TEB Arsa Kredisi

Ülkemizin son on beş yılına baktığımızda inşaat sektörünün ciddi anlamda gelişme kat ettiğini görmekteyiz. Bu gelişme konut fiyatlarına da paralel olarak yansıyor. Konut tutarları artınca ister istemez arsa ve toprak da bir o denli değerleniyor. Dolayısıyla geleceği yönelik yatırım planı meydana getiren yatırımcıların bir çok; yatırım planlarını gayrimenkul ve daha oldukça arsalar üstüne yoğunlaştırıyor.

Bankalar da tüketicilerin bu ihtiyacını gördükleri için; bilhassa arsa mevzusunda hususi kredi kampanyaları düzenleyerek tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Şimdi size bu bankalardan birisi olan TEB arsa kredisi ile ilgili detaylı informasyon vermeye çalışacağız.

Arsa Almak İsteyenlere TEB ‘ten Kredi

TEB ( Türk Iktisat Bankası ) arsa almak isteyen tüketiciler için hususi olarak hazırlamış olduğu bu kredi paketinde; 60 aya varan vadelerle kredi finansmanı sağlıyor. TEB tarafınca arsa kredisi için belirlenmiş olan faiz oranı ise yüzde 1,45 ‘tir. Bunun yanı sıra minimum binde beş oranında kredi tahsis tutarı alınmaktadır. Kredi tahsis tutarının yanı sıra; sigorta, ekspertiz tutarı, ipotek kurulum tutarı şeklinde harcamalar da bulunmaktadır.

Evinize İpotek Koyuluyor

TEB (Türk Iktisat Bankası) ‘ten arsa kredi çekmeyi düşünenler için mühim bir noktanın da altını çizelim. Bu krediyi çekebilmek için evinizin olması gerekiyor. Bundan dolayı TEB; satın aldığınız arsaya karşılık olarak evinize ipotek koyuyor. TEB ‘ten çekebileceğiniz arsa kredisi miktarı ise; ipotek edilecek olan evinizin değerinin yüzde 60 ‘ına kadar çıkabiliyor. Doğal ki evinizin değerinin ne kadar olduğu ise; gene banka tarafınca görevlendirilecek olan eksper uzmanları tarafınca belirleniyor. Bu işlem için azca ilkin harcamalar içinde saydığımız suretiyle ekspertiz tutarı alınıyor. Ekspertiz tutarı tahmini olarak 543 TL civarında öğrenim ediliyor. Doğal ki bu sayı evinizin durumuna bakılırsa değişkenlik gösterebiliyor. İpotek kurulması için ise tahmini harcama miktarı 159 TL civarı olarak karşımıza çıkyor. Sigorta harcaması ise; hem kişinin durumuna hem de vade süresine bakılırsa değişiyor.

Başvurular Şubeye

TEB arsa kredisi için başvuruda bulunmak isteyenler herhangi bir TEB (Türk Iktisat Bankası) şubesine müracaat edebilir. Başvurusu esnasında banka tarafınca bir ekip belgeler talep edilecek olup, bunlar; Nüfus Cüzdanı yada Yeterlik Fotokopisi, Gelir Belgesi, çalışan kişilerden maaş bordrosu, Özgür meslek erbabı için son 3 senelik bilanço, Tecim Sicil Gazetesi ve vergi levhası, satın alınacak arsanın Fotokopisidir. Bankanın bu aşamada herhangi bir kefil talebi bulunmamaktadır. Lüzumlu görülmesi halinde ilave belgeler de talep edilebilecektir.

Örnek Ödeme Planı

TEB Arsa kredisi kullanmayı düşüneler için son olarak örnek bir ödeme planı oluşturalım ve istifadenize sunalım.

TEB (Türk Iktisat Bankası) ‘ten 60 ay vadeli 100 bin TL ‘lik bir arsa kredisi çekecek olan bir kişinin aylık ödemeleri 2 bin 506 TL olacaktır. Toplam geri ödeme miktarı ise; harcamalarla beraber tahminen 154 bin TL civarında olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir