Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı Iyi mi Alınır?

Emek verme ruhsatı ve iş yeri açma ruhsatı olmadan herhangi bir işletmeyi çalışır hale getirmek hukuksal olarak mümkün değildir. İşletme ve iş yeri denince akıllara gelen tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır sorusunun yanıtını da bu yazımızda sizlere sunduk.

Tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır mevzusundan bahsederken öncelik ile emek harcama ve iş yeri açma ruhsatının, mevzu hakkında yetki sahibi olan idareler tarafınca, yönetmelikler kapsamında olan iş yerlerinin açılmasına ve çalışmaya başlamasına verilen izin demek bulunduğunu bilmeniz gerekir. Tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır diye sorulduğunda ise bu probleminin yanıtını vermeden ilkin, ilk olarak bu ruhsatın hangi kategoriye dahil bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bir iş yeri, bu bir tarımsal amaçlı kullanılan bir depo bile olsa, yetkili mercilerden, usulüne uygun bir halde ruhsat alınmaz açılamamakta ve çalıştırılamamaktadır. Aşağıdaki yazımızda da bu detayları sizler ile paylaşmaktayız.

Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı

Türkiye Cumhuriyeti devletinin yönetmeliğinde bulunan yetkili merciler haricinde meslek kuruluşları ya da benzeri kuruluşlardan alınan ruhsat yada öteki belgeler, devletin lüzumlu mercilerinden ruhsat alma sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Ruhsatsız olarak oluşturulan ve işletilen iş bölgeleri, depolar vesaire, belediyeler ya da il hususi idareleri yetkisi ile kapatılabilir. Tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır sorusunun cevabı içinde bu madde de mühim bir yeri kapsamaktadır.

Tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır sorusuna ulaşmadan önce yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey, bir tapu fotokopisi ile belediye ile görüşmek en mantıklı hareket olacaktır.

Emek verme ruhsatları üç ana grupta incelenir ve bunlar: Sıhhi müesseseler, gayri sıhhi müesseseler ve umuma açık istirahat ve eğlence yerleridir. Tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır ve tarımsal amaçlı depo ruhsatı hangi gruba girer diye sorulacak olursa yanıt ikinci ana grup olan gayri sıhhi müesseselerdir.

Gayri Sıhhi Müesseseler Hangi Tür İş Yerlerini Kapsar?

Gayri sıhhi müesseseler; ziraat ürünlerinin ve çeşitli ürünlerin imalathaneleri, tarımsal amaçlı depolar ve değişik ürünlerin depolama bölgeleri, kuru temizleme, çamaşırhane peruk yapım bölgeleri, basımevi ve baskı atölyeleri, oto onarım ve bakım bölgeleri, depo ve satış yerlerini kapsayan ve faaliyette olan tesisleri kapsar.

Tarımsal Amaçlı Depo Ruhsatı Alınırken Lüzumlu Belgeler

Tarımsal amaçlı depo ruhsatı iyi mi alınır sorusuna karşılık ilk madde lüzumlu belgelerin tamamlanmasıdır. Bu lüzumlu belgeler alındığı kuruma ya da bu kurumun bulunmuş olduğu ilçeye nazaran dahi değişiklik gösterir. Lüzumlu belgelerin sıralaması tam olarak, ilçe belediyelerinden alınabilir. Tarımsal amaçlı depolar, gayri sıhhi müesseseler grubuna dahil olduğundan ruhsat sahibi olabilmeniz için bu belgelerin tam olarak belediyeye sunulması gerekir.

Sadece genel olarak gayri sıhhi müesseselerinin ruhsat alması için listede bulunan lüzumlu belgeler şu şekilde sıralanabilir; İskan belgesi, müracaat formu, kira kontratının aslı ve fotokopisi, tapu senedinin fotokopisi, vergi levhasının aslı ve fotokopisi, kat maliklerinden alınan muvafakat name, noter onaylı taahhütname, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi beyanı, İtfaiye Daire Başkanlığından alınan itfaiye raporu belgelerini tamamlayarak başvura hazır hale gelebilirsiniz.

Müracaat aşamasına ulaşınca, ruhsat ve denetim müdürlüğü, ruhsat denetim noktalarından temin edilebilecek müracaat formları doldurularak ve belgelerin eksiksiz olmasına dikkat edilerek müracaat yine ruhsat denetim servisine götürülür. Asla noksan görülmeyen belgeler karşılığında görevli şahıs belgeyi onaylayıp başvuran kişiye geri verir.

Sonrasında ruhsat denetim servisi yetkili kişilerince, tarımsal depo ruhsatı almak için başvuran şahıs tarafınca ruhsat denetim servisine teslim edilen belgelere bir ön araştırma gerçekleştirir. Belgelerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmayan başvurular, ruhsat denetim servisinin yetkili kişileri aracılığı ile ruhsat denetim komisyonuna iletilir. Ruhsat denetim komisyonu iletilen dosyaları, ilgili iş yerlerinin mevzuatlara dayanarak uygun olup olmadığını denetim eder. İlgili iş yerinin güvenlik ve asayiş açısından uygunluğu da kontrol edildikten sonrasında kabul edilir ise, dosyalar ruhsat ve denetim müdürlüğüne iletilir.

İşlemlerin devamında, tarımsal depo ruhsatını almak için ruhsatın kesinleşmesi gerekir. Ruhsat denetim komisyonunun yetkili kişilerince araştırma meydana gelen iş yerinde, herhangi türlü bir sorun ve engel bulunmaz ise tarımsal depoyu açma ve emek harcama ruhsatı kati hale gelir.

Ruhsat kesinleştikten sonrasında ise tarımsal depolar artık çalışmaya hazır hale gelirler. Tüm bu gerçekleşen işlemlerin sonunda tarımsal amaçlı deponun ruhsatını alabilirsiniz. Sonraki dönemlerde ise tarımsal depolara yeni ortaklar alınması ya da olan herhangi ortağın işten ayrılması durumu ile karşılaşılırsa ruhsat yenilenmesi lüzumlu değildir. Şu da bilinmelidir ki, tarımsal depo ruhsat alındıktan sonraki herhangi bir vakit içinde başka bir adrese nakledilir ise tarımsal depo ruhsatının yine alınması gerekir. Sadece tarımsal amaçlı deponun sahibinin ölümü söz mevzusu olur ise, mirasçılar ruhsatları düzenletmek zorunda değildir kendileri iyi mi istiyor ise onu yapabilmekte özgürdürler ve isterlerse eski ruhsatın kullanımına kalmış olduğu yerden devam edebilirler. Böylelikle tekrardan ruhsat işlemleri ile uğraşmaya gerek kalmamaktadır.

Bundan önceki yazımız olan 2020’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir