Trafik Cezası Hız İtirazı Nasıl Yapılır?

Trafik cezası itiraz işlemi trafik mahkemeleri tarafınca yapılmakta sadece trafik mahkemesinin bulunmadığı illerde Barış Ceza Mahkemeleri davalara bakmaktadır. Trafik cezaları hakkında data almak için vasıta sürücü ve sahiplerinin tertipli olarak trafik cezası sorgulama işlemini yapmaları gerekir.  Meydana getirilen sorgulama ile üstlerine trafik cezası olan kişilerin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Trafik cezası ile ilgili mevzularda itiraz hakkı bulunan kişiler lüzumlu evrakları tamamladıktan sonrasında başvuruda bulunmaktadır.

Öteki tüm trafik cezalarında olduğu benzer biçimde hız sebebi ile kesilen trafik cezası itirazları cezanın kesilmiş olduğu yerdeki Barış Ceza Mahkemelerine yapılmaktadır. Kişiler bulundukları yerin ceza uygulanan yere uzak olması durumunda itiraz haklarını bulundukları yerdeki Barış Ceza Hakimliği aracılığı ile ilgili Barış Ceza Hakimliğine gönderebilmektedir.

Radar ya da hız sınırını aşarak ceza yemiş olan vasıta sürücüleri gereksiz itirazlarda bulunmamalıdır. %100 haklı bulunduğunu düşünen vasıta sürücülerinin itiraz haklarını kullanmaları doğru olmaktadır.  Radar ceza tutanağını belirtilen süre içinde ödedikten sonrasında itiraz etme hakkına haiz olunabilir. Bu durumda dava sonucunda haklı görülen kişilerin ödedikleri ceza bedeli taraflarına iade edilmektedir. İtiraz sonucunda kişinin haksız bulunması durumunda ise cezai bedeli indirimli ödemiş olması kendi lehlerine olmaktadır.

Trafik Cezalarına Niçin Olan Durumlar

Vatanımızda her geçen gün artmaya devam eden trafik kazaları sonucunda günde averaj olarak 5 ile 20 şahıs yaşamını kaybetmekte ve 200’e yakın rakamlarda ise yaralanmalar meydana gelmektedir. Kaza mağdurları insanoğlu olurken buna sebebiyet veren gene insanlardır. Trafiğe çıkan insanların araçlarını kullanırken ruhen ve bedenen hazır olmaları ve dikkatli davranmaları gerekir. Yaşanacak fena vakalara sebebiyet vermemek için trafik kazasına niçin olacak durumları yaşamamak adına ilk olarak vasıta sürücülerinin sabırlı ve dikkatli davranmaları gerekir. Trafik kazalarına yol açan durumların sıralaması şu şekildedir;

 • Aşırı hız sebebi ile meydana gelen trafik kazaları genel olarak başlıca kaza sebepleri içinde bulunmaktadır. Gideceği yere bir an ilkin ulaşmaya çalışan vasıta sürücüleri aşırı hız yaparak kazalara sebebiyet vermektedirler. Düzgüsel hız sınırını 1 km aşmak bile kazaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden vasıta sürücülerinin seyir halindeyken düzgüsel hız sınırlarında gitmeleri gerekir.
 • Dikkatsiz ve bilinçsiz vasıta kullanımları kazalara sebebiyet vermektedir. Sürücülerin direksiyon başlangıcında iken yalnız vasıta kullanma odaklı hareket etmeleri ve dikkatlerini başka mevzularla meşgul etmemeleri gerekir. Ek olarak bitkin ve uykusuz vasıta kullanılması kazalara yol açmaktadır.
 • Alkollü vasıta kullanımı kaza sebepleri içinde oldukça yüksek oranda olmaktadır.
 • Trafik kurallarına uymak kazaları önlemenin başlıca önlemleri içinde yer almıştır.

Başta aşırı hız ve trafik kurallarına uyulmaması kazalara sebebiyet verirken yolcu kaynaklı kaza sebeplerinde önemlidir. Yolcu kaynaklı kaza sebepleri şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • İlk geçiş hakkını araçlara vermeyerek yola ansızın çıkılması kaza sebep olmaktadır.
 • Vasıta yolunda yürüyen yayalar ve kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçen yayalar kazalara sebep olmaktadır.
 • Hareket halinde iken araca asılarak yürümek ve yolda hatalı meydana getirilen hayvan sevkleri kaza sebebi olmaktadır.
 • Görüntü artırıcı tedbirlerin alınmaması ve otoyola girmek kaza sebepleri içinde bulunur.

Radar Trafik Cezası İtiraz Hakkı

Vasıta sürücüleri bilhassa uzun yollarda seyir halinde iken bilincinde olarak ya da farkına varmadan hız sınırlarının üstüne çıkmaktadır. Belirlenen hız sınırını aşarak ihlal eden vasıta sürücülerine trafik cezası uygulanır. Uygulanan trafik cezalarının büyük oranlık kısmı hız sebebi ile kesilen ve çarpışmalar sonucu kesilen cezalar olmaktadır.  Kesilen trafik cezaları bazı durumlarda trafik polis ekipleri tarafınca bire bir kesilirken bazı durumlarda ise aracın ruhsat tescil belgeli adresine bildiri edilmektedir. Tüm trafik cezalarında olduğu bibi hız sınırı aşımı için kesilen trafik cezalarına itiraz hakkı bulunmaktadır. Radar trafik cezasına itiraz hakkının 15 iş günü içinde kullanılması gerekir. Belirtilen süre içinde yapılmayan itirazlarda ceza raporu kesinleşerek itiraz reddedilmektedir. Radar cezalarında bildiri eline geçmeden cezaları kesinleşen vasıta sürücüleri bu durumu Barış Ceza Mahkemesine dilekçe ile başvurarak belirtmeleri gerekir.

Trafik Cezalarına İtiraz İşlemlerinde İstenen Evraklar

Trafik Mahkemeleri ya da Barış Ceza Mahkemeleri tarafınca meydana getirilen trafik cezalarına itiraz işlemlerine hakkı bulunan kişilerin 15 iş günü içinde başvuruda bulunularak itirazlarını yapmaları gerekir. Taraflarına kesilen trafik cezalarının haksız bulunduğunu düşünen kişiler itiraz haklarını kullanırken bazı belgeleri tamamlamaları gerekir. Trafik cezalarına itiraz esnasında istenen belgeler şunlardır;

 • Trafik yönetimsel para cezası karar raporunun fotokopisi
 • Trafik yönetimsel para cezası karar raporu tebliğinin fotokopisi
 • Ceza kesilen aracın ruhsatı
 • Ceza sahibinin kimlik fotokopisi
 • Ceza sahibinin yeterlik fotokopisi ve
 • Trafik cezası itiraz dilekçesi mahkemeye sunulmalıdır.

İndirim süresi içinde ödeme yapıldıysa bu ödemenin yapıldığını gösteren dekont evraklar içinde bulunmalıdır. Belirtilen evraklar ile mahkemeye başvuran kişiler ödeme yaptıktan sonrasında da itiraz etme hakkına haiz olmaktadır. Evrakların tesliminde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan huşular içinde trafik ceza bildiri kağıdının itiraz hakkını kullanan kişilerde kalması gereğidir. Mahkeme neticeleri kişilerin adreslerine gönderilmekte ve davanın karar bağlanması 2 ile 3 aya kadar uzayabilmektedir. Dava sonucu mahkemenin yoğunluk durumuna gore daha kısa sürede ya da daha uzun solukta değişebilmektedir.

Trafik Cezalarının Sorgulama ve Ödemeleri

Trafik cezalarının erken ödenmesi durumunda ceza sahiplerine %25oranında indirim hakkı sağlanmaktadır. Bu indirim oranından yararlanma hakkı ceza kesilen tarihten sonraki 15 iş günü olmaktadır. Bu süre içinde ödemeler yapılmayan trafik cezalarında indirim uygulanmamaktadır. Cezanın ödenebilmesi için trafik cezası tebliği sürücüye iletilmiş olmalıdır. Tebliğlerini aldıkları halde cezalarını ödemeyen kişilere işlemlerinin geciktirme cezai olarak %5 oranında gecikme zammı uygulanır.  Bildiri sürücünün eline geçmemesi durumu itiraz hak kaybı yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden trafik cezası sorgulamalarının çoğunlukla yapılması sürücülerin yararına olacaktır.  Trafik cezalarını sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için alternatif seçenekler şunlardır;

 • Güvenlik Genel Müdürlüğü sitesi üstünden trafik cezası sorgulamaları yapılabilir.
 • Gelir idaresi Başkanlığının web sitesinden trafik cezası sorgulamaları yapılabilir.
 • E-Devlet sisteminden yararlanarak sorgulama ve ödeme yapılması ya da GİB üstünden trafik cezalarının ödenmesi mümkün olmaktadır.

Trafik cezalarının sorgulamasını yaparak üstlerine kesilmiş ceza bulunduğunu öğrenen kişiler ödemelerini anlaşmalı bankalardan ve kredi kartları ile ya da Gelir Dairesi Başkanlığının web sitesi üstünden gerçekleştirebilirler. Nakit olarak ödeme yapılabilecek öteki bir seçenek ise PTT şubeleridir.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Trafik cezalarında kendilerini haklı görerek itirazda bulunmak isteyen kişiler trafik cezası dilekçesini öteki evraklarla beraber Barış Ceza Mahkemesine yazarak teslim etmelidir. İtiraz dilekçeleri içinde ne olduğu şu şekildedir;

 • Trafik ihlalinin olduğu yerde bulunan Barış Ceza Mahkemesine yazılmalıdır.
 • Dilekçede itirazda bulunan kişinin T.C. kimlik numarası ile beraber kimlik bilgilerinin açık olarak yazılması gerekir.
 • İtiraza mevzu olan tutanağın tanzim ve tebellüğ tarihleri dilekçe üstünde belirtilmelidir.
 • İtiraz mevzusu olan para cezası raporunun iptal talebi belirtilmelidir.
 • İtiraz mevzusu hakkında lüzumlu olan açıklamalar detaylı bir halde dilekçede yer almalıdır.
 • Netice kısmında itirazda bulunan kişinin arz ve talebi ile isim soy isim ve imzası gerekmektedir.

İtiraz dilekçesi ile beraber belirtilen evrakları tamamlayan kişiler başvurularını gerçekleştirmiş olur.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tramer Hasar Sorgulama

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

tıkla sorunu sor

Trafik Cezası Hız İtirazı Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir