TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı 

Devletimizde teknoloji sanayinin gelişmesi ve geliştirilmesi adına devlet tarafınca oldukça çaba gösteriliyor diyebiliriz. Doğal ki  tek başına kafi olmuyor ve bu aşamada hususi sektörün de bu anlamda destek vermesi gerekiyor. Devlet tarafınca hususi sektörün de mevzuya ilgisinin kaydırılması adına bir oldukça teşvik ve destek hibeleri sunuluyor. Üstelik bu bağışlama ve desteklerin, diğerlerine kıyasla oldukça daha cazip bulunduğunu da söylemek gerekiyor. Bu kapsamda geliştirilen ve uygulamaya konan programlardan birisi TEKNOPAZAR uygulaması. Şimdi sizler için bu yazımızda TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı ile ilgili detaylı data vermeye çalışacağız.

Teknopazar Programının Amacı Nedir?

TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programının amacından bahsedecek olursak; genel olarak teknoloji alanında etkinlik gösteren KOBİ ‘ler desteklenmesi, uluslar arası arenada daha da güçlenmelerinin sağlanması, inovasyon ve Ar Ge çalışmalarının ticarete dönüştürülmesi, bu alandaki faaliyetlerin desteklenmesidir.

Teknopazar Şartları Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Ilk olarak Teknopazar Programına kimler başvurabiliyor bakacak olursak; tasarım yada yenilik projesi, Ar-Ge emekleri bakımından kamu kaynaklarından destek almış ve başarı ile sonuçlanmış projelerden ortaya çıkan teknolojik ürünler ya da prototipe haiz işletmeler (bu hakkı devralmış işletmeler de yapabilir),

Ortaya çıkan teknolojik ürün ya da prototipin patent belgesine haiz olan ya da bu hakkı devralan işletmeler,

Mühim!  Kobilere Destek İçin Kosgebten 50 Bin TL’ye Kadar İşletme Sermayesi Kredisi

Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı ‘nın vermiş olduğu Teknolojik Ürün (TÜR) Tecrübe Belgesi bulunan işletmeler TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı ‘na başvuruda bulunabilecektir.

TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı toplamda 12 ay sürmektedir.

Teknopazar Programı Kapsamında Ne Kadar Destek Veriliyor?

TEKNOPAZAR – Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı kapsamında toplamda sağlanabilen bağışlama desteğinin üst limit sınırı 150 bin TL ‘dir. Bunun 100 bin TL ‘si yurt dışındaki pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için, 50 bin TL ‘si ise yurt içindeki pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için tesis edilmektedir. Teknopazar programı kapsamında ülke genelinde herhangi bir bölge fark etmeksizin eşit şekilde destek sağlanır. Bağışlama desteklerinden tüm bölgeler yüzde 100 oranında yararlanabilmektedir.

Teknopazar Programı Destekleri Hangi Giderleri Kapsıyor?

Azca ilkin yurt dışı ve yurt içi tanıtım ve pazarlama için toplamda 150 bin TL destek verildiğini söyledik. Şimdi bu “tanıtım ve pazarlama” konusunu birazcık daha açalım ve Teknopazar Hangi harcamalar için hibe desteği sunuyor sizlere aktaralım.

Destek verilen harcamalar; basılı yada elektronik tanıtım materyalleri, Fuarlara katılım, yurt dışı fuarlarda Gümrük işlem giderleri, elektronik tecim (e-ticaret) sitelerine üyelik giderleri, yazılı medyada teknolojik ürün ya da prototipin tanıtımına ilişkin giderler, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri ile ilgili seyahatlerde işletmenin en fazla iki çalışanının konaklama ve ulaşım giderleridir. Bu giderlerin elbet faturalı bir halde yapılmış olması gerekecektir. Şu sebeple KOSGEB faturasız meydana getirilen giderler için asla ödeme yapmayacaktır. Bu hususu bilhassa unutmamanız gerekiyor. Bu hizmetlerin, ilgili işletmenin sahibinin yada herhangi bir ortağının; eşi, anası, babası,kardeşi, evladı ya da bunların ortağı yada sahibi olduğu işletmelerden alınması yasaktır. Bu şekilde bir hizmet alınsa bile KOSGEB desteklerinden yararlanılamayacaktır.

Teknopazar Destek Ödemeleri Iyi mi Yapılır?

İlk olarak müracaat şahıs yukarıda belirtilen harcamaları yaptıktan sonrasında buna ilişkin belgeleri KOSGEB ‘e ibraz edecektir. Sonrasında KOSGEB tarafınca lüzumlu incelemeler yapılarak, uygun görülmesi halinde müracaat iş yerinin banka hesabına bağışlama ödemesini gerçekleştirecektir. KOSGEB desteklerinden faydalanan bu iş yerinin faaliyetler KOSGEB tarafınca da takip edilecektir.

Bundan önceki yazımız olan KOSGEB Destekli Bayilik ve Franchise Alanları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir