Tarla Arsa Tapusuna Kredi Veren Bankalar 2021 (ARAŞTIRDIK)

Yüksek tutarlarda krediye mi ihtiyacınız var? İpotekli kredim var, tarla ipoteği kabul edilir mi diye düşünüyorsanız bankalar tarafınca verilen ipotekli kredilerden yararlanarak kredi çekebilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Finansbank benzer biçimde bankalar tarafınca tarla ipotekli krediler veriliyor. İçeriğimiz de sizler için tarla ipotekli krediler ile ilgili aylık taksit hesaplamaları yaptık. İpotekli gereksinim kredilerinin yanı sıra bankalar tarafınca verilen tarla kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Tarlanızı büyütmek istiyorsanız tarla birleştirme kredilerinden de yararlanabilirsiniz.

Tarla Tapusuna Kredi Alınır mı?

Bankalar müşterilerinin kredi taleplerine yanıt verebilmek adına belirli aralıklarla kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bankalar kredi notu yüksek ve tertipli gelir sunabilen müşterilerinin kredi taleplerini onaylamaktadır. Bilhassa kredi notu orta seviyede olan müşterilerinin kredi taleplerinin kabul edilebilmesi adına bankalar lüzumlu görülmesi halinde kefil ya da güvence talep edebilir. Güvence genel olarak konut kredilerinde geçerli olmaktadır. Bu sebeple bu kredilerin üst limitleri öteki kredilere bakılırsa oldukça fazladır. İhtiyaç kredisi için ise bankaların belirledikleri birer kredi limiti bulunmaktadır.

İhtiyaç kredisi tutarlarının düşük olması negatif algılara sebep olmaktadır. Sadece yüksek tutarlarda gelir sunabilenler yüksek tutarlarda kredi alabilirler. Emekliler, maaşlarının 22 katı kadar kredi alabilirler. Öteki yurttaşlarımızın ise kredi aylık taksit tutarlarını karşılayacak kadar geliri olması talep edilir. Bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda kendilerine destek olmak adına ipotekli gereksinim kredisi kampanyası düzenlemiştir.

Tarla Tapusuna Kredi Alınır mı
Tarla Tapusuna Kredi Alınır mı?

İpotekli krediler ile banka müşterilerinin yüksek tutarlarda kredi alması mümkün olmaktadır. Kendinize ya da 3. dereceye kadar olan yakınlarınıza ilişik bir taşınmaz var ise, bunu güvence göstererek kredi alabilirsiniz. Bankaların kabul etmiş olduğu teminatlar genel olarak konut olmakla beraber, arsa(imarlı tarla), işyeri, vasıta ipoteği de kabul edilmektedir. Haiz olduğunuz bir tarla var ise, tarlanın lüzumlu şartları taşıyor olması dahilinde kredi alabilirsiniz. Lüzumlu evraklar ile beraber banka şubelerine gittiğinizde haiz olduğunuz arsaya ekspertiz gönderilecektir. Bankalar ekspertiz tarafınca belirlenen değerin %50‘si kadar kredi vermektedir. Sadece konutunuz var ise ve yeni bir tane daha almak istiyorsanız peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi alabilirsiniz. Bu kampanyalarda konutun tamamına kredi veriliyor.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli Kredi

Haiz olduğunuz bir arsa var ise size en yakın Vakıfbank şubelerine giderek yüksek tutarlarda gereksinim kredisi alabilirsiniz. Arsa ipoteği karşılığı verilen taksitli gereksinim kredisine mevzu arsanın aşağıdaki özellikler haiz olması gerekiyor;

 • Kendinize ya da 3. dereceden bir yakınınıza ilişik olmalıdır. Şu demek oluyor ki eş, çocuk, anne, baba ve kardeşe ilişik olan tarlalar sahiplerinin rızası mukabilinde güvence olarak gösterilebilecektir.
 • Belediyeleri sınırları içinde bulunmalıdır.
 • Hisseli olmaması gerekiyor.
 • Üstünde herhangi bir sınırlama olmamalıdır.
 • Satış kabiliyeti olmalıdır.
 • Üstünden ipotek bulunmamalıdır.
 • İmarlı olmalıdır.

Eğer güvence olarak göstereceğiniz arsa/tarla bu şartlara sahipse, belirli bir gelire haiz olmanız, kredi notunuzun yüksek olması dahilinde yaşam sigortası da yaptırarak kredinizi kullanabilirsiniz. Başvuru evrakları ile beraber şubelere giderek en kısa sürede başvurunuzu yapabilirsiniz. %1,53 faiz oranı ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Vakıfbank Arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi
Vakıfbank arsa ipoteği karşılığı gereksinim kredisi maliyet tablosu

Yukarıdaki tabloda arsa ipoteği karşılığı taksitli gereksinim kredisi maliyeti gösterilmektedir. 50 bin TL kredi aldığınızda 250 TL kredi tahsis tutarı ödersiniz. Bunun yanı sıra ekspertiz tarafınca yapılacak olan değerleme sonrası da 950 TL ücret ödemeniz istenir. Bankalar içinde ipotekli bireysel tüketici kredilerinde en geniş yelpazeye haiz olan banka Vakıfbank’tır. İpotekli taşıt kredisi veren tek banka Vakıfbank olmakla beraber işyeri ve konut ipoteği ile de kredi vermektedir. Eğer bankaya borcunuz var ise kredi çekemezsiniz. Bu durumda Vakıfbank borç yapılandırma kredilerinden yararlanarak ilk olarak borçlarınızı kapatmalısınız.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Tarla tapusuna kredi veren bankaların başlangıcında Ziraat Bankası gelmektedir. Uzun vade seçenekleri ile kredinizi sıkıntıya girmeden ödeyebilirsiniz. 60 aya varan vadeler ile imarlı tarlanız ya da arsanız için kredi çekebilirsiniz. Krediye güvence olarak gösterdiğiniz arsaya banka tarafınca ipotek tesisi yapılacaktır. imarlı arsalar için kullandırılacak olan kredinin üst limiti ekspertiz değerinin yüzde 50’si kadar olacaktır.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi
Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Arsanın yanı sıra işyeri teminatlı krediler için ekspertiz değerinin yüzde 75‘i, konut ipotekli krediler için ise ekspertiz değerinin %80′ i kadar kredi verilecektir. Kredi kullanan kişiye yaşam sigortası yapılır. Ziraat Bankası kredi başvurusu için aşağıdaki evrakları talep ediyor;

 • Bankadan temin edilecek olan müracaat formu
 • T.C. kimlik belgesi, sürücü belgesi ya da geçişlik
 • Gelir belgesi
 • Tarla tapusu
 • Ekspertiz raporu gerekiyor.

Bu evraklar ile beraber size en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer güvence olarak gösterebileceğiniz bir arsanız yoksa Ziraat Bankası düşük faizli kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

Finansbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama

Arsa ipotekli kredi veren bankalardan  bir tanesi de Finansbank’tır. Öteki bankaların kredi kampanyalarından ayrılan yönü bankanın bireysel müşteriler için değil de kobiler için kredi imkanı sunmasıdır. Kobi destek paketleri içinde verilen kredinin vadesi 120 ay olarak belirlenmiştir. Üstelik 1 milyon TL üst limitlidir.

Finansbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama
Finansbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama

Kredinin özellikleri

Arsa ipotek gösterilir. Bunun yanı sıra evi ya da işyeri ipoteği ile verilen krediler de vardır.

 • 120 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz.
 • Arsanın ekspertiz değerinin yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Cirosu 20 milyon TL‘ye kadar olan işletmeler bu kredilerden yararlanabilecektir.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Finansbank haricinde arsa ipotekli kredi veren herhangi bir banka bulunmamaktadır. Sadece öteki ipotekli kredi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Eğer bayındır alabilmek için komşu maliklerden cephe satın almak istiyorsanız Tarla Birleştirme Kredisi kampanyalarını da inceleyebilirsiniz.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi

Tarımsal etkinlik gösteren işletmelerin ya da çiftçilerimizin mevcud parçalı arazilerini birleştirmeleri adına Şekerbank tarafınca kredi verilmektedir. Bildiğiniz benzer biçimde bankaların tarlalara kredi vermeleri için bu toprak parçalarının imara açık olması gerekiyor. Toprak parçasının arazi olması durumunda imara açık olmadığından ve bankalar tarafınca kredi verilmeyeceğinden dolayı bu alanların imara açılması şarttır. İmara açılabilmesi için ise tarlanın kadastro planında 4 tarafının da cephe olması gerekmektedir. Eğer haiz olduğunuz bir tarlanız var ise, komşu maliklerden cephe satın almak için bu krediden yararlanabilirsiniz.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi
Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi

Dağınık ya da parçalı olan araziler için bu tarlaların ekspertiz değerlerinin %75’i kadar kredi verilmektedir.

Kredi özellikleri 

 • 60 ay vadelidir ve esnek ödemelidir.
 • Tarımsal üretim faaliyetleri yapılacak ya da yapılıyor olması
 • Tapu kayıtlarının olması
 • Tarla üstünde herhangi bir ihtilaf olmaması gerekiyor.

Banka şubelerine giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz. Kredi detayları hakkında data alabilirsiniz.

Tarla Kredisi Veren Bankaları Araştırdık!

Tarla ipotekli kredilerin yanı sıra bankalar tarafınca tarla alımları için de kredi kullanabilirsiniz.

QNB Finansbank : Tarla alımları için Finansbank kredi veriyor. Mevcud tarlalarını büyütmek isteyen ve yeni tarla alımları için Finansman’a gereksinim duyanlar bu kredilerden yararlanabilir. Yatırım maliyetinin en fazla yüzde 75’i için kredi verilmektedir. İpotek teminatlı olarak kredi alınırsa vade 120 ay olacaktır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve senelik ödeme planları ile kredinizi ödeyebilirsiniz. Müracaat için ekspertiz raporu, çiftçilik belgesi ve kimlik fotokopisi gerekmektedir. Finansbank şubelerine giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz.

Tarla Kredisi Veren Bankalar
Tarla Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası : Arsa alımları için 60 aya varan vadeler ile Ziraat Bankası da kredi vermektedir. Satın alacağınız arsanın ekspertiz değerinin maksimum yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi alınabilmesi için kredi çekilecek olan arsanın imarlı ve belediye sınırları içinde olması gerekmektedir. Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

TEB : Arsa alımları için kredi veren bankalardan bir tanesi de Türk Iktisat Bankası’ dır. TEB’in arsa kredileri konut ipotekli olarak verilmektedir. Verilecek olan kredinin üst limiti, konutun ekspertiz değerinin maksimum yüzde 60’ı  kadar olacaktır. 60 aya varan vadeler ile kredinizi kullanmak için size en yakın TEB şubelerine gidebilirsiniz.

İş Bankası : Yatırım ya da tarımsal amaçlar ile arsa almak isteyenlerin kredi alabilecekleri bankalardan bir tanesi de İş Bankası’dır. Arsanın acil satış değerinin yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Örneğinin arsanın acil satış kıymeti 100 bin TL ise 50 bin TL kredi alabilirsiniz.

Albaraka Türk, Finansbank, Vakıf Katılım benzer biçimde bankalar tarafınca da arsa alımları için kredi verilmektedir. Banka şubelerine giderek de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ziraat Bankası 70 yaş üstü kredi veriyor. Eğer emekliyseniz Ziraat Bankası şubelerine giderek de güvence göstermeden kredi alabilirsiniz.

İpotekli Kredi Veren Öteki Bankalar Hangileri?

Güvence olarak gösterebileceğiniz bir mal varlığınızın olması dahilinde aşağıdaki bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Akbank (Konut/İşyeri İpotekli)

Uzun vadeli ve yüksek tutarlı ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak adına kredi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Akbank’tır. 18 yaşını tamamlayanlar, istihbaratı pozitif sonuçlananlar ve bankaya gelir sunabilenler bu kredilerden yararlanabilir. Kredi taksitlerinin hane halkı gelirinin yüzde 50’sini geçmemesi gerekmektedir. İş yeri yada konutunuz var ise, yaşam sigortası yaptırmak kaydı ile lüzumlu evraklar ile banka şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Burgan Bank (Konut/İşyeri İpotekli)

Kendi namınıza kayıtlı bir iş yeri ya da konutunuzun olması durumunda Burgan bank tarafınca verilen ipotekli gereksinim kredilerinden yararlanabilirsiniz. Kredi üst limiti 1 milyon TL’dir. İpotek olarak gösterilecek olan mal varlıkların kesinlikle kendinizin üstüne olması gerekmektedir. Bazı bankalar mal varlığının yakınlarınıza ilişik olmasını talep etse de Burgan Bank mal varlığının 1. şahsa ilişik olması icap ettiğini söylüyor. Kredi üst limiti konut ya da iş yerinin acil satış tutarının en fazla yüzde 50’si kadar olacaktır. Son 5 yıl içinde aile içinde satışa mevzu olmayan mal varlığının acil satış değerinin 100 bin TL ve üstünde olması talep edilmektedir. Faiz oranı %2,25 olarak belirlenmiştir. İnternet bankacılığı üstünden formu doldurarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Akbank, Yapı Kredi, HSBC benzer biçimde bankalar tarafınca da ipotekli krediler verilmektedir.

Arsa ipotekli kredi veren bankalardan kredi alarak yüksek tutarlardaki finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir