Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği Nasıl Alınır? Sertifikalı Çoban 2021

Hayvancılık sektörünün yara alması ve artık et ürünlerinin bir kısmının dış ülkelerden ithalat yolu ile getirilmesi devleti harekete geçirdi. Devlet artık küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektörlerini bazı şartlara uyulduğu takdirde desteklemektedir. Bu teşviklerden birisi de Çoban desteğidir, eğer hayvancılık ile uğraşan sürü sahibi bunun işçin sertifikalı bir çoban görevlendirirse devletten destek alabilecektir.

Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği Nedir?

Bu destek, bağışlama şeklinde verilmekte ve hayvan sürüsü sahibinin geri bir ödeme yapması söz mevzusu değildir. Sertifikalı çoban çalıştıran hayvan sahipleri bu sayede devletten istihdam hibesi adı altında belli bir ödeme alacaktır. Bu ödemenin ne kadar olacağı ve öteki bilgileri da Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca belirlenmektedir. Peki bu şartlar nedir, sürü yöneticisi istihdam desteği iyi mi alınır? Bu tarz şeyleri incelemeye devam edelim.

Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği Iyi mi Alınır?

Ilk olarak sertifikalı çoban çalıştıracağınız sürünüz minimum 250 hayvandan oluşmalıdır. Bu hayvanlar anaç koyun ve keçi olmalıdır, yalnız bu tür hayvanlar için istihdam hibesi desteği sağlanmaktadır.

Çobanın yalnız istihdam edilmesi yetmez, etken bir halde sürünün başlangıcında durmak zorundadır. Birkaç kez yavru vermiş yada yavru vermeye uygun hayvanlara anaç denir ve Devlet bu hibeyi vermek için sürüde minimum 250 tane anaç küçükbaş hayvan olmasını aramaktadır. Bu şartlar TÜRKVET tarafınca denetim edilecek ve şartları sağlayamayan hayvan sahipleri hibeden de faydalanamayacak.

Son koşul olarak da Devlet Çoban’ın sigorta primlerinin yatıp yatmadığına bakacaktır. Şu demek oluyor ki çobanı işe alır almaz hibeden prim yapmak söz mevzusu değil. İstihdam edilen çobanın minimum 5 ay süre ile SGK primlerinin hayvan sahibi yada çobanın kendisi tarafınca yatırılmış olması gerekir. Burada yola çıkarak hibeye başvurabilmeniz için çobanın minimum 5 aydır sürünüzün başlangıcında olmuş olması gerekecektir.

Hibeden Kimler Faydalanamaz?

Sigorta primlerini isteğe bağlı ödeyenler ve 30 günü geçkin süredir primlerini yatırmamış olanlar bu hibeden faydalanamaz.

Hayvan sahibinin şirketinde çobanlıktan başka bir iş ile uğraşan asla kimse de bu desteği alamaz.

Bunlara ek olarak 18 yaştan minik kişiler çoban olarak değerlendirilemez ve gene devlet memurları da bu hibeden faydalanamaz.

Iyi mi Başvurulur?

Bağlı bulunduğunu il yada ilçe müdürlüğüne giderek sürü yöneticisi istihdam desteği için başvuruda bulunabilirsiniz.

Müracaat dilekçesi, sürü sahibinin kimliği, TÜRKVET tarafınca onaylanmış minimum 250 hayvanın küpe sıralaması, çobanın sertifikası ve kimlik detayları, SGK dökümleri (yukarıda bahsetmiştik). İlçe müdürlükleri istisnai durumlarda ek evraklar da isteyebilir.

Birden fazla sürüsü olan ve bu sürülerin tamamı için bu hibeden yararlanmak isteyenler, başvrularını ayrı ayrı yapmak zorundadırlar.

Iyi mi Sertifikalı Çoban Olunur?

Tamamen ücretsiz bir şekilde her ilçedeki halk eğitim merkezlerinde çobanlık eğitimi verilmektedir. Kursa katılan, pratikte başarı gösteren ve son olarak olarak kuramsal sınavlardan da geçen adaylar sertifikalı çoban olmaya hak kazanmaktadırlar.

Halk eğitim merkezlerinde verilen çobanlık eğitimlerinde verilen ders mevzuları şunlardır; merada hayvan bakımı, beslenme hastalıkları, küçükbaş hayvan besleme, zapturapt, hayvan bakımı ve ıslah, ahır ortamı, hayvanları yönetmekte güvenlik kriterleri.

Eğitim sonunda fazlaca fazla detaya vakıf olan çoban, daha ilkin bu mesleği esasen yapıyor olsa bile yalnız sertifika değil kendisini mesleğinde de ileriye götürmüş bir hale gelecektir. Günümüzde tüm çobanların bu sertifikayı alması uzun solukta fazlaca kolay iş bulabilmeleri adına fazlaca önemlidir.

Kimler Çoban Olması imkansız?

Emekli olmuş vatandaşlar, sigorta güvencesi kapsamında olmayanlar, okuma yazma bilmeyen kişiler çoban olmaya hak kazanamazlar.

Bundan önceki yazımız olan Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (2021 Hibe ve Teşvik) başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir