Ticari Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Ticari işlemler için meydana getirilen ödemelerde de kredi kartları kullanılmaktadır. Bankaya lüzumlu evrakları sunarak kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Ticari kredi kartlarının limitleri, şirketten talep edilecek olan evraklar incelenerek belirlenecektir. Firmalar ve firmalar en iyi ticari kartı hangisidir, kart limitleri ne kadar olur diye araştırma yapmaktadır. 20 bin TL limitli kartların yanı sıra, işletme durumuna nazaran limit artırımı da yapılabilmektedir. Kredi kartlarının limitlerinin belirlenmesine maaşta mühim bir etkendir. Kart limitinizi sorgulayabilir, limit hesaplaması yapabilirsiniz. Sizler için kartların limitlerinin iyi mi belirleneceği, öğrenileceği ve en iyi ticari kredi kartlarını araştırdık.

Ticari Kredi Kartı Limiti Iyi mi Belirlenir?

İster toplumsal hayatta olsun, ister ticari hayatta, günümüzde en fazlaca tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı olmaktadır. Bireysel kartların yanı sıra sektör ya da business kredi kartı ürünleri bulunmaktadır. En iyi ticari kartları ve kartların limitlerinin iyi mi belirlendiğini anlatmaya çalışacağız. Ticari kredi kartı alabilmek için, ticari faaliyetler ile uğraşmak gerekiyor. Şahıslar, bankaların öteki ürünlerini kullanabiliyor. Iyi mi ki bankalar şahıslardan kart başvuruları için evrak talep ediyorsa, ticari işletmelerin de faaliyetlerini bankaya kanıtlaması gerekiyor. Mevzu ile ilgili bankanın sizden talep edeceği pek fazlaca evrak bulunuyor. En fazlaca puan veren kredi kartını inceleyebilir alışverişlerinizde yüksek puanlar elde edebilir ve dilediğinizce harcayabilirsiniz.

İlk iş olarak hesap açmanız gerekiyor. Hemen sonra banka firmanın finansal durumu ile ilgili araştırmalarda bulunuyor. Lüzumlu araştırmaların yapılabilmesi için bilanço vb. defterlerin bankaya verilmesi gerekiyor. Cironuz, geri verebileceğiniz limit ve işlem durumunuz göz önünde bulundurularak limit hesaplanıyor. Banka alacağınız kredi kartı ya kredi durumuna nazaran sizden güvence da isteyebilir.

ticari-kredi-kartı-limiti-nasıl-belirlenir
Ticari kredi kartı limiti iyi mi belirlenir?

işletmenin tüm harcamaları bu kart üstünden yapılmaktadır. Bu kartların sağlamış olduğu avantajlar şirket yetkililerinin bireysel harcamaları ile işletme harcamalarının birbirinden ayrılmasının sağlanmasıdır. Ek olarak bilanço defterlerine gider kısmına bu kredi kartlarından meydana getirilen harcamaları da ekleyebilirsiniz. Ek olarak bu sayede meydana getirilen harcamaları takip de edebilirsiniz. İşletme kurulumu esnasında vergi dairesine giderek aldığınız vergi levhası kimin adına ise, işletme adına o kredi kartı başvurusu yapabilecektir.

Bu anlamda herhangi bir kati sayı ifade etmekten kaçınmak gerekmektedir. Esnaf ve tecim erbaplarının muhasebe detayları incelenerek kart limiti belirlenmektedir. Kartların en büyük pozitif yanları taksit özelliğidir. BDDK’ nın sınırlamasına nazaran kredi kartlarına maksimum 9 taksit yapılabilmektedir. Senet vb. evraklar ile uğraşmanıza gerek kalmadan işlemlerinizi kart üstünden yapabilir ve taksitlendirme imkanından yararlanabilirsiniz. Öteki pozitif yanları ise, kişi kartlarına nazaran pek fazlaca avantajın bulunmasıdır. Bireysel kartlar bazı ürünler için alışverişe kapatılmış. Mesela bir kredi kartı ile cep telefonu almak yasaklanmıştır. Sadece ticari kartlarını telekomünikasyon harcamalarınız için de kullanabilirsiniz. Ek olarak kartlar ile SGK borçları ve vergiler de ödenebilmektedir. Özetle ticari kredi kartlarının bireysel kartlara nazaran daha avantajlı ve daha yüksek limitli bulunduğunu söylemek mümkündür. En yüksek limitli kredi kartı veren bankaları inceleyerek bireysel kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Başvurusu

Başvuruda bulunacak kişilerin kişi olmaması gerektiğinden bahsettik. Ticari faaliyette bulunan kişilerin doğrusu işletme sahiplerinin ticari kredi kartı başvurusunda bulunabilmeleri için ilk olarak ticari bir banka hesabı açtırmaları gerekmektedir. Esasen mevcut bir hesap var ise, bu hesap üstünden de kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Vergi levhası ve sizden istenecek öteki evraklar ile, kart talebinde bulunacağınız bankaya gitmelisiniz. Bankanın sizden isteyeceği evraklar, işletme türüne, ticari faaliyete ya da firmanın cirosuna nazaran değişecektir. Anonim ve limited şirketlerde istenen evraklar birbirinden farklıdır.

Başvurusu için lüzumlu evraklar;

Kişi Şirketleri

 • Vergi levhası
 • Şirket yetkilisinin T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Banka tarafınca verilecek ticari kredi kartı müracaat formu ile kolayca müracaat yapılabilmektedir.

Limited Firmalar (Ortaklı firmalar)

 • Banka tarafınca verilecek olan kredi kartı müracaat formu
 • Vergi levhası
 • Şirket ortaklarının tamamının T.C. kimlik belgelerinin aslı ve fotokopisi
 • Ticari Sicil Gazetesi
 • Noterden alınacak şirketi temsilen yetkili olan kişinin imza sirküsü ile banka şubesine giderek müracaat yapabilirsiniz.
ticari-kredi-kartı-başvurusu
Ticari kredi kartı başvurusu

Anonim Firmalar

 • Bankadan alınacak olan müracaat formu
 • Vergi levhası
 • Tüm ortakların kimlik belgelerinin asılları ve fotokopisi
 • Şirketi temsilen yetkili kişinin noterden alacağı imza sirküsü
 • Tecim Sicil Gazetesi gerekmektedir.

En İyi Ticari Kredi Kartı

Ticari kredi kartlarının avantajlarının yanı sıra bir dezavantajı da bulunmaktadır. Kart aidatları bireysel kartlara nazaran daha çok olmaktadır. Kart limitleri işletme türlerine nazaran değişmekle beraber 5 bin – 10 bin TL’ den başlamaktadır. Bu mevzularda bankalar ile bir nevi pazarlığa gitmenizi tavsiye ederiz. Şundan dolayı ticari hesabınızda yüklü oranda para var ise, benden kart tutarı talep etmeyin şeklinde bir istekte bulunabilirsiniz. Ticari kartlar ile bireysel harcama da yapılabilir. Bankalar hiçbir şekilde müşterilerinin harcamaları için hususi bir takipte bulunmazlar. Sadece kartı bu amaçla kullanmak yasal değildir. Sadece harcamanın muhasebeleştirme anlamında bir problem yaşamaması için o kadar da tavsiye edilen bir durum değildir. Şundan dolayı herhangi bir yakınma durumunda banka hesabınıza bakabilecektir.

Bunun yanı sıra ticari kartın kişi sicillerini etkilediğini söylemek yerinde olmaktadır. Ödemelerin gecikmesi durumunda siciliniz etkilenecek ve kredi notunuz düşecektir. Bir de şu noktaya değinmek gerekiyor. Şu an için ihtiyacım yok sadece hemen sonra gerekseme duyduğumda bu kartı kullanabilirim mantığı ile yüksek limitli kredi kartı almayın. Şundan dolayı yüksek tutarlarda kart aidatı ödemek durumunda kalabilirsiniz. Kolay ticari kredi veren pek fazlaca banka mevcuttur. Kredi kartlarının yanı sıra kredi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar

Pek fazlaca bankanın ticari kredi kartı ürünü bulunmaktadır.

Card Finans KOBİ

Fibansbank’ ın kobilere sunmuş olduğu kredi kartı ürünüdür. Şirket harcamalarınızı taksitlendirebilirsiniz. Kredi kartı ekstrenizi bir sonraki ay ödeyebilirsiniz. Erteleme seçeneği de mevcuttur. Her yerde harcama yapılabilmektedir. Harcamalarınızla para puan kazanabilirsiniz ve bu puanları alışveriş yaparken kullanabilirsiniz. Ek olarak biriken puanlar ile iş seyahatlerinizde kullanabileceğini yurt içi ve yurt dışı tayyare bileti alabilirsiniz.

Vakıfbank Business Card

Vakıfbank’ ın kredi kartı ürünü olan Business Card ile beraber şirket ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Kart ile faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Alışverişlerinizi 9 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Kart ile yurt haricinde da alışveriş yapabilirsiniz. Nakit ön ödeme çekebilirsiniz. Ek olarak limitleri kendiniz belirlemeniz koşulu ile çalışanlarınıza da ek kart verebilirsiniz. Hemen sonra bu kartların harcamalarını inceleyebilirsiniz. Ek olarak kontrolün sağlanabilmesi amacı kartı yalnız anlaşmalı şubelerde kullanma şartı da koyabilirsiniz. Biriken puanlarınız ile tayyare bileti alabilirsiniz. Kişi kredi kartlarında taksit yapılamayan tüm ürün alımları için taksit yapabilirsiniz.

Vakıfbank Business Card
Vakıfbank Business Card

Akbank Axess Business Card

Business Card Akbank’ ın kredi kartı ürünüdür. Kartla ATM’ lerden hesaplarınıza ulaşabilir, bakiye sorgulama ya da para çekme işlemlerini yapabilirsiniz. Gezi, konaklama, ofis gereksinimleri, akaryakıt alımları şeklinde mevzularda kartınızı kullanabilirsiniz. Eğer o ay kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek durumda iseniz vadeyi 90 gün uzatabilirsiniz. Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödeyebilirsiniz. Toplumsal Güvenlik Kurumu primlerinizi de kart aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Yaptığınız alışverişlerde chip para kazanırsınız. İşlemleri kendiniz de takip edebilirsiniz. Akaryakıt, telekomünikasyon, ofis malzemesi vb. alımlarında da kartı kullanabilirsiniz.

Halkbank Paraf Business Card

Halkbank’ ın kredi kartı ürünü Paraf Business Card‘ dır. İşletme adına yapılacak olan alışveriş ve harcamalar için kartınızı kullanabilirsiniz. Ek olarak çalışanlarınız için talep edebileceğiniz ek kartlar yardımıyla nakit ön ödeme ve limit belirleme işlemlerini de kendiniz yapabilirsiniz. Ödeme yapmak için banka şubesine gitmenize dahi gerek kalmamıştır. Otomatik yönerge ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kartı kullanan çalışanlarınız da nakit ön ödeme çekebilir. Hesap cetvelinde harcama tutarları görünür ve muhasebe daha kolay işlem yapar. Alıntı düzenlemek ya da borç kapatmak ile asla uğraşmamış olmuş olursunuz.

Halkbank Paraf Business Card
Halkbank Paraf Business Card

World Business Card

Bu kart Yapı Kredi bankasının kredi kartı ürünüdür. Rekabet ortamında işletmenizi üst sıralara getirmek, alımlarda kullanılacak nakit ihtiyacının giderilmesi için kartı kullanabilirsiniz. Kartla sigorta primi, MTV ya da faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Ek olarak işletmenizde çalışan kişilere ek kartlar da çıkarabilirsiniz. Bu kartların limitlerini siz belirleyerek devamlı olarak harcama kontrolü yapabilirsiniz. Kart ile nakit ön ödeme çekilebilmektedir. Yaptığınız peşin alışverişleri hemen sonra taksitlendirebilirsiniz. Alışverişlerde puan da kazanabilirsiniz. Kart başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

İşletme kredi kartı veren daha pek fazlaca banka mevcuttur. Limit belirlemede ise temel kriter işletme durumunuzdur. İşletmenizde çalışan kişilere de limitleri kendiniz belirlemek kaydı ile kart çıkarabilirsiniz. Bu kartın sağlamış olduğu öteki bir avantaj ise, muhasebe işlemleri ve faturalandırma ile uğraşmamanızdır. Ekstrenizden harcamalarınızı tertipli olarak takip edebilir ve muhasebe işlemlerini yapabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir