TC No İle Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Son zamanlarda web kullanımı oldukça artmıştır. Artık 7’den 70’e derhal hepimiz internetten işlem yapmaktadır. Toplumsal medyada dolaşmayan, feysbuk, twitter, watsapp benzer biçimde toplumsal medya araçlarında birini ya da birkaçını kullanmayan yok denecek karar azdır. Toplumsal medyanın yanı sıra internetten birçok işlem yapılmaktadır. Oldukça geniş bir yelpazeye haiz olan web kullanımı, Yiyecek siparişinden, alış verişe kadar derhal her işlem internette yapılabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte devlet kurumları da günümüz şartlarına uyum sağlayarak, ilgili kişilerin neredeyse tüm işlemlerini web üstünden gerçekleştirebilmektedirler. Devletimizde tüm bakanlıkların bağlı olduğu kurumların tamamına yakını artık işlemlerini internetten yapabilmektedir. Daha evvel adı toplumsal sigortalar kurumu olan sadece kurumların birleşiminden sonrasında SGK olan kurumda da resmi bir ekip işlemler internetten yapılabilmektedir. TC no ile sigorta sorgulama işlemi de internetten yapılabilmektedir.

İnternet üstünden yapılabilen pek oldukca işlem benzer biçimde, TC No İle Sigorta Sorgulama işlemleri yapılırken birçok yöntem kullanılabilmektedir. İster kamu da ya da özelde çalışan olsun isterse de bağkur primi ödeyen olsun isterse de emekli olsun SSK hizmet dökümünü inceleyebilmektedir. Kaç prim günü olduğu, ne kadar prim ödendiği emeklilik için ne kadar zamanı olduğu ve benzeri pek oldukca mevzuda data sahibi olunabilmektedir. Bunun için TC kimlik numarası kafi olmaktadır. Gelişen teknoloji pek oldukca kolaylığı da bununla beraber getirmektedir. Daha evvel gereksinim duyulan herhangi bir resmi belge alabilmek için ilgili kuruma gidilip oradan alınabilmekteydi. Bu da süre yitirilmesine sebep olmaktaydı. İlgili kuruma gitmek, haliyle yığılma olacağı düşünüldüğünde sıra beklenmek süre kabına sebep oluyordu. Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de yaşanmış olan teknolojik gelişmeler bu işlemlerin oldukça kolay ve ergonomik bir halde yapılabilmesine olanak elde etmiştir.

TC No İle Sigorta Sorgulama İşlemi Hakkında

TC no ile sigorta sorgulama eski adıyla toplumsal sigortalar kurumu hizmet dökümü olan 4A SGK hizmet dökümü ilgili kişinin çalmış olduğu işlerle ilgili tüm bilgilerini içeren bir belgedir. Artık 4A SGK belgesini sorgulatmak oldukca kolay bir halde yapılabilmektedir. Bu sorgulama da prim ve gün sayılarının listesine ulaşılabilmektedir. Şifresiz olarak yapılabilen sigorta sorgulamanın yanı sıra E-Devlet şifresiyle de sigorta sorgulaması yapılabilmektedir. Şifresiz olarak meydana getirilen sorgulamalar, E-SGM hizmet sorgulama ekranına girilerek yapılabiliyor. İşlem şu basamaklarla gerçekleştirilebilir: E-SGM sitesine girilir, E-SGM sorgulama ekranına ulaşılır, bu ekrana TC kimlik numarası ile uyruğu girilir. Nüfus cüzdanı cilt numarası, doğum yılı ve nüfus ili girilir. Giriş seçeneği tıklandıktan sonrasında ilgili kişinin sigorta bilgilerine erişilmiş olunur.

TC No İle Sigorta Sorgulama Iyi mi Yapılıyor?

Tc no ile sigorta sorgulama 4A SGK hizmet dökümü başka deyişle SSK prim sorgulama, ilgili şahıs için hangi tarihler içinde, yatırılan primleri SSK hizmet dokümanı ile beraber prim sorgulaması yapılarak öğrenilebiliyor. O güne kadar çalışılan yerlerle birlikte ne kadar süre ile çalışmış olduğu, var ise meydana getirilen işyeri değişimleri, çalışılan işyerlerinin sigortalı için yatırmış olduğu sigorta prim miktarlarını öğrenebilme imkânına haiz olunabiliyor. Gene SGK sorgulama sistemi üstünden 4A SGK hizmet dökümüne şu demek oluyor ki SSK hizmet dökümüne ulaşılması içinde aynı işlemlerin yapılması kafi oluyor. SSK prim sorgulama işlemleri için meydana getirilen araştırma SGK prim sorgulama işlemleri içinde aynı şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi ile E-Devlet sistemine giriş yapılarak ya da SGM sisteminde de prim sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. SGM sistemi ile prim sorgulaması yapılırken SGM ekranında oluşturulan ilgili bölümlere kişinin uyruğu, TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı cilt numarası ve nüfusa bağlı olduğu il ile doğum yılı yazılarak sisteme girilir. Ekranda oluşturulan menülerden istenilen işlem seçilerek lüzumlu araştırma yapılabilir. Tüm bu işlemler ve başka resmi birçok iş ve işlem E-Devlet şifresi kullanılarak oldukca daha kolay bir halde yapılabilmektedir. Peki, E-Devlet şifresi iyi mi alınıyor? PTT şubelerinden her insanın kolaylıkla alınmaktadır.

Son dönemlerde çok çok fazla göçmenin yaşamış olduğu bir ülke haline gelen Türkiye de çok çok fazla sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insan bulunuyor. Bilhassa Suriye’den gelen milyonlarca insanoğlunun toplumsal güvenlik sistemine dâhil edilmesi ve insanca yaşam koşullarının oluşturulabilmesi amacıyla onlarında bir çeşit toplumsal güvence içine alınması kaçınılmaz bir durum olmuştur. Doğal olarak ki bu durumda birçok düzenleme yapılması da gerekmiştir.  Bu işlemler yapılırken kullanılan web tabanlı uygulamaların da buna uygun hale getirilerek güncellenmesini gündeme getirmiştir. TC no ile sigorta sorgulama Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireyler için benzer işlemlerle yapılmaktadır. Başta Suriye’den gelenler olmak suretiyle tüm göçmenlerle ilgili olarak göç idaresinden vatandaşlık ile ilgili işlemler yapılmaktadır. Burada verilen ikamet tezkere numarası ile birçok resmi işlem yapılarak değişik uyruklu bireylerin mağduriyetleri giderilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin izleyeceği yol ise; ilgili kişinin uyruğu ve ikamet tezkeresi numarası ile giriş yapılıyor. Arkasından oluşturulan ekranda güvenlik kodu kısmına, karşısında bulunan harf ve sayı Karakterleri girildikten sonrasında sorgula butonu tıklanır. Oluşturulan ekranın sağ kısmında bulunan hizmet bilgisi yazısı sekmesinden 4A hizmet bilgisi sekmesi tıklanır. Oluşturulan bölümde ilgili kişinin prim ödemeleri ile SSK hizmet dökümüne erişilmiş olur. E-Devlet sitesinden TC kimlik numarası girilerek de işlem gerçekleştirilmekte olup, PTT’den alınabilecek gizyazı ile işlem gerçekleştirilmektedir. Geri kalan işlem basmakları yukarıda anlatıldığı benzer biçimde gerçekleşmektedir.

tıkla sorunu sor

TC No İle Sigorta Sorgulama Iyi mi Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir