Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Vasıta kullanmak için lüzumlu en temel faktörlerden bir tanesi yeterlik bulundurmaktır ve vatanımızda yeterlik bulundurmadan vasıta kullanmanın ciddi cezaları vardır. Yeterlik alabilmek için ise ilk olarak 18 yaşını doldurma şartı aranmaktadır. 18 yaşını doldurmuş her fert T.C. MEB tarafınca denetlenen ve yetkilendirilen herhangi bir sürücü kursuna başvurup, yazılı ve direksiyon imtihanlarından geçmek koşuluyla yeterlik alabilmektedir. Sadece trafikle ilgili düzenlemeler ve engellemeler bununla sınırı olan değillerdir. Ikimiz de bu yazımızda trafik ceza puanı sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.

Trafik Ceza Puanı Nedir?

Yollarda trafiği düzenlemek, hayatımızı kolaylaştırmak, kazaları ve kaza risklerini olabildiğince en alt seviyeye çekebilmek için sürücülerin daha dikkatli olmalarını sağlamaya yönelik trafik cezaları uygulanmaktadır. Kırmızı ışıkta geçmek, hız limitini aşmak şeklinde söylerken kolay olan bazı davranışların trafikte, can ve mal güvenliğimizi sağlamak adına ağır meblağlara mal olan cezaları var. Bu cezalarda da 2 aşama bulunmakta. Bunlardan ilki para cezası, ikincisi ise ceza puanı sistemidir. Peki, ceza puanı sistemi nedir, iyi mi işler?

Ceza puanı sistemi trafikteki ihlallerin geriye doğru bir senelik hesaplanması ile ortaya çıkıyor. Sisteme bakılırsa alkollü vasıta kullanmak, dönüş kurallarına riayet etmemek, hız limitini aşmak ve benzeri kaide ihlallerinin yapılması durumunda ceza puanları sürücünün ehliyetine tanımlanıyor ve bu ceza puanları 100 puanı aştığında ise ehliyete 2 ay el konuluyor. Ehliyetin geri alınabilmesi için de Ulusal Eğitim Bakanlığı Hususi Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğince düzenlenen eğitimi tamamlamak ve bunu gösterir belge almak gerekiyor. İkinci 100 puanın aşımı durumunda 4 ay ehliyete el konulurken, üçüncü 100 puan aşımında ise sürücü mahkemeye sevk ediliyor ve hakkında adli süreç başlamış oluyor.  Aşağıda 2016 yılına ilişkin ceza puanlandırma sistemine dair bazı örnekleri görebilirsiniz.

Mahkeme süreci sonucunda sürücülerin ehliyetine 6 ay, 1 yıl yada müddetsiz el konulma durumu yaşanabiliyor. Sürücüler bu durumları yaşamamak adına ceza puanlarını sorgulama ihtiyacı hissediyorlar. Şimdi trafik ceza puanı sorgulama mevzusuna gelelim.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Güvenlik Genel Müdürlüğü insanların trafikte daha dikkatli olmalarını sağlamak için web üstünden kişinin kendi ceza puanını görebilmesine olanak tanıyor. Bu trafik ceza puanlarını sorgulamak için iki tane yöntem var. Birincisi e-devlet sistemine giriş yapmak, diğeri ise güvenlik genel müdürlüğü web sitesinden trafik ceza puanı sorgulaması yapmak. Aşağıda e-devlet sistemine iyi mi girildiğini görebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1. E-Devlet Trafik Ceza Puanı Sorgulama

E-Devlet sisteminden trafik ceza puanı sorgulama yapabilmemiz için ilk olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya giriş yapmamız gerekiyor. Bunun içinde e-devlet şifremizi bilmemiz gerekiyor. Eğer daha ilkin sisteme asla giriş yapmadıysanız ilk olarak PTT şubelerinden ilk e-devlet şifrenizi alıyorsunuz. Ondan sonra T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz. Sitede hizmetler kısmında trafik ceza puanı sorgulama yazıp aratabilir ve gelen sayfada kimlik numaranızla sorgulamanızı yapabilirsiniz. Aşağıda trafik ceza puanı sorgulama ekranını görüyorsunuz.

2. EGM Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Trafik ceza puanı sorgulamak için yapılabilecek bir öteki sorgulama adresi de Güvenlik Genel Müdürlüğünün web sitesidir. Güvenlik Genel Müdürlüğünün sitesinde aşağıda vermiş olduğumuz adrese girdiğinizde, aşağıdaki ekran karşımıza gelir. Bu ekranda şahıs ad, soyad, TC kimlik no ve doğum yılını girerek doğrulama işlemi yapar.

Girilen bilgilerin doğrulanması durumunda aşağıdaki ekran görüntüsü ekrana gelir. Buradaki dört resimden ikincisi olan “Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama” resmine tıklayarak ilgili adrese gidilir.

İlgili adreste karşımıza yeniden bir doğrulama ekranı gelecektir. Bu ekranda da TC Kimlik numarası, nüfus cüzdanı harf seri numarası ve nüfus cüzdan seri numarası istenir. Bu detayları girdikten sonrasında “sorgula” butonuna tıklayarak trafik ceza puanı sorgulama işlemimizi tamamlamış oluruz.

E-Devlet trafik ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

EGM trafik ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Trafik Ceza Puanı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir