TEB Kredi Yapılandırma

Kredi faiz oranları devamlı olarak değişebilmekte olup, kimi zaman kredimizi çektikten sonrasında faiz oranları artış gösterebilirken, kimi zaman ise biz krediyi çektikten sonrasında düşüş göstermektedir. Faiz oranları yükseldiğinde bu durum  bizi pek ilgilendirmezken, faiz oranları düştüğünde ise keşke krediyi sonrasında faiz oranı düştükten sonrasında çekseydik diye düşünürüz. Sadece bu aşamada iyi bir hesap kitap yaparak, çekmiş olduğumuz krediyi yapılandırabilir ve kim bilir durumu lehimize çevirmemiz mümkün olabilecektir.

Kredi yapılandırma mevzusunda bir çok banka şeklinde TEB (Türk Iktisat Bankası) de müşterilerine olanak sunmakta olup, bu yazımızda siz kıymetli okurlarımız için TEB kredi yapılandırma ile ilgili bir kaç data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

TEB ‘ten Çektiğiniz Kredinizi Yapılandırabilirsiniz

TEB ‘ten çektiğiniz kredileri herhangi bir sebepten dolayı yapılandırmak isteyenler, bununla ilgili olarak ister krediyi çektikleri TEB (Türk Iktisat Bankası) şubesine isterlerse de herhangi bir başka TEB şubesine başvuruda bulunabilirler. Kredinizin taşıt kredisi, konut kredisi ya da gerekseme kredisi olup olmadığının ise bir önemi bulunmamakta olup, bu kredi türlerinin hepsini yapılandırabilirsiniz. Yalnız kredi türüne nazaran bazı prosedürler değişkenlik gösterebilecektir.

TEB ‘ten Konut Kredisini Yapılandırma

Kim bilir kredi yapılandırma diyince en makul ve mantıklı işe yarayacak yapılandırma konut kredilerinde olacaktır. Bunun sebebi ise; konut kredilerinde genel itibariyle çekilen kredi miktarının fazlaca olması, bununla beraber en küçük bir faiz değişikliğinde yapılandırma işlemi sonrasında toplam geri ödeme miktarının hatırı sayılır bir halde değişebiliyor olmasıdır. Sadece konut kredisi yapılandırıyorken ehemmiyet arz eden bir husus vardır ki; o da erken kapatma cezası denilen bir ceza ödemesinin olduğudur. Erken kapatma cezası gerekseme kredileri için alınmazken, TEB konut kredisi yapılandırmak isteyenlerden bu ücret alınacaktır.

TEB ‘ten İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

İhtiyaç kredileri genel anlamda düşük meblağlı krediler olduğundan bir yapılandırma yapmadan ilkin; bu işin en ince ayrıntılarıyla hesaplanması ve sonuçta yapılandırma sonrası ortaya çıkacak tablonun lehinize olup olmadığının tespit edilmesi gerekecektir. Zira düşük miktarlarlı kredilerde, faiz oranlarındaki oynamalar, son ödemede fazlaca fazla hissedilmeyecek, yapılandırma sebebiyle tekrardan tahsis edilen kredi için verilecek yeni harcamalar (kredi tahsis tutarı, vs.) sonrasında sizi kurtarmayabilecektir. Yüksek meblağlı kredilerde bu iş kârlı olabilir.

TEB Vasıta Kredisi Yapılandırma

Vasıta kredisinde de aynı durum söz mevzusu olmakla beraber, gene ince bir hesap yapılmalı, bu işin toplam geri ödeme miktarına ne kadar yansıyacağı iyi hesaplanmalıdır.

Başka Banka Kredisini TEB ‘ten Yapılandırma

Eğer kredinizi başka bankadan çektiyseniz ve TEB (Türk Iktisat Bankası) ‘in faiz oranları size daha cazip geldiyse, kredinizi de TEB ‘e geçirme ederek yapılandırmak istiyorsanız, bu mevzuda herhangi engel bulunmamaktadır. İster konut kredisi olsun, ister taşıt kredisi isterse de gerekseme kredisi olsun tüm kredi türleri için bu şekilde yapılandırma yapabilirsiniz. Sadece bu biçim yapılandırma işlemlerinde öteki bankadaki kredi borcunuzun ödenmesi için size elden herhangi bir ödeme yapılmayacağını, direkt olarak bu paranın ilgili bankaya geçirme edilerek, borcun kapatılacağını da ihmal etmeyin.

Yapılandırma İşlemi Nerelerden Yapılır?

Yapılandırma mevzusunda gerek TEB ‘in web sitesinden gerekse sitemiz üstünden hesaplama araçlarını kullanabilir ve buna nazaran bir karar verdikten sonrasında herhangi bir TEB (Türk Iktisat Bankası) şubesine başvuruda bulunabilirsiniz. Mevzu hakkında daha detaylı data almak için TEB (Türk Ekonomi Bankası) müşteri hizmetleri numarası olan 0 850 200 0 666 nolu telefonu arayabilirsiniz. Yapılandırma işlemi mevzusunda acil etmeden iyi bir hesaplama yapmak icap ettiğini unutmayınız.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir