Tarım Kredi Kooperatifi Büyükbaş Küçükbaş Yem Fiyatları

Büyükbaş ya da küçükbaş yetiştiriciliği meydana getiren çiftçilerimizin yem satın alabileceği yerlerden bir tanesi Ziraat Kredi Kooperatifi’ dir. Süt yeminden besi yemine, kuzu başlangıç yeminden düve yemine kadar pek fazlaca mevzuda yem üretimi meydana getiren kooperatifin 2021 yem tutarları listesini sizler için araştırdık. Ek olarak web üstünden yem yorumlarını inceleyerek de mevzu ile ilgili detaylı data alabilir ve öteki çiftçilerimizin görüşlerini inceleyebilirsiniz. Ziraat kredi kooperatiflerinin inek kredilerinden de yararlanabilirsiniz.

Ziraat Kredi Yem Çeşitleri

Birleşke büyükbaş, küçükbaş ve tavuk yemi üretim, satış ve pazarlaması yapmaktadır. Küçükbaş, büyükbaş ve tavuk yemleri de kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Büyükbaş hayvanlar besi ve süt üretimi amacı ile yetiştirilmektedir. Küçükbaş hayvanlar da gene toklu diye tabir edilen 1 yaşına kadar olan dönemlerinde kullanılan toklu yemleri, kuzu büyütme yemleri, kuzu besi yemleri benzer biçimde pek fazlaca türe ayrılmaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm yem çeşitlerinin fiyatlarını sizler ile paylaşacağız.

Ziraat Kredi Büyükbaş Yem Tutarları

Ziraat Kredi Kooperatifleri bünyesinde bulunan 12 tane fabrikayı tek bir çatı altında toplamıştır. 2012 yılından beri yem satışları Ziraat Kredi Yem adı üstünden yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan yeminin yanı sıra küçükbaş yemi, gübre, zirai ilaç, kömür, tohum, makine ve motorin benzer biçimde ürünlerin satışları da yapılmaktadır. Ek olarak birleşke, Ziraat Bankası ile meydana getirilen protokol neticesinde 2021 ve 2021 yıllarında da ziraat ve hayvancılık alanlarında kredi ve krediye ek faiz indirimleri yapacağını duyurmuştur. Faizsiz tarım ve hayvancılık kredisi adlı içeriğimizi incelediniz mi?

tarım-kredi-yem-fiyatları
Ziraat kredi yem tutarları 2021

Büyükbaş yeminde de oldukça çok mevzuda üretim yapmaktadır. Hayvanların doğdukları anlardan kesim süresine kadar olan dönemdeki tüm ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanmış olan pek fazlaca çeşit bulunmaktadır. Ek olarak web sayfasında yemlerin hangi periyotlarda kullanılacağı da ifade edilmektedir. Buzağı başlangıç yemi, buzağı büyütme yemi, standart sığır besi yemi, sığır geliştirme besi yemi, sığır bitirme süreci besi yemi, başlangıç süreci sığır besi yemi, tahıllarla karıştırılarak verilen sığır besi yemi, 18 protein sığır besi yemi, 9 protein sığır besi yemi, 20 protein sığır besi yemi, 21 protein sığır besi yemi, sığır süt yemi, tahıllarla karıştırılan sığır süt yemi, btc sığır süt yemi, düve yemi, hamile sığır yemi, standart sığır süt yemi, extra sığır süt yemi olmak suretiyle toplamda 19 tane büyükbaş yem çeşidi bulunmaktadır. Kullanım koşulları ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

Yem mevzusu

Fiyat (50 kilogram)

Pelet besi yemi 70- 75 TL
Toz besi yemi 65- 70 TL
Toz süt yemi 70- 75 TL
Pelet süt yemi 75- 80 TL
Buzağı büyütme yemi 80 – 85 TL
Tahılmix süt yemi 85- 90 TL
Tahılmix besi yemi 60- 65 TL

Pelet formda olan yemlerin daha kullanışlı olduğu söylenmektedir. Bu sebeple genel anlamda hayvanlar leziz yemleri yer ve kalanlarını yemliklerinden atarlar. Bu sebeple pelet yemler tüm yem çeşitlerinin bulunmuş olduğu daha büyük bir yapıda olduğundan yem zayiatı da yaşanmamış olur. Hayvanların sindirimleri açısından da kullanımı uygundur. Yemliklere uygun miktarlarda yem konulduktan sonrasında hayvanların suya ulaşmaları da sağlanmalıdır.

Büyükbaş yem üretimi meydana getiren birçok şirket bulunmaktadır. İpek yem, CP, Özevren, Hasret Ziraat, Proyem, Eriş, Karyem Malkara benzer biçimde firmalar da güvenilir olmaktadır. Aslına bakarsan çiftçilerimizin yem mevzusunda dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan nokta kesinlikle fiyat olmamalıdır. Yemin ne olursa olsun hayvanlar üstünde denenmiş, süt yemlerinin süt veriminin artırılmasına, besi yemlerinin ise kilo artışına sebebiyet verdiği gözlenmiş olmalıdır.

tarım-kredi-yem-bayi
Ziraat Kredi yem bayi

Öteki markaların 2021 yılına ilişik yem fiyatlarını da listeledik. 

Yem Markaları

Yem Çeşitleri

Fiyat

Hasret Buzağı başlangıç 81 TL
Hasret Buzağı büyütme 76 TL
Hasret Düve yemi 72 TL
Hasret Sığır süt yemleri 80- 100 TL
Hasret Sığır besi 65- 70 TL
Karyem Süt yemleri (16-21 prt) 80- 90 TL
Karyem Buzağı başlangıç 80 TL
Karyem Sığır besi 70- 75 TL
Karyem Konsantre besi 78 TL
Karyem Konsantre süt 75- 85 TL
CP Düve Yemi 65- 70 TL
CP Buzağı büyütme yemi 75 TL
CP Buzağı başlangıç yemi 75 TL
CP Besi yemi (standart) 65 TL
CP Besi bitirme 65 TL
CP Süt yemi 72 TL
CP Toz süt yemi 70 TL
Özevren Süt yemi pelet 60 TL
Özevren Besi yemi pelet 60 TL
Özevren Buzağı büyütme 70 TL
Özevren Toz süt yemi 68 TL
İpek Yem Süt yem pelet 60 TL
İpek Yem 18 protein süt yemi 80 TL
İpek Yem 19 protein süt yemi 85 TL
İpek Yem Besi yemi 75 TL

Markalara nazaran en güncel yem fiyatlarını yaptığımız araştırmalar sonucunda sizlerle paylaştık. Yemlerin belirlenen öğünlerde ve gene belirtilen miktarlarda hayvanlara verilmesi gerekiyor. Fazla ya da azca yem kullanımı bazı problemlere yol açabiliyor.

diğer-yem-markaları
Öteki yem markaları

Ziraat Kredi Küçükbaş Yem Tutarları

Ziraat Kredi Kooperatifleri küçükbaş yemlerinde aşağıdaki mevzularda üretim yapmaktadır;

  • Kuzu büyütme yemi
  • Kuzu besi yemi (enerji)
  • Toklu besi yemi
  • Koyun süt yemi
  • Keçi süt yemi

Bu yem çeşitlerinin hepsinde hayvanların yeni doğduklarında ve daha sonraki dönemlerde gereksinim duyacakları oranlarda enerji, vitamin, protein maddeleri bulunmaktadır.

Yem türü Fiyat
Kuzu büyütme 70- 75 TL
Pelet kuzu süt yemi 80- 85 TL
Koyun süt yemi pelet 70- 75 TL
Koyun süt yemi toz 65- 70 TL
Toklu yemi 80- 85 TL

Koyun yetiştiriciliğinde 3- 5 koyun alarak günü doldurmak değil de verimli üretim yapmak önemlidir. Hangi işte olursa olsun saldım çayıra mevlam kayıra demek doğru olmayacaktır. Bu anlamda hayvanlarınızın doğumlarından tokluya alınana, kesim sürelerine kadar tüm dönemlerinde gereksinim duydukları şekilde beslemelisiniz. Evet işletmelerin en büyük sıkıntılarının finansman ve finansman açısından da yem maliyetleri bulunduğunu biliyoruz. Giderleri azaltmak için ziraat ile ilgileniyorsanız, tahıl ile karma yapılabilecek yemlerden alabilirsiniz.

Öteki firmaların yem tutarları ise aşağıdaki gibidir;

Marka Yem Çeşidi Fiyat
CP Kuzu büyütme 70 TL
CP Kuzu besi yemi 69 TL
Özevren Kuzu büyütme yemi 69 TL
Hasret Ziraat Kuzu başlangıç yemi 66 TL
Hasret Ziraat Kuzu büyütme yemi 18 prt 64 TL
Hasret Ziraat Kuzu büyütme yemi 17 prt 61 TL
Hasret Ziraat Kuzu besi yemi 55 TL
Hasret Ziraat Kuzu besi bitiş yemi 62 TL
Hasret Ziraat Toklu besi yemi 59 TL
Hasret Ziraat Toklu yemi 58 TL
Hasret Ziraat Koyun keçi süt yemi 57 TL
Karyem Kuzu yemi 75 TL
Karyem Kuzu başlangıç 80 TL
Karyem Kuzu büyütme 81 TL
Karyem Koyun  keçi süt yemi 72 TL
Bissa Toklu besi yemi 87 TL
Atılım Toklu 83 TL
İpek Toklu besi 80 TL
İpek Kuzu besi 62 TL
İpek Kuzu başlangıç 84 TL
İpek Kuzu yemi 81 TL

Ziraat Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz yem fiyatlarında piyasa oranlarının %7‘ si tutarında indirim yapıldığından bahsetti. Ek olarak Toprak Mahsulleri Ofisi de yem fiyatlarında %10 indirime gidildiğini bildirdi. Ek olarak yem bitkisi üretimi meydana getiren çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca da destek verilmeye devam etmektedir. Yem bitkileri ve öteki ürünlerin ekimi mevzularında dönüm başına 10 TL mazot, 4 TL de gübre desteği sağlanmaktadır.

Tarım Kredi gübre ve ilaç fiyatları hakkında data alabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kooperatifleri, İpek, Proyem, Karyem, CP benzer biçimde markaların yem fiyatlarını sizlerle paylaştık. Bu firmalar üstünden sipariş verebileceğiniz benzer biçimde n11, sahibinden.com’ da bulunan yem çeşitlerini de inceleyebilirsiniz. Fiyat listeleri il ve ilçe birleşke ve bayiliklerinde değişim gösterebilmektedir. Yem alımlarınız için Ziraat Bankası’ nın yem kredilerinden de faydalanabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir