Türkiye’deki Referandum Dolar TL’yi Nasıl Etkiler?

Gene bir seçimin daha arefesine gelmiş durumdayız. Ortalama 10 gün sonrasında 16 Nisan 2017 günü Türkiye referandum için sandık başına giderek; Evet ya da Hayır diyecek. Sonucun nasıl sonuçlanacağı mevzusunda her insanın beklentisi var, mücadelenin birbirine yakın seyredeceği belirtiliyor. Diliyoruz ülkemiz için en güzel karar çıkar. Referandumun sonucuna nazaran; bunun bir oldukça alanda tesirleri olacağı şeklinde şüphesiz finans sektörüne ve ekonomik işlere de tesir edecektir. Bu etkisinde bırakır içinde şüphesiz en oldukça merak edilenlerden birisi de Dolar TL kuru…

Şimdi birazcık bu mevzu üstüne eğilerek Türkiye’deki Referandum Dolar TL ‘yi iyi mi etkisinde bırakır bir bakalım.

Seçim Öncesi Piyasalar Hep Aynı

Bu biçim seçimler öncesinde maalesef genel olarak piyasalarda bir gerginlik oluyor. Bunun sebebi ise; yatırımcıların seçim öncesi herhangi bir riske girmeden, yatırımlarını seçim sonucuna nazaran sonradan değerlendirmek istemelerinden de kaynaklanıyor. Seçimden çıkacak karar, ülkenin geleceği ile beraber iktisat piyasalarının da geleceğini belirleyeceği için genel anlamda hepimiz seçim öncesi bir rölantiye giriyor. Bu da piyasaları geriyor. Sadece her seçim sonrası sonuca nazaran piyasalar açılıyor.

Dolar TL Ne Olacak

Hakikaten bu sual oldukça zor bir sual. Referandumdan Evet de çıksa Hayır da çıksa artık sonucunda Dolar TL kurunun nereye gideceğini kestirmek oldukça zor. Sadece gene de mevzuyla ilgili bir kaç öngörüde bulunabiliriz.

Evet Çıkarsa

Eğer sandıktan çıkacak referandum sonucunda Evet çıkarsa; ülkemizdeki Anayasa değişecek ve bir nev’i Başkanlık sistemine geçeceğiz. İktidar oldukça fakat oldukça daha kuvvetli bir iktidar olacak. Doğal ki aslına bakarsanız bu şekilde kuvvetli bir iktidar olması demek ekonomik anlamda, istikrar açısından bir artı sayılabilir. Sadece bu şekilde kuvvetli bir iktidarın yapacağı hataların da faturası aynı derecede büyük olacaktır. Dolayısıyla sandıktan Evet çıkması halinde; dolar TL kurunun bir nebze düşmesi mümkün olabilecektir. En azından ilk başlarda seyrin bu yönde olması muhtemeldir. Sadece sonraki durumu ise tamamen Başkanlık sistemi ile ülkemizi yöneten kişilerin tavır ve tutumları, üretim gücümüz, ülkemize giren döviz miktarı, ihracatımız şeklinde hususlarla da direkt alakalıdır. Evet çıkması durumunda; sanal bir kur dalgalanması yaratmak isteyenlerin ortaya çıkabilme ihtimalini de unutmamak ve buna nazaran tedbirleri almak da gerekiyor.

Hayır Çıkarsa

Sandıktan hayır çıkması durumunda ise; bu hükümetin almış olduğu yenilgilerden birisi olacağı ve bu durumunda karşıcılık tarafınca hükümetin yıpratılması adına kullanılması olası görüldüğü için; dolar TL kuru kısa süreli bir artış yaşayabilir. Sadece sonuçta ülkemizin mevcut yönetildiği sistem devam edeceği için bunun haricinde herhangi bir değişim olmayacaktır. İlk tepki olarak bu şekilde bir yükselme yaşansa da zaman içinde dolar TL kuru düzgüsel seyrine girecektir.

Netice ne çıkar ikimiz de bilemiyoruz sadece umarız hem ülkemiz için hem yatırımcılar için hem de iktisat için en doğru karar çıkar diyoruz…

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir