TEB Üstü Biriksin Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

TEB’in tasarrufu arttırabilmek adına attığı bir adım da Üstü Biriksin Programı’dır. Üstü biriksin programı yardımıyla POS aleti vesilesiyle meydana getirilen harcamaların belirli bir kat sayı ile çarpılarak hesaptan düşmesi, POS aletinden meydana getirilen harcama tutarından arta kalan kısmın ise marifetli hesaba aktarılması sağlanır. Marifetli hesap ise gecelik faiz kazancının elde edilebildiği bir birikim hesabıdır ve bu sayede meydana getirilen her harcama ile yapılması ihtiyaç duyulan birikim güncel faiz oranları uyarınca katlanmış olur.

Tüketiciler dilediği kat sayıyı birikim kat sayısı olarak belirleyebilir. Mesela 5’i kat sayı olarak belirleyen bir tüketicinin yapmış olduğu harcama 22 TL olursa, 3 TL’de birikim hesabına aktarılacak ve 25 TL hesaptan düşecektir. 22 TL, alışveriş bedeli olarak mağazaya yatırılacak fakat 3 TL’nin marifetli hesaba aktarılarak gecelik faize mevzu olması sağlanacaktır.

Üstü Biriksin Hesap Özellikleri

 • Üstü Biriksin Hesap açılışı ve gecelik faiz kazancı elde edilebilmesi için minimum 100 TL ile hesap açılışı gerçekleştirilmelidir.
 • Hesaptan 100 TL’nin altına düşmeyecek şekilde istenildiği benzer biçimde para çekimi yapılabilir fakat gecelik faize mevzu olacak meblağ hesaplamanın yapıldığı anda hesapta olan tutara gore belirlenecektir.
 • Üstü biriksin hesap tamamen parasız bir halde açılır, kullanımı için de bir ödeme yapılması gerekmez.
 • Ortak hesap sahipleri de Üstü Biriksin Hesap açılışı gerçekleştirebilir, talep edilmesi halinde ortak hesap sahiplerinin bireysel hesapları ayrı ayrı üstü biriksin hesap tanımlamasına mevzu olabilir ve bu sayede tasarrufun kapsamı genişletilmiş olur.
 • Talep eden müşteriler otomatik birikim emri de verebilir. Bu komut, günlük haftalık ya da aylık bazda birikim hesabına aktarılacak tutarın belirlenmesi ve bu bedelin tertipli olarak hesaptan tahsis edilmesi ile gerçekleştirilir. POS cihazlarından sık harcama yapmayan tüketicilerin bu yöntemi kullanımı oldukça uygundur.

TEB Marifetli Hesap

Üstü biriksin programı marifetli hesap kapsamı içinde olan bir faaliyettir. Bundan dolayı marifetli hesap açtırılması halinde de üstü biriksin programına katılım sağlanması mümkün olur.

Marifetli hesap açtıran tüketiciler hesaba yatırdıkları tutarın gecelik faize mevzu olmasını ve birikimlerine kıymet katılmasını sağlayabilmektedir. Dönemsel bazda faiz oranları değişebilse de mevcut dönemde marifetli hesap açtıran tüketicilerin birikimleri ilk 3 ay % 13.95 faiz oranıyla değerlendirilir.

Tanışma faizi süresi sona erdiğinde kısaca 3’üncü aydan itibaren ise birikimler hesapta mevcud tutara gore değişmek suretiyle averaj % 8 faize doğal olarak olur.

Marifetli hesap hakkında bilinmesi ihtiyaç duyulan detaylar şu şekildedir:

 • Tertipli birikim programı ya da üstü kalsın programına katılım elde eden tüketicilerin tasarrufları marifetli hesapta değerlendirilir.
 • Minimum 2 bin TL ile marifetli hesap açtırılabilir.
 • Tanışma faizinden yararlanmak isteyen müşterilerin birikimleri en fazla 200 bin TL, 50 bin USD ya da 40 bin EUR olmalıdır, bu tutarların daha üstünde birikim icra eden müşterilerin birikimleri tanışma faizi kapsamında değerlendirilemeyecektir.
 • Marifetli hesap açtırılabilmesi için ne olursa olsun vadesiz hesap sahibi de olunması gerekir.
 • Marifetli hesap için işletim tutarı, hesap açılış tutarı ya da komisyon ödemesi yapılmaz tamamen parasızdır.
 • Marifetli hesap açılışı için TEB şubelerinden ya da TEB web bankacılığından işlem yapılabilir.

Üstü Biriksin Hesap Iyi mi Açılır?

Üstü biriksin programına katılım sağlayarak birikim hesabı açtırmak isteyen tüketiciler marifetli hesap açılışını TEB web şubesi vesilesiyle gerçekleştirebilir. Fakat kat sayı tanımlamasının yapılabilmesi yada tertipli birikim emrinin verilebilmesi için TEB şubelerinin ziyaret edilmesi gerekecektir. Nüfus cüzdanıyla beraber herhangi bir TEB şubesine gitmek programa katılım sağlamak için yeterlidir.

Bundan önceki yazımız olan TEB Müşteri Hizmetleri 0 850 200 0 666 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir