilmesi yönünde yeni kurallar eklenmiştir. Kaide ihlali yapanlara ceza puanı işlenerek, 2016 yılıyla beraber tüm sürücü adayları 2 yıl süresince yetişmen yeterlik sahibi olacak; 1 yılda 50 ceza puanı alanların yetişmen ehliyetleri geçersiz sayılacak,  75 puana ulaşan kişilerin ise ehliyetlerini kaybetmesi söz mevzusu olacaktır. Ceza puanının yanı sıra hız kurallarına uymayan, alkollü vasıta kullandığı tespit edilen, 3 kez kırmızı ışıkta geçen sürücülerin de yetişmen ehliyetleri iptal edilecek.

 

Sistemin bununla beraber getirmiş olduğu yeni kurallar doğrultusunda sürücü belgesi almak isteyen kişiler ile kurslara müracaatının yoğunlaşması da, bilgili sürücüleri bununla beraber getirmiştir. Sürücü adayının ehliyetinin iptal edilmesi durumunda ruhsal durumunun tespiti için testten(Psikoteknik testi) geçecek, iyi olduğuna dair belgesini almış olduğu takdirde aday sürücü kursuna yeniden müracaat ederek tekrardan yeterlik alabilecektir.

Yetişmen Ehliyetin İptal Olmasına Niçin Olan İhlaller ve Ceza Puanları

Kırmızı ışıkta geçilmesi, 20 puan

Park yasağının ihlali, 20 puan

Sponsorlu Bağlantılar

Yaya geçidinde yayalara öncelik verilmemesi, 20 puan

Kurallara uygunsuz şerit değişiklik yapmak, 20 puan

Güvenlik kemerinin takılmaması, 15 puan

Trafik esnasında cep telefonu ile konuşmak, 10 puan

Hız kurallarına uymamak, 10 puan

Adayın muayeneden geçmemiş aracı kullanımı, 10 puan

Ehliyetlerin Yenilenmesi

Ehliyetlerini 1 Ocak 2016 tarihinden ilkin almış olan sürücüler, yeni yönetmeliğe gore ehliyetlerini yeniletmek durumundadır. Yenilenen ehliyetler ortalama 80 ülkede geçerli olmakla beraber sürücü adayları da herhangi sıhhat durumu olup olmadığını doğrulayacaklardır. B sınıfı ehliyete haiz olan kişiler için her 10 yıl sıhhat belgesi teslim etmelidir. E sınıfı ehliyetler için ise bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Yeni Ehliyetler

Normalde 9 tane olan yeterlik sınıfları artık A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K olmak suretiyle 16 tane oldu. Ehliyetini daha öncesinden almış olan sürücülerin 2016 yılı itibariyle ehliyetlerini yeniletmeleri ile beraber ömürlük yeterlik düzeni geride kaldı. Ek olarak otomatik vitesli vasıta kullanacağını sunan adaylar eğitimlerini buna gore alacak olup direksiyon sınavında da otomatik vitesli vasıta ile sınava girecek. Ehliyetini bu şekilde almış olan sürücüler, ehliyetleri ile manuel vasıta kullanamayacaklar. Direksiyon imtihanı süreleri uzatılmış olup, imtihan süresine 5 dakika daha eklendi. Adaylara 2 kez stop etme hakkı tanındı. B grubu yeterlik almak için yaş şartı 21 olup, yeterlik imtihanı için ilköğretim mezunu olmak kafi olacaktır.

M sınıfı yeterlik motorlu bisiklet (MOPED) kullanacak kişilere verilen ehliyettir. A, A1, A2 sınıfı ehliyetler motor ehliyeti çeşitleridir. B sınıfı sürücü belgesi otomobil, minübüs yada kamyonet; C sınıfı sürücü belgesi kamyon; D sınıfı sürücü belgesi çekici; E sınıfı sürücü belgesi otobüs; F sınıfı sürücü belgesi lastik tekerlekli traktör; G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi çeşitlerinden motorlu araçlar kullanmak isteyen adaylar içindir.

Yaş sınırı mevzusunda değişimler yapılmış olup M, A1, A2 sınıfı ehliyetler için 16; A sınıfı(tüm motorlar) için 20; B1 sınıfı(4 tekerli motor, 15 Kw) 16; B sınıfı(otomobil kamyonet), BE sınıfı(römorklu oto kamyonet), C1 ve C1E sınıfları (kamyon çekici), F sınıfı(traktör) ve G sınıfı(iş makinesi) 18; C ve CE sınıfları(kamyon, çekici ve 750 kilogram römork takanlar) ile D1 sınıfı(minübüs), D1E(750 kilogram römork takanlar) 21; D sınıfı(minübüs, otobüs) ve DE sınıfı(750 kilogram römork takanlar) için 24 olarak belirlenmiştir.

H sınıfı(engellilerin engel sınıfına gore aldıkları sürücü belgesi) kaldırılmış olup engellilerin yeni yönetmeliğe gore yalnızca A yada B sınıfı olarak ehliyetlerini almaları gerekir ve sıhhat kurulu raporlarını tekrardan alacaklardır.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Ceza puanını sorgulamak isteyen sürücü adayları E-Devlet resmi devlet web sitesi üstünden sorgulamalarını yapılabilmektedir. Bir başka yol olarak Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün online web sitesi ile sorgulama yapmaktır. Bağlantılara tıklayarak, bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama için TIKLAYINIZ!

 

 

tıkla sorunu sor

Yetişmen Yeterlik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir