Ticari Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Devletimizde her iş kolunun korunabilmesi için yasalar ve kanunlar şekillendirilmiştir. Her bir iş kolu ve kurum kendi bünyesinde bir sigortalılık ve iş güvenliği uygulamasına tabiidir. Bu iş birimlerinin her biri için ayrı uygulama söz mevzusu olmasa dahi, bunlar bir çatı altında birleştirilmiş şekilde de korumalara ve düzenlemelere doğal tutulurlar. Bunun sebebi de toplumsal açıdan hem işverenin hem de işçinin haklarını korumaktır. Devletin toplumsal sorumluluklarından birisi olarak ticari taksi şoförleri için de düzenlemeler söz mevzusudur ve bu alanda çalışanların sigortalılığı da kanunlar ile düzenlenmiştir.

Ticari Taksi Şoförlüğünde Sigortalılık

Kent içi ulaşım işinde çalışan kişiler, iş alanında her gün çalışmayabilirler. Bu alanda çalışan kişilerden bir ayda 10 gün ve daha azca süre ile çalışanlar için 6111 sayılı kanun 51. madde 4 (a) bendine dahil edilen ek 6 sigorta emeklilik hakkını belirlemiştir. Bu kişiler 5510 sayılı kanunun hizmet akdi kapsamına dahil edilerek sigortalı kabul edileceklerdir.

Bu anlamda ticari taksi şöför sigortası yaptırabilmek için taşınması ihtiyaç duyulan şartlar ise:

Sponsorlu Bağlantılar

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Banka sandıklarına dahil olarak çalışmamak
  • Herhangi bir gelir veya aylık sahibi olmamak
  • İsteğe dayalı olarak sigorta sahibi olmamak
  • Her hangi bir alanda hizmet akdi, kamu mensubu, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmamak olarak sıralanmaktadır.

Başvurular

Bir sigorta koluna dahil olarak çalışmak isteyen kişiler, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sayfasında yer edinen kent içi toplu taşıma araçlarında kısmi süreli çalışanlara ilişkin işe giriş bildirgesini toplu taşıma aracının sahibinin bağlı olduğu meslek odasına veya kooperatifine onaylatarak sürücü ile vasıta sahibi içinde imzalanan sözleşme ile şoförlük meydana getirilen Toplumsal Güvenlik İl yada İlçe Müdürlük/Merkezleri’ne ibraz etmeleri ve başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bu sayede bu kişilerim prim günlerini ve prim ödemelerini tamamlamaları halinde taraflarına yaşlılık aylığı sağlanacaktır. Ölümleri durumunda da çevrelerinde bulunan hak sahiplerine ölüm aylığı verilecektir. Bunun yanı sıra kişinin bakmak ile yükümlü olduğu kişilere sıhhat sigortası da otomatikman bağlanacaktır.

tıkla sorunu sor

Ticari Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir