TEB 4466 SMS Kredi ile Başvurusu Yapma

Türkiye Iktisat Bankasının müşterilerine sağlamış olduğu hizmet ile artık bankaya giderek zaman yitirmek yerine düzgüsel yada akıllı telefonlarınız ile bir tek SMS yolu ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. TEB 4466 SMS kredi başvurusu süreci düzgüsel bir kredi müracaat sürecinden değişik değildir, banka sizden almış olduğu kimlik bilgisi doğrultusunda bir araştırma yapar ve en kısa zamanda gene SMS ile kredinizin müracaat sonucunu size bildirir. Burada en mühim husus daha önceki kredi geri ödemeleriniz sebebiyle oluşan kredi puanınız ve aylık net gelirinizin ne kadar olduğudur.

TEB kredi başvurusu SMS ile iyi mi yapılır?

TEB’i öteki bankalardan ayıran gönderdiğiniz SMS ile aylık net gelirinizi talep etmiyor olmasıdır. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan telefonunuzdan yeni ileti kısmına girerek ileti kısmına TC kimlik numaranızı, gönderilecek numara kısmına de 4466 yazmanızdır. Mesajı gönderdikten sonrasında TEB 4466 SMS kredi müracaat servisinden onay bekleyeceksiniz.

SMS ile müracaat kafi midir?

4466 ile meydana getirilen kredi başvuruları aslına bakarsak bir ön süreçtir. Esas karar bankanın kendisine ilişik olacağı için kredi ile ilgilenen şube lüzumlu görmüş olduğu takdirde sizden ek evraklar isteyebilir. Bu ek evrak genel anlamda maaş bordronuz yada üzerinizde bulunan gayrimenkulleri gösteren tapu senetleri olabilir. Bunların olmadığı durumlarda ise bankanın kefil talep etme durumu olacaktır.

Kredim onaylanırsa bankaya hangi belgeler ile gitmeliyim?

TEB 4466 SMS kredi müracaat süreciniz pozitif yönde bir halde onaylanır ve banka tarafınca şubeye çağrı edilirseniz krediyi alabilmek için götürmeniz ihtiyaç duyulan bir kaç belge bulunmakta. Kimliğiniz ve üzerinize kayıtlı bir satmaca bir çok durumda kafi olmaktadır fakat gene gelirinizi gösteren bir belgenin de yanınızda bulunmasında yarar var.

Çektiğim krediye ne kadar faiz ödeyeceğim, geri ödemesi ne kadar olacak?

SMS ile çektiğiniz kredi için ek bir faiz söz mevzusu olmayacaktır. Çekmiş bulunduğunu kredinin geri ödeme oranı güncel olarak her ay değişebilir, tamamen başvurduğunuz tarihte TEB tarafınca uygulanan faiz politikasına bakılırsa değişebilmektedir. 2021 Haziran ayı itibari ile faizler %1.88 civarında olmakla birlikte, bu oran çektiğiniz kredinin miktarı ve gene aynı şekilde vade süresine bağlı olarak değişebilmektedir.

Faiz haricinde TEB kredi müracaat sürecinde masraflarım olacak mı?

Bankacılık sektörünün neredeyse tamamında uygulanan dosya harcaması ve işlem tutarı bu tip krediler içinde geçerlidir. Şubeye çağrı edildiğinizde kredi uzmanı yada bireysel satın alan görevlisi ile yapacağınız görüşmeye bakılırsa bu ücretlerin olmamasını talep edebilirsiniz. Gene sizin isteğinize bağlı olmak suretiyle kredi sigortası hizmeti de bulunmaktadır, bütçenize ve geri ödeme gücünüze bakılırsa sigorta yaptırabilirsiniz.

Kredi puanım TEB gerekseme kredimin geri ödemesini iyi mi etkisinde bırakır?

Bankalar artık güvenilir ve geri ödeme gücünün yüksek bulunduğunu düşündükleri müşterilere daha düşük faiz oranları ile kredi sağlamaktadır. TEB (Türkiye Iktisat Bankası) da müşterilerinin Findeks puanlarını kredi müracaat süreçlerinde değerlendirmektedir. Resmi internet adresinden alınan sayılara bakılırsa Findeks puanı 1000 olan müşterinin faiz oranı %2.05 iken, Findeks puanı 1850 olan müşterinin faiz oranı %1.6 olabilmektedir. Bilhassa gerekseme kredisi miktarının ve vadenin yüksek olduğu durumlarda bu puanı yüksek olan müşteriler ciddi mana da avantajlı olmaktalar.

SMS ile yaptığım kredi başvuruma hala yanıt gelmedi, ne yapmalıyım?

TEB 4466 SMS kredi başvurunuza yanıt gelmemiş ise telefonunuzun yeni ileti bölümünden yine 4466’ya TC kimlik numaranızı ileti olarak gönderebilirsiniz. Başvurunuz hemen hemen incelenme sürecinde ise bankadan bu yönde bir ileti gelecektir, haftasonları yada tatillerde bu cevabın gecikebileceğini de dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir