TKDK Desteklenen Sektörler 2021 Yılı Projeleri

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafınca desteklenen sektörler ve bağışlama verilen projeleri mevzu aldık. Türkiye’de kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla Devlet kurumu olan TKDK tarafınca ziraat ve hayvancılığa bağışlama desteği sağlanmaktadır. Tkdk davet dönemleri içinde kırsal alan sıralamasında yer almakta olan çiftçilerimiz projelerini hazırlayarak IPARD ve IPARD2 müracaat şartlarını taşımaları durumunda 2021 senesinde hibelerden yararlanabilirler. TKDK desteklenen projelerden yararlanmak için Konya ilinin de yer almış olduğu 42 ilden bir tanesinde ikamet ediliyor olması gerekmektedir. TKDK desteklerine ilişkin detaylar içerikte.

Bu kurum tarafınca ziraat ve hayvancılık sektörüne destek verilmektedir. Kurum 3 tane davet programı hazırlamıştır. Bunlar 101, 102 ve 103 nolu önlem koduyla gösterilen sektörlerdir. Hep beraber bu sektörlere göz atalım.

Balıkçılık ve Ziraat Ürünlerinin Pazarlanması ve İşlenmesi Amacıyla Desteklenen Projeleri

 1. Süt ve tüm süt ürünleri için,
 2. Kırmızı et ürünleri,
 3. Kümes hayvanları kanatlı et ürünleri,
 4. Balıkçılık ve öteki su ürünleri için,
 5. Sebze ve meyve ürünleri

Yukarıda sayılı olan 103 nolu desteklenen projelerin hem işlenmeleri hemde pazarlanmaları amacıyla destek sağlanır.

Çiftçilerimiz İçin Çeşitli Çiftlik Faaliyetlerinde Desteklenen Projeler;

 1. Kırsal turizmin desteklenmesi sektörü
 2. Makine parkları,
 3. Bitkisel üretim,
 4. Yenilenebilir enerji kaynakları alanında ki yatırımlar,
 5. Arıcılık sektörü,
 6. Su ürünleri sektörü

TKDK yukarıda sayılmakta olan 3 ana kategoride ki tüm proje ve sektörleri desteklemektedir. Bu desteklerden yararlanmak için müracaat şartlarını taşımak ve davet süreleri içinde proje ile müracaat yapmak şarttır.

Gene davet rehberinde belirtilen Kırsal Alan Sıralaması içinde yer almak öteki bir şarttır. Hangi projeyi geliştirirseniz, geliştirin projeniz TKDK desteklenen iller sıralamasında yer almazsa bağışlama alamazsınız.

Hazırladığınız proje için online sisteminden müracaat yapabilirsiniz. TKDK online müracaat sistemine giriş için tıklayın. http://basvuru.tkdk.gov.tr/

Kurumun desteklenen projelerinde herhangi bir güncelleme olması durumunda facebook sayfasından bilgilendirme yapılmaktadır.

tkdk desteklenen projeler
TKDK örnek projeler

Hanım Yatırımcılara Örnek TKDK Projesi;

Bursa Şahin köyünde eşine ilişkin küçükbir hayvancılık işletmesi olan Sıdıka Hanım, TKDK’nın MAYIS ayı sayısında yer aldı. Hanım girişimcilere örnek olacak bir projeyi hayata geçiren hanımefendi, TKDK’dan 1.1 milyon lira tutarında bağışlama desteği aldı. Sıdıka hanımın çiftliğinde şuan 200 büyükbaş hayvan bulunuyor.

Ankara’da broyler projesi desteklendi;

Ankara ilimizin Nallıhan ilçesinde TKDK broyler projesini hayata geçiren Seyithan bey, TKDK’dan %65 oranında bağışlama desteği aldı. Seyithan beyin şimdiki amacı ise ihracat projeleri olduğu vurgulandı.

Kahramanmaraş’ta Desteklenen Soğuk Hava Deposu Projesi;

Pazarcık ilçesinde etkinlik gösteren bir Besin şirketi tarafınca %50 bağışlama proje desteği alındı. Şirket yetkilisi Ferzi bey tüm girişimcilerin bu desteklerden faydalanmasını tavsiye ediyor.

Bismillah Dedik TKDK ile yola Başladık;

Şanlıurfa ilimizde hizmet sektöründe bir örnek proje daha TKDK’dan bağışlama desteği aldı. Bu destek yardımıyla şirket 11’i kadın olmak suretiyle toplamda 40 kişiye ekmek kapısı oldu. Şirket şuan yeni IPARD davet sürecini bekliyor ve yeni projelerini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Balıkesir’de Robotik Süt İşletmesi Kurdu;

Balıkesir ilimiz de IPARD-I davet programına katılan Metin bey işletmesini kurdu ve TKDK’dan %55 oranında bağışlama desteği aldı. Şuan işletme Avrupa Birliği standartlarından daha kaliteli süt üretimi yapıyor.

Safir Otele TKDK’dan %50 Bağışlama Desteği Verildi;

Ordu ilimizin Fatsa ilçesinde etkinlik göstermekte olan Safir Otel isminde işletme bu sektörde TKDK’ya başvuruda bulunmuş oldu. %50 bağışlama yardımıyla işletmesini yenileyen ve bambaşka bir görünüm kazandıran işletme, Gezim sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilere örnek teşkil ediyor.

TKDK tarafınca bu örnekler haricinde ülkemizin Trabzon, Hatay, Kütahya, Balıkesir, Çanakkale, Afyonkarahisar, Manisa, Mardin, Uşak, Kastamonu, Amasya, Ardahan, Çorum, Ankara benzer biçimde illerinde ki işletmelerine de birçok destek sağlandı.

TKDK Destekleri proje konuları
TKDK Destekleri proje mevzuları

Tkdk’nın 15. Davet döneminde bir tek 289 tane işletme sözleşme imzaladı. Bu işletmelerden bazıları şu şekilde;

 • 100 başlık süt inekçiliği çiftliği
 • 100 büyükbaş süt işletmesi
 • 120 baş kapasiteli meydan süt sığırcılığı işletmesi
 • 120 baş süt işleme tesisi
 • 120 başlık süt sığırı işletmeciliği
 • 120 başlık yarı açık süt sığırcılığı yetiştiriciliği projesı
 • 120 sağmal inek kapasiteli süt üreten işletme
 • 20 odalı konaklama tesisi kurulumu projesi
 • 48 başlık süt inekçiliği sektörü
 • 50 baş sağmal kapasiteli süt inekçiliği yatırım projesi
 • 500 baş koyunluk süt üretim işletmesi
 • 60 başlık sağmal süt ineği üretim tesisi
 • AB destekli kırsal gezim projesi
 • Alabalık Üretim Tesisi
 • Keçi sütü üretim tesisi projesi
 • Kırsal gezim butik otel modernizasyonu
 • Spor tesisi projesi
 • Termal otel modernizasyonu
 • Turşu işleme ve paketleme
 • Zeytinyağı üretim tesisi modernizasyonu

Bunlarla beraber 15. dönemde toplam 289 tane işletme sözleşme imzalandı ve %50 – %75 oranlarında bağışlama desteği sağlandı.

Sizde ziraat ve hayvancılık girişiminizde TKDK IPARD kapsamında müracaat şartlarını yerine getirerek, hazırladığınız projeniz ile destek başvurusunda bulunabilir, Devlet katkısı ile kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Bu destek sunar IPARD programları dahilinde 2021 ve 2021 yıllarında verilmeye de devam edecektir. Alınan tedbirlere alt tedbirler de oluşturulmuştur.

Müracaat yaparak TKDK desteği almak isteyenlerin IPARD programları dahilinde 4. davet dönemine uyarak 1 Ocak 2021 ve 31 Ocak 2021 tarihleri içinde başvurularını yapabilirler. Bu anlamda destek verilecek olan mevzu ziraat, çevre, iklim ve organik ziraat, toprak erozyonu kontrolü ve toprak örtüsü yönetimi olmaktadır. Destek oranı yüzde 100 olmak suretiyle destek verilecek toplam meblağ ise  1.623.529 Avro olmaktadır. Detaylar için tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir