Trafikte 8 Kusurlu Hareket

Günümüzde neredeyse artık her aile başına bir vasıta düşmektedir. Bu araçlar kişisel ulaşım olarak tercih edilirken bununla birlikte sayıları da bayağı fazla şekilde artmaya adım atmıştır. Aile üyelerinin her birinde bir vasıta olan aileler de bulunmaktadır. Ek olarak herhangi bir şirkete, kuruluşa, dükkanlar zincirine ilişik birçok vasıta iş için kullanılmaktadır. Ulaşımda otobüs, metrobüs ve minibüslerin yanında bir de ek olarak ticari taksiler bulunmaktadır. Trafikte karşılaşılan bir durum olan kazalar bayağı fazla mal ve can yitirilmesine da niçin olmaktadır. Bu mevzuda yapılmış olan birçok koruma unsuru vardır. Vasıta içi hava yastıkları, kırılgan fren sistemleri, güvenlik kemeri ikazları benzer biçimde birçok destek oluşturulmuştur. Bu yazımızda sizler için trafikte uyulması ihtiyaç duyulan şeylerden bahsedeceğiz ve bilhassa trafikte 8 kusurlu hareketi sizler için detaylı olarak anlatacağız.

Trafikte Bulunan 8 Kusurlu Hareket Nedir?

Trafikte 8 kusurlu hareket nedir diye sormuş olacaktır olursanız bunun anlamı trafik kazalarında değerlendirme yapılırken bu 8 kusurlu hareketi hangi tarafın yaptığına bakılmakta ve bu şekilde değerlendirilmektedir. Sadece bu sınırlandırma 8 tane değildir. 8 ile 12 kusur içinde karar verilir. Bu 12 kusurlu hareket aşağıdaki gibidir.

 1. Trafik ışığı kırmızı olduğu vakit ya da yetkili polis memurunun dur işaretinde geçmek.
 2. “Vasıta Girmez” adlı ikazları konulmuş olan kara yolunda ya da bölünmüş olan kara yolunda karşı taraftan gelen trafiğin kullanıldığı rampa, bağlantı ve şerit yollarına girmek.
 3. 2’den daha fazlaca şeride haiz taşıt kara yollarında karşı taraftan (ters yönden) akan trafiğin kullandığı yola yada yol kısmına girmek.
 4. Başka bir araca arkadan çarpmak.
 5. Geçiş yasağının olduğu yol bölmelerinden geçmek.
 6. Vasıta yol doğrultusunu yanlış yöne çevirme, manevra yaparken yanlış yapmak.
 7. Kullanılan şeritleri sabote etmek.
 8. Kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymuş olmamak.
 9. Yollarda dar olan kısımlarda geçiş üstünlüğüne uymuş olmamak.
 10. Manevra yaparken evvelinde düzenlenmiş manevra şekline ve genel kurallarına uymamak.
 11. Kentleşmiş bölgeler dışındaki yolun trafik yolu üstünde, elzem haller olmadan aracı park etme, duraklama ve ihtimaller içinde öteki hallerde ihtiyaç duyulan yükümlülükleri yapmamak.
 12. Vasıta park etmek için düzenlenmiş olan yerlerde ya da vasıta yolu haricinde yükümlülüklere uygun bir halde park edilmiş taşıtlara çarpmak.

Yukarıda kusurlardan kazada hangi tarafın suçlu olduğu belirlenmektedir. Bu kusur değerlendirmesi her iki vasıta içinde yapılmaktadır. Bu kusurlardan 8 ve daha fazlasına haiz olan vasıta sahibi cezalandırılmaktadır.

Adli Cezalar:

 1. Hafifçe para cezası uygulaması
 2. Hafifçe hapis (Hafifçe para cezası ile beraber)
 3. Belgelerin geri alınması (Hafifçe para cezası ile beraber)
 4. İş yeri kapatma (Hafifçe para cezası ile beraber)

İdari Cezalar: 

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Para cezası
 2. Belgelerin geri alınması
 3. Puan cezası benzer biçimde kategorilere ayrılmaktadır.

Bu cezaların uygulanmasıyla ilgili olarak “Kaza Tespit Raporu Sorgulama ve İtiraz Etme” işlemini yapabilir ve cezanız ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda sizler için vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında açılacak sayfa üstünde sorgulamayı yapabileceğiniz 3 değişik seçenek olacaktır. Bunlardan size uygun olan seçeneğin üstüne tıklayarak bilgilerinizi yazıp sisteme girebilirsiniz. Bu 3 seçenek:
Plaka ve Sigortalı TC Kimlik Numarası ile Sorgulama,
Plaka ve Sürücü TC Kimlik Numarası ile Sorgulama ve
Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik Numarası ile Sorgulama seçenekleridir.
Bu seçeneklerde kendi seçtiğiniz sorgulama işleminizin altına bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir halde yazdıktan sonrasında bu bölümün derhal alt tarafında bulunan “Resimdeki Rakamlar” kısmına geçiniz ve kutucuk içine resimde verilmiş olan sayıları yazıp, derhal aşağıda bulunan “Ara” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Kaza Tespit Raporu İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Trafikte 8 Kusurlu Hareket İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir