TAŞERON İŞÇİLERİN KADROLU OLACAĞI HABERİ YALANLANDI!

Mahalli seçimlere 3 aydan kısa bir vakit kala kamu, 600 bin taşeron işçisine kadrolu olma imkanı sunulmuş olduğu haberi duyurulmuştu. Toplamda 600 bin taşeron işçiye kadrolu olma yolu açıldığı ve poşet yasaya bir madde ekleneceği ya da Bakanlar Kurulu sonucu ile kadro izni çıkacağı belirtilmişti. Öğrenilen bilgilere nazaran bu mevzu Iktisat Koordinasyon Kurulu’nda konuşuldu ve karar kesinleştiği konuşuluyordu.

Bu mevzu senelerdir münakaşa mevzusu olmuştur ve kamuda çalmış olduğu halde kamu haklarından yararlanamayan taşeron işçilerle görüşmeler devam ediyordu.

Bazı işçiler kamuya çalıştıklarını söyleyerek dava açmıştı ve çoğunlukta bu davaları kazanmıştı. Bir tek dava açıp kazanalar için bu mevzu konuşulurken şimdi 600 bin taşeron işçiye kadrolu olma yolu açıldığı haberi söylenmişti ve bu haberin Emek verme ve toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran, gerçeği yansıtmadığı söylendi.

Taşeron İşçileri Sevindiren Kadro Sonucu Gerçeği Yansıtmıyor Mu?

Hükümet, bir süredir taşeron işçilerini kapsayan bir emek verme ve düzenleme üstüne durmaktaydı.  Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı bu mevzu hakkında söylemlerin gerçeği tam olarak yansıtmadığını belirtti. Emek verme  ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı taşeron işçileri kapsayan ve işçilerin ücretlerin tam ve zamanında almaları, sendika haklarından faydalanmaları, senelik ücretli izinlerini kullanabilmeleri, kıdem tazminatı hakkına kavuşmaları mevzuları üstünde bir emek harcamayı hala sürdürdüklerini belirttiler. Bu açıklamaya nazaran taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili görüşmeler ve çalışmaların sürdürüldüğü de belirtiliyor. Taşeron işçilere kadro müjdesi haberi Bakanlık tarafınca yalanlandı ve emek harcamalar hala devam ediyor.

tıkla sorunu sor

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROLU OLACAĞI HABERİ YALANLANDI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir