TKDK DESTEKLENEN İLLER 2021 (Dağınık ve Kırsal Alanlar Orman Köyleri)

TKDK tarafınca belirlenen projeler dahilinde, her yıl belirli illerimize ve ilçelerimize destek sağlanmaktadır. Bu içeriğimiz de TKDK Bağışlama Kredisi Verilen İller Kırsal Alan Listesini hazırladık. Kırsal alanlar, orman köyleri, dağınık alan listelerini sıraladık. Hibelere başvurmadan ilkin projenizin hangi alanda yer aldığını bilmeniz gerekmektedir. Bu sebeple TKDK desteklenen iller 2021 yılı listesini kesinlikle inceleyiniz.

TKDK DAĞLIK ALAN LİSTESİ NEDİR?

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu isminde olan TKDK tarafınca Türkiye’nin belirli illeri dağlık alan sıralaması olarak belirlenmiştir. Bu listede bulunan illerimize IPARD ve IPARD2 projeleri ile destek sağlanmaktadır. Kırsal alan sıralamasında yer edinen illerimizde proje hazırlama eğitimi alarak örnek proje formatı ve ekleri ile müracaat icra eden kişiler, TKDK IPARD çağrılarında hibelerden yararlanabilmektedir.

Kırsal Kalkınma kurumu tarafınca verilen yatırımların Dağınık Alanların desteklenmesi amacıyla verilmesi durumunda, hazırlanan projeye nazaran %65 oranında bağışlama desteği verilmektedir. Türkiye’de Dağınık Alan olarak belirlenmiş, 500 metre ve 1000 metre içinde %17 eğime haiz olan TKDK dağınık alan listesi indirin.

TKDK KIRSAL ALAN LİSTESİ

TKDK tarafınca 31 ARALIK 2012 tarihinde belirlenen nüfus sayımı sonucunda nüfusu 20 binden azca olan belediye ve köyler Kırsal Alan Sıralaması olarak belirlenmiştir. Bu listenin gösterildiği bir excel dosyası mevcuttur. TKDK Kırsal Alan Listesini bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz. Kırsal alan sıralamasında yer edinen bölgelerde Arıcılık, Kırsal Turizmin desteklenmesi ve tıbbi ve aromatik nebat destekleri benzer biçimde alanlarda destek sağlanmaktadır.

TKDK ORMAN KÖYLERİ LİSTESİ

Gene Kırsal Kalkınma Desteklerinde Orman Köyleri için verilen desteklemeler bazında Türkiye’nin tüm ilçelerine bağlı Orman Köyleri için ayrı bir sıralama belirlenmiştir. İkamet ettiğiniz köyün orman köyü olup olmadığını TKDK Orman Köyü Listesini inceleyecek öğrenebilirsiniz.

TKDK DESTEĞİ VERİLEN İLLER 2021

Nüfusu 20 binden daha azca olan bölgeler:

tkdk-iller-listesi
TKDK Desteklenen İller Sıralaması

Aşağıda ki illerimiz TKDK destek verilen iller sıralamasında yer almıştır.

  • Afyon, Urfa, Amasya, Uşak, Ankara, Trabzon,  Ardahan, Çankırı, Sivas, Aydın
  • Denizli, Van, Samsun, Yozgat, Balıkesir, Manisa, Elazığ, Çorum, Ordu, Burdur, Mardin,  Nevşehir, Çanakkale Muş, Bursa, Mersin,
  • Diyarbakır, Ağrı, Erzurum, Malatya, Kahramanmaraş, Kütahya, Erzincan, Konya,Kastamonu, Giresun, Kars, Hatay, Isparta, Karaman

TKDK tarafından desteklenen iller de 2021, 2021 yılları aralığında tarımsal hibeler verilmeye devam etmektedir. Bu Devlet kurumundan bağışlama almak için mühim 2 koşul bulunmaktadır. Bunlar;

  • Proje davet tarihlerinde başvuruda bulunmak,
  • Uygun projeyi hazırlamaktır.

TKDK ziraat ve hayvancılık hibeleri için ücretli danışmanlık hizmeti veren birçok kurum ve müessese mevcuttur. Eğer yukarıda yer edinen orman köyleri, dağlık alanlar yada destek verilen illerden birinde ikamet ediyorsanız yada bu bölgelerde tarımsal yatırımınız için Devlet desteği talep ediyorsanız hiçbir ücret ödemeden IPARD projelerine başvurabilirsiniz.

Müracaat yapmadan ilkin hangi projenin destek alabileceği, hangi işlere bağışlama verildiğini bilmeniz gerekir. Bu sebeple, TKDK desteklenen sektörler ve projeler hakkında MUTLAK data alınız.

Sadece proje hazırlama mevzusunda teknik bilgiye haiz değilseniz, danışmanlık firmalarından biriyle görüşebilir, bağışlama alınması mevzusunda sözleşme imzalayabilir ve bu sözleşme hükümlerine nazaran tarımsal yatırımınızı yapabilirsiniz.

Kuruluşun yatırımlar için verdiği destek oranı %70’tir.

Bu yıl uygulanan bir programa nazaran hayvan alımına %100 hibe desteği sağlanmıştır.

TKDK desteklenen iller, Orman köyleri, projelendirilen illerimiz, kırsal alanlar için Kuruluşun yazışma numarası olan 444 83 35 ALO TKDK hattını arayarak öğrenebilirsiniz. IPARD Programları dahilindeki destek sunar 2021 senesinde da verilmeye devam edecek. 2021 senesinde Avro olarak desteklere AB katkısı 149,000,000 olacaktır. Dağlık alan listelerine ulaşmak için tıklayınız. Kurum 101, 103 ve 302 tedbirleri ile üreticileri desteklemeye devam etmektedir. Süt ürünlerinin işlenmesi, et ürünlerinin işlenmesi, arıcılık üretimi, zanaatkarlık faaliyetleri, meyve ve sebze pazarlaması ile su ürünleri yetiştiriciliği mevzularında destek verilmektedir. Müracaat işlemleri için tıklayınız.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir