Valör Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Gene bilinmeyen bankacılık terimlerden birisi olan Valör ile ilgili olarak bu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacak, valör nedir izahını yapmış olup iyi mi hesaplanır sizlere formülünü vereceğiz.

Borsada Valör Ne Anlama gelir?

Valör aslen günlük hayatta; vadeli mevduat hesabı olan bir çok banka müşterisinin kullandığı ve yapmış olduğu bir işlem olmakla beraber, bir çok şahıs yapmış olduğu işin adının valör bulunduğunu bilmeden o işlemi yapmaktadır. Valör aslına bakarsan; faiz hesaplaması yaparken banka tarafınca paramızın işleme alınarak, işlemin başlangıç zamanı dediğimiz tarihe denmektedir. Borç olan gelmiş olarak geçen işlemlerde ise valör, işlemin yapıldığı gün olacaktır. Kredi hesaplarına mevzu alacaklar bakımından ise valör; işlem yapıldığı günün sonrasındaki iş günü olacaktır.

Valör Iyi mi İşler?

İngilizce anlamı value date olan valörün mantığına baktığımızda; bankaların, müşterilerin yapmış olduğu işlemler karşılığında parayı birazcık daha çok tutarak, bu paradan yararlanmaları vakasıdır. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; A Bankasındaki hesabımızdan, B Bankasındaki başka bir hesaba Cuma saat 18:50 ‘de yapmış olduğumuz bir EFT, hafta sonu resmi dinlence günü olduğundan Pazartesi gününü bekleyecektir. İşlem zamanı Cuma günü olmasına karşın valör zamanı ise Pazartesi günü olacaktır. Dolayısıyla aradaki 3 gün süresince banka bu parayı kullanacaktır. Aslına bakarsanız yekün olarak hesaplanırsa bankaların bu şekilde ciddi anlamda karlar ettiğini söyleyebiliriz.

Valör Iyi mi Hesaplanır?

Bir hesaplama yaparak sizlere tabloyu daha net bir halde gösterelim. Mesela T.C. Merkez Bankası ‘nın gecelik faiz oranının % 7,75 civarında bulunduğunu biliyoruz. Bu faiz oranı üstünden bir hesaplama yapalım. Gene Cuma günü mesai saati sonrasında A Bankası’na ilişkin hesabından B Bankası hesabına 10 bin TL EFT işlemi yaptığımızı düşünelim. Bu EFT işlemi valör tarihini bekleyeceği için 3 gün banka bünyesinde kalacaktır. Bankanın da bu parayı 3 günlük T.C. Merkez Bankasında değerlendirdiğini düşünelim. 10 bin TL için % 7,75 faiz oranı ile bankanın 3 günde kazanacağı meblağ 5,41 TL ( vergiler düşülmüş hali net sayı ) olacaktır. 3 günlük valör tarihini bekleyen 10 bin TL ‘lik bir işlemden 5,41 TL kazanan bir banka, ayda averaj bu şekilde 10 bin işlem yakalasa, toplamda aylık 54.100 TL para yapmış olacaktır. Bunu da yıllığa vurduğumuzda da bir yılda 52 hafta bulunduğunu düşünürsek; 649.200 TL para yapmış olacaktır. Bu rakamlar oldukca ciddi rakamlardır. Bu yüzden bankaların en oldukca sevilmiş olduğu satın alan tipi faiz yemeyen, mevduat hesabı kullanmayan müşterilerdir. Bu şekilde müşterileri kapmak için bankalar birbirleri ile yarışacaktır.

Şunu da belirtmek gerekir ki; bu şekilde faiz üstüne kurulu bir sistemin tamamen devam etmesi mümkün değildir. Bu sistem eninde sonunda bir yerde çökecektir. Çökerken bu sistem üstüne kurulu ekonomileri de bununla beraber götürecektir. Paradan faizle para kazanmak dinen de haram olduğu şeklinde insanları tembelliğe itmekte, yatırımların da önünü kapamaktadır.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir