VEDOP Beyanname Sorgulama

Elektronik ortamların geliştirilmesi ile beraber artık bilgisayar ya da akıllı telefon ve netin olduğu her yerde hayatımızın olağan işlerinden çoğunu oturduğumuz yerde kolay ve süratli bir halde halledebiliyor hale geldik. Bu mevzuda lokomotif sektör finans sektörü olurken, devlet yöneticileri de bu duruma kayıtsız kalmayarak, vatandaşın işini rahatlatacak ve kamu kurumlarındaki iş yükünü azaltacak birçok elektronik hizmet platformu oluşturdu.

Bunlar içinde en oldukca bilinenleri UYAP ( Ulusal Yargı Ağı Projesi ), MERNİS ( Merkezi Nüfus Kayıt Sistemi ), MERSİS ( Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ), POL – NET, GBT, VEDOP ( Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ) vs. benzer biçimde sistemleri örnek gösterebiliriz. Bugünkü yazımızda bu sistemlerden birisi olan VEDOP üstüne konuşacak ve bildiri sorgulama VEDOP ile iyi mi yapılır özetlemek gerekirse izah etmeye çalışacağız.

VEDOP; uzun adıyla Vergi Dairesi Otomasyon Projesi, e – bildiri verilmesi, tahsilat yapılması, takip işlemlerinin yapılmasını elde eden bir nevi dijital vergi dairesi olarak işlev gören, Gümrük ve Tecim Bakanlığı tarafınca hayata geçirilen uygulamadır.

Bildiri sorgulama VEDOP ( Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ) işlemi oldukça kolay bir halde yapılabilmekte, vergi dairesine giderek zaman kaybının önüne geçilmektedir. VEDOP ile bildiri sorgulaması yapmak için ilk Gümrük ve Tecim Bakanlığı ‘nın resmi web sitesi olan www.gtb.gov.tr adresinden ya da direkt olarak bağlantı vermek gerekirse; https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama adresinden yapılmaktadır.

Burada karşınıza çıkan ekranda ” Bildiri Numarası “ yazan yer doldurulduktan sonrasında ” Sorgula ” butonuna basarak bildiri sorgulama VEDOP ( Vergi Dairesi Otomasyon Projesi )  üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Bu ekranda karşınıza çıkacak olan; ” VEDOP durumu ” ibaresi beyannamenizin kapanma tarihini ve sisteme aktarıldığı ya da aktarılmadığı yönündeki detayları vermekte, ” AZO Durumu “ ibaresi; beyannamenizin AZO sistemine aktarıldığı ya da aktarılmadığı mevzusunda data vermektedir. Beyannamelerin ilgili kanun çerçevesinde belirli dönemlerde belirli süreler içinde verilmesi gerektiği için VEDOP üstünden beyannamenin kayda girip girmediğinin kontrolünün yapılması yararlı olacaktır.

Bildiri nedir bilmeyenler için de özetlemek gerekirse tanımını meydana getirecek olursak; bildiri, gerçek ya da tüzel kişiler tarafınca devlete meydana getirilen herhangi bir mevzuda meydana getirilen bildirimdir diyebiliriz. Sadece daha oldukca vergi ile ilgili kullanılmakta ve vergi beyannamesi olarak kafalarda yer edinmiştir.

VEDOP ( Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ) mevzusunda Gümrük ve Tecim Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı ‘nın ortak emek harcamaları ise halen devam etmektedir. Sistemin daha da geliştirilmesi, daha yeni işlem çeşitlerinin eklenmesi ve gene kullanıcı sayısının arttırılması hedeflenmektedir. Her ne kadar vatandaşlar ve tüzel kişiler elektronik ortamların kullanılması mevzusunda hemen hemen istenilen seviyeye gelememiş olsa da; kısa sürede tam anlamıyla işlemlerin elektronik ortamlardan yapılacağını söylemek herhalde oldukca zor olmasa gerek. Ülke olarak bu biçim durumlara artık alışmamız lazım …

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir