TKDK Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Ülke olarak gerek hayvancılık ve gerekse de ziraat alanında oldukça ciddi bir potansiyele haiz olduğumuzu, sadece bu potansiyeli maalesef kullanamadığımızı açıkça söylemek gerekiyor. Bilhassa hayvancılık mevzusunda yurt dışından hayvan ithal eder hale gelmiş durumdayız. Buna karşın halen sektörün ihtiyacının tam olarak karşılanabildiğini söylememiz mümkün değil. Doğal ki bu şartlar altında; devlet tarafınca hayvancılık yapmak isteyen kişilere bir oldukça destek gösterilmekte, girişimciler de bu konudaki fırsatları değerlendirerek kendi işletmelerini kurma yoluna gitmektedir.

Şimdi sizlere bu desteklerden birisi olan TKDK bağışlama hayvan kredi iyi mi alınır anlatacak ve şartları ile ilgili genel olarak data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

TKDK Nedir ?

Ilk olarak bu mevzularda devlet tarafınca göreve getirilmiş olan kurumlardan birisi TKDK ile ilgili özet bir data geçerek başlamış olalım. TKDK; açılım olan Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu olup, bu kurum tarafınca hayvancılık alanında işletme oluşturmak isteyen girişimci adaylarına yüzde 50 ile yüzde 70 ‘e varan oranlarda hibe desteği sağlamaktadır. Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; Avrupa Birliği ‘nin programlarından birisi olan IPARD dediğimiz program ile beraber çalışmakta olup, bu destek sunar şu an için ülkemizin belli bölgelerine hususi olarak verilmektedir.

TKDK Hayvacılık Bağışlama Destekleri Hangi İlleri Kapsıyor?

Hayvancılık desteği mevzusunda ülkemizin desteklenen illeri 2 ayrı kategoriye ayrılarak, birinci uygulamalı dönem ve ikinci uygulamalı dönem olarak sınıflandırılmıştır. Birinci uygulamalı süreci kapsayan iller; Sivas, Van, Tokat, Trabzon, Samsun, Yozgat, Şanlururfa, Diyarbakır, Çorum, Erzurum, Ordu, Balıkesir, Afyonkarahisar, Amasya, Konya, Malatya, Kars, Hatay, Isparta ve Kahramanmaraş ‘tır. İkinci uygulamalı dönem illeri ise, Uşak, Muş, Nevşehir, Çanakkale, Burdur, Denizli, Bursa, Aksaray, Aydın, Ankara, Ağrı, Ardahan, Mardin, Mersiin, Manisa, Kastamonu, Erzincan, Kütahya, Karaman, Çankırı, Giresun ve Elazığ ‘dır.

TKDK ‘dan Hangi Yatırımlar Bağışlama Desteği Alabiliyor?

Bu soruya oldukça kısa bir yanıt verelim. Ziraat, Balıkçılık ve çiftçilik alanında kuracağınız işletmeleriniz için TKDK bağışlama desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Müracaat Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden ilkin hayvancılık işini nerede yapacağınıza karar vermeli, sonrasında ise bu ilin bağışlama desteği kapsamına girip girmediğini öğrenmelisiniz. Bu mevzuda TKDK tarafınca piyasaya sürülen dökümanları en ince ayrıntısına kadar okuyup dinlemelisiniz. İnşaat işleri, makine, ekipman alımı benzer biçimde hususlarda lüzumlu projeleri hazırlayıp, sonrasında da bu işlerin alımı için şartlar çerçevesinde teklif almaya başlayabilirsiniz. Sonrasında müracaat için müracaat formunu uygun bir halde dolurmalı, sonrasında ise harcamalarınız ve mevcut varlıklarınız ile ilgili detayları web ortamından giriş yapmalı, sonrasında ise bunların birer yazı çıktısını alarak, bir dosya haline getirmelisiniz. Son olarak bunu sizinle ilgilenmekte olan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) ‘nın ilgili yetkilisine teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

TKDK ‘nın Desteklediği İller

TKDK ‘dan bağışlama desteği almak isteyenlerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan noktalardan birisi de bu desteğin her il için geçerli olmadığıdır. Destek verilen illere bakacak olursak; bu illerin dönemsel olarak ikiye ayrıldığını, birinci uygulama süreci içinde bulunan illerin; Van, Tokat, Yozgat, Çorum, Sivas, Afyonkarahisar, Trabzon, Sivas, Balıkesir, Samsun, Amasya, Şanlıurfa, ordu, Hatay, Diyarbakır, Konya, Malatya, Erzurum, Kahramanmaraş, Kars ve Isparta olduğu, ikinci uygulama süreci içinde bulunan illerin ise; Aksaray, Ardahan, Ağrı, Bursa, Burdur, Aydın, Ankara, Denizli, Çanakkale, Giresun, Çankırı, Erzincan, Kütahya, Kastamonu, Elazığ, Karaman, Mardin, Mersin, Manisa, Uşak, Nevşehir ve Muş olduğu görülecektir. Bu illlerde yapacağını faaliyetler için TKDK desteklerinden yararlanma şansınız olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan PTT Kredi Başvurusu (ANINDA KREDİ) başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir