Vergi Affı Geliyor mu?

Birçok kişinin takipte olduğu konulardan birisi olan vergi affı ile ilgili bir ekip gelişmeler oldu ve ortalama 71 milyar dolarlık borç için yapılandırmaya gidildi. Yaşanmış olan gelişmelere gore Mart 2017’ye kadarki borçların faizleri silinecek ve vergi, ceza, prim şeklinde borçlar kolaylıkla yapılandırılabilecek. Ortalama 9 milyon kişiyi ilgilendiren gelişmeler hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal bazı açıklamalarda bulunmuş oldu. Bu mevzuda Maliye Bakanı Naci Ağbal TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığının bu mevzunun 2 Mayıs tarihinde meclis gündemine alınacağını açıkladı. Bahsi geçen yapılandırma planı mevcut yapılandırmadan yararlanmayan kişiler için büyük bir olanak niteliği taşımaktadır. Maliye Bakanı Naci Ağbal’nın açıklamalarına gore yapılandırmaya 1 Temmuz 2016’dan 31 Mart 2017’ye kadarki vakit aralığında vadesi ödenmemiş vergi, toplumsal güvenlik primi, gümrük vergisi, il hususi yönetim ve belediyelere ödenecek ödenmesi ihtiyaç duyulan fakat ödenmemiş vergiler, trafik, askerlik ve nüfus para cezaları, motorlu taşıt vergisi, ORKÖY Kredileri, tarımsal amaçlı kullanılan birleşke kredileri, organize endüstri bölgelerinde kullanılan krediler ve bazı kamu alacakları dahil olabilecek ve yapılandırılabilecek.

Belirtilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu da bundan önceki yapılandırma olan matrah artırımı, ihtilaflı borçlar ile ilgili durumlar yeni yapılandırmaya dahil edilmemesi mevzusudur. Bu yapılandırma işleminde yalnız borçların yapılandırması amaçlanmaktadır. Yapılandırmaya dahil olmak isteyen kişilerin bu mevzulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Yeni yapılandırma için isteyenler 6 taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit olanağına haiz olup ödemeleri 2 ayda bir yapabilmektedir. Doğrusu vadeler 12, 18, 24 ve 36 şeklinde sıralanabilir. Şahıs kendi durumuna ve borcuna gore herhangi birini seçebilmektedir. Yeni yapılandırmaya başvurular Mayıs ayında alınmaya başlanacaktır.

Yapılandırmanın sona ereceği bazı durumlar mevcuttur. Buna gore borçların bir yıl içinde ikiden fazla ödenmediği yada ödemenin noksan yapıldığı durumlarda yapılandırma hakkını yitik edecekler. Özetlemek gerekirse bu durumları meydana getiren kişilerin vergi yapılandırmaları sona erecek.

Özetlemek gerekirse bu mevzunun kesinleştiği söylenebilmekte ve önümüzdeki zamanlarda yasalaşması beklenmektedir.  Yukarıda belirtilen durumlarda olan ve yapılandırmaya dahil olmak isteyen kişilerin gelişimleri takip etmesi ve müracaat zamanını kaçırmaması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Vergi Affı Geliyor mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir