Trafik Işık Cezası Ne Kadar?

Trafik Kanunları kapsamında, meydana getirilen hatalara çeşitli cezalar verilmektedir. Bu cezalar bir çok süre para cezası olarak işlem görür ve ceza kesilen kişiler para cezasını belirli süre içinde ödemekle yükümlüdür. Kırmızı ışık ihlali de trafik ışık cezalarındandır. Ikimiz de bu yazımızda “Trafik ışık cezası ne kadar?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Kırmızı ışık ihlali, kırmızı ışık yandığı sırada ışığı görmeden ya da kasti olarak kırmızı ışık yanarken geçmek olarak tanımlanmaktadır. Meydana gelen birçok trafik kazasının temel sebebi kurallara uymamaktır. Sürücüler trafik kurallarına uymadıkları sürece bu daha çok trafik kazasına davetiye çıkaracaktır.

Trafik Işık Cezası Tutarı

Trafik kazalarını önlemek için Trafik Kanunları ile birçok ceza çeşidi belirlenmiştir. Trafik ışık cezası ne kadar sorusuna da bu kapsamda yanıt verilebilir. Her yıl trafik cezalarının oranında değişikliklere gidilmektedir. Bu yıl de yeni yılda cezaların miktarlarında değişim yapılmıştır. Trafik ışık cezası ne kadar sorusu da bu kapsamda cevaplanabilir.

2017 senesinde trafik ışık cezasının miktarı 206 TL olarak belirlenmiştir. Trafik ışık cezası kişiye bildiri edilmesinden itibaren 15 gün içinde ödemesi yapılırsa cezada indirime gidilir ve cezanın tutarı %25 oranında düşer. Böylece yeni trafik ışık cezası 154,5 TL olarak ödenir.

Trafik ışık cezası trafik polisi tarafınca kesilirse bu sürücü için negatif sonuçlar doğurur ve böylece sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı işlenmektedir. Fakat Elektronik Denetleme Sistemi ile trafik ışık cezası kesilirse o süre sürücünün ehliyetine ceza puanı işlenmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Trafik ışık cezası ne kadar sorusunun cevabı bu şekildedir. Bu kapsamda mühim olan bir öteki mevzu da trafik ışık kuralları ihlal edildiğinde trafik ışık cezasının ne süre sürücüye bildirileceğidir. Belirtilene nazaran, trafik ışık cezası ortalama 10 gün içinde ikametgah adresinize gönderilir. Fakat trafik ışık cezası bu süre içinde size bildiri edilmezse mahkemeye başvurma hakkına haiz olmuş olursunuz. Bununla birlikte, trafik ışık cezanızın olup olmadığını online olarak da e-Devlet üstünden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Öteki Trafik Cezaları

Devletimizde trafik kazalarının en mühim sebeplerinden bir diğeri de alkollü vasıta kullanmaktır. Bir sürücü, ilk kere alkollü vasıta kullanmaktan ceza yiyorsa, bunun tutarı 876 TL’dir. Bu miktar, ikinci ya da daha sonraki alkollü vasıta cezasını ihlal etmede değişmektedir. Belirlenene nazaran ikinci kere alkollü vasıta kullanmanın cezası 1.098 TL ve daha çok ihlalinin cezası da 1.763 TL’dir. Alkollü vasıta kullanmanın haricinde uyuşturucu ya da uyarıcı madde aldıktan sonrasında vasıta kullanmanın cezası da 4.514 TL’dir.

Direksiyonda cep telefonu kullanımının da kanunlarda ceza karşılığı vardır. Seyir halindeyken cep telefonu kullanan sürücüler 95 TL trafik cezası kesilmektedir. Düzmece plaka kullanımına da ceza kesilmektedir. Buna nazaran, düzmece plakalı vasıta ile trafiğe çıkan araçlara 5.191 TL trafik cezası kesilir.

Trafik Işık Cezası Sorgulama

Değişen teknolojinin gelişmesi ile artık web üstünden trafik ışık cezası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Böylece şahıs üstüne kesilmiş olan bir cezanın olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilir ve zamanını geçirmeden ödeyebilir. İnternet üstünden ceza işlemi sorgulama sonucunda şahıs hem hangi cezanın kesildiğine hem de bu cezanın özelliklerine ve tutarına ulaşabilir.

Karayolları Trafik Müdürlüğünün resmi web sitesinin üstünden trafik ışık cezası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak Karayollarının sitesine girin ve sizden istenen detayları doğru olarak doldurun. Sonrasında da sorgula tuşuna basın ve trafik ışık cezası sorgulama işleminizi tamamlayın.

tıkla sorunu sor

Trafik Işık Cezası Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir