TC Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile KYK Tahsil Kredisi Borcu Sorgulamayı bu yazımızda size anlatacağız. Ilk olarak tahsil kredisi nedir onu açıklayalım.

Tahsil Kredisi; Devlet tarafınca, Üniversitede yüksek tahsil gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden destekleyerek öğretim hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla okudukları bölümün düzgüsel eğitim süresince verilen, mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Üniversite Tahsil kredisi borcu; T.C. uyruklu öğrenciye girmiş olduğu bölümün düzgüsel eğitim süresince verilen toplam miktara Türkiye İstatistik Kurumu (TİK) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki yükselişler uygulanarak, hesaplanacak faizin eklenmesi ile tespit edilir.

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORCUNUN ÖDENMESİ (Yüksek Lisans Hariç)

Kredi alan talebe, tahsil yada katkı kredisi borcunu, devam etmiş olduğu üniversitedeki bölümün düzgüsel tahsil süresi bittikten iki yıl sonrasında ödemeye adım atmak suretiyle, krediyi toplam almış olduğu süre içinde ve aylık taksitlere bölünmüş şekilde öder. Talebe kredi almaktan vazgeçmiş olduğu takdirde de yukarıda açıkladığımız şekilde almış olduğu kadarını ödemekle yükümlüdür. Talebe okulu bıraktığı takdirde eğer sıhhat durumlarından dolayı bırakmamış ise, okuldan atılmış ya da kendi isteği doğrultusunda ayrılmışsa, okuluyla ilişiği kesildikten iki yıl sonrasında adım atmak suretiyle, kaç yıl süresince kredi almışsa aynı süreye denk gelecek şekilde aylık taksitler halinde öder. Okumuş olduğu üniversiteyi değiştirdikten yada almış olduğu krediden vazgeçtikten sonrasında okumuş olduğu üniversiteden ayrılan yada çıkarılanlarla ilgili de aynı borç ödeme şartları geçerlidir. Bir oldukca talebe üniversite bittikten derhal sonrasında ne yazık ki bir iş bulamıyorlar ya da buldukları işlerde  tutunamıyorlar. Öğrenciyken aldıkları kredileri ise unutuyorlar. Yazımızın devamında alınan tahsil kredisinin tahsil süresi bittikten sonrasında geri ödeme zamanıyla ilgili informasyon vereceğiz.

Borçlu kişinin ödemesi, devam etmiş olduğu kurumun düzgüsel tahsil süresi bittikten iki yıl sonrasında adım atar. Krediyi toplam almış olduğu süre içinde  aylık taksitlere bölünmüş şekilde öder.

Sponsorlu Bağlantılar

Borçlu şahıs tahsil yada katkı kredisi aylık taksitini her devrin son ayının en geç son iş günü içinde mesai sonuna kadar ödemek zorundadır. Taksitleri mecburi kılınan bu tarihten sonraki tarihte ödeyen kişilerin borcu zamanında ödenmemiş kabul edilir.
KYK’dan tahsil yada katkı kredisi alan kişilerin hemen hemen borç vadesi gelmemiş ise ve ya ödediği günden itibaren tertipli ödemiş borçlarını aksatmamışlarsa kurumdan borçlarını öteleme talebinde bulunabilirler. Buna gore;

Kuruma borç ödemelerini erteletmek suretiyle başvuranlar, başvurdukları tarihte Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur yada toplumsal güvenlik kuruluşu sayılacak başka kurumlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, borcun ödenmesi birer senelik sürelerle uzatılır.

Ek olarak ödeme zorunlulukları askerlik görevine denk gelen adam evlatlarının, askerlik şubelerinden aldıkları belge ile, KYK’ya başvurmaları halinde borç ödeme süresi askerlik sonuna kadar kurum tarafınca ertelenir.

T.C. kimlik numaranız ile KYK’ya olan borcunuzu sorgulamak, ödeme zamanınızı ve toplam borcunuzu öğrenmenizi sağlayarak, gereksiz faiz ödemenizi ve sicilinizin bozulmasını engelleyecek önlemler almanızı sağlar. Peki T.C. kimlik numaranız ile KYK borcu sorgulamasını iyi mi yaparsınız? Yazımızın devamında bunu tek tek açıklıyoruz.

TC Kimlik Numarası ile KYK Borç Sorgulama

Günümüzde öteki bir oldukca işlem şeklinde KYK borcu sorgulamakta web üstünden yalnız bir kaç dakikamızı almakta. Bunun için lüzumlu olan tek şey kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız şekilde girmeniz.  KYK’nın resmi internet adresinden TC Kimlik Numarası ile KYK Borç Sorgulama yapabilirsiniz. Ilk olarak yanınıza nüfus cüzdanınızı aldıktan sonrasında aşağıda verilen bağlantıya tıklayınız.

TC Kimlik No ile KYK Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Karşınıza çıkan sayfada sırasıyla aşağıdaki fotoğrafta da belirtildiği şeklinde sırasıyla “TC Kimlik Numarası, Cilt No, Aile Sıra No, Sıra No” alanlarını eksiksiz ve hatasız bir halde girdikten sonrasında resimdeki güvenlik kodunu da doğru girerek “ARA” butonuna tıklayınız.

TC numarası ile KYK borcu sorgulama

Butona tıkladıktan sonrasında karşınıza aldığınız kredinin miktarı, ne kadar geri ödemeniz gerektiği ve sizin için oluşturulmuş ödeme planı çıkacaktır.

 

 

tıkla sorunu sor

TC Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir