Tam Teminatlı Opsiyon İşlemi Kimler İçin Uygundur?

Tam Teminatlı Opsiyon İşlemi

Devletimizde son zamanlarda en yaygın kullanılan mevduat ürünü Tam Teminatlı Opsiyon (DCD) olarak görülür. Peki tam teminatlı opsiyon işlemi kimler için uygundur? Bu sorumuza cevap vermeden ilkin tam teminatlı opsiyon hakkında birkaç mühim noktaya değinmek yararlı olacaktır. Banka ve müşterinin (yatırımcı) taraf olduğu bir opsiyon sözleşmesiyle klasik vadeli mevduat ürününün birleşimi DCD’yi oluşturur. Alan kişi bankaya yabancı bir para opsiyonu satıp karşılığında prim almaktadır. Banka ise satın almış olduğu opsiyona karşılık müşterinin vadeli mevduatını güvence olarak alır ve müşteriye prim ödemeyi kabul eder. Bu ürün türlerinde müşteriye ödenecek olan prim vadeli mevduata verilmiş olan faizin üstüne eklenip ödenmektedir. Örneğin alan kişi TL mevduatından %10 faiz getirisi elde ediyorken mevcut mevduat üstüne yapılandırılmış olan DCD ile %15’lik bir faiz + opsiyon primi getirisi elde edilecektir.

Tam Teminatlı Opsiyonda Bulunan Özellikler

Tam teminatlı opsiyon işleminde müşterinin tutmuş olduğu mevduatın bir para birimi bulunur. Alan kişi tarafınca satılacak olan opsiyonun dayanak varlığını TL/$, TL/EUR ve $/EUR benzer biçimde bir döviz kuru oluşturur. Tam teminatlı opsiyonda adına uygulama fiyatı da diyebileceğimiz kullanım fiyatı vardır ve vadelerden oluşur. DCD, vadeli mevduatlar benzer biçimde vadesinden ilkin bozulmamalıdır. Eğer bozulursa mevduat faizi ve opsiyon primi ödenmeyecektir. Ek olarak banka fazladan komisyon da talep edebilmektedir. Bu sayede alan kişi için anaparadan da bir miktar kaybetmesi söz mevzusu olacaktır. Türev opsiyonlarında primin ödemesi vade başlangıcında yapılırken, DCD’de bankaların bir çok opsiyon primini mevduat faizi ile beraber vade sonunda ödemektedir. Tüm bu bilgiler ışığında tam teminatlı opsiyon işlemi kimler için uygundur sorusunun yanıtını arayabiliriz.

Tam Teminatlı Opsiyon (DCD) Kimler İçin Uygundur?

Tam teminatlı opsiyon işlemi kimler için uygundur sorusuna ilk yanıt olarak çalmış olduğu bankaya yabancı para opsiyonu satarak karşılığında prim almak isteyenler için DCD fazlaca uygundur. DCD en yaygın kullanılan bir finans ürünü olduğundan kullanımı ve data alma ihtimali yüksek bir üründür. Sadece bu mevduat ürününde risk olasılığı diğerlerine nazaran yüksektir. Bundan dolayı yatırımlarını riskli olsa da yüksek getiriler üstüne oluşturmak isteyenler için idealdir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir