Yabancıların Türkiye‘de En Çok Gözüne Batan 10 Hisse Senedi

Ülkemizin gelişmekte olan ülkeler kategorisinde olması ekonomik, anlamda birçok fırsatı da bununla beraber getirince, bu durum yabancı yatırımcının da ilgisini çekmiştir. Bununla beraber yabancı sermayenin ülkemiz ekonomisine girişi hızlanmış, ekonomide gelişme sayıları pozitif yönde seyretmiştir. Hal bu şekilde olunca da 50 000 puan civarında seyreden borsa 80 000 leri görmüştür. Doğal ki yabancı sermayenin borsadaki işlem hacmi de terfi etmiştir.

Tam bu mevzuya paralel olarak bu yazımızda yabancıların Türkiye ‘de en oldukca gözüne batan 10 hisse senedini sizlere tanıtmaya çalışacağız.

TEKFEN

2016 yılı Mayıs ayında yabancı ana para tarafınca en oldukca alım meydana getirilen hisse senedi; 51 milyon 901 bin dolarla TEKFEN hisseleridir. Bu da yabancı sermayenin TEKFEN ‘e gösterdiği ilgi ve alakanın en kolay ispatıdır. Bu mevzuda en yakın rakibi olan PETKİM ‘i ikiye katlamıştır. Yabancı sermayenin TEKFEN ‘e olan ilgisi bu döneme hususi olmayıp, genel anlamda kısa – orta ve uzun vadeli yabancı yatırımcıyı kendisine çekmektedir.

ASELSAN

Son projeleri ile dünya genelinde parmak ısırtan ASELSAN ‘ın hisselerinin ortalama % 60 civarı yabancı yatırımcının elindedir.

TÜRK HAVA YOLLARI

Dünya genelinde bir kurum olma yolunda hızla ilerleyen ve günümüz itibariyle Avrupa ‘nın en büyük hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları aynı başarıyı borsada da değerine kıymet katarak göstermeye devam etmektedir. Haliyle durum bu şekilde olunca yabancı yatırımcı THY hissesi alma mevzusunda oldukça istekli hale gelmiştir.

KARDEMİR

Yabancı yatırımcı tarafınca 2016 yılı Mayıs ayı içinde en oldukca satımı meydana getirilen hisse senetlerinden birisi de Kardemir hisseleridir. Ortalama 28 milyon dolarlık hisse yabancı yatırımcı tarafınca satılmıştır. Bu da yabancı yatırımcının Kardemir ‘e olan ilgisinin en büyük kanıtlarından birisidir. Satış miktarının yüksek olması sizi aldatmasın, yabancı yatırımcı bir hisseden kâr etmeden kolay kolay satmaz. Kâr etmeyeceği hisseyi de kolay kolay almaz ihmal etmeyin…

PETKİM

PETKİM bilinmiş olduğu suretiyle ülkemizdeki en büyük işletmelerden birisidir. Petrol işlenmesi mevzusunda fazla alternatifi olmayan ve her geçen gün kârlılığını artıran firmanın hisseleri 2016 yılı Mayıs ayında yabancı yatırımcı tarafınca en oldukca alınan 2. Hisse senedi olmuştur. 1 ay içinde yabancılar tarafınca alınan hisse miktarı 25 milyon dolar civarındadır.

AKSA

AKSA hisseleri son 5 yılda yatırımcısına asla kaybettirmeyen hisse senetlerinden birisidir. Böylelikle son dönemde yabancı yatırımcıyı kendisine çekmeyi başarmıştır. 2015 yılı itibariyle hisselerinin ortalama % 57 ‘si yabancı yatırımcıların elinde bulunmaktadır. 2015 yılının ilk yarısında yabancılar tarafınca 9.500.000 $ ‘lık AKSA hissesi satın alınmıştır.

TRAKYA CAM

Mayıs 2016 verilerine nazaran yabancılar tarafınca meydana getirilen 3.468.946 $ ‘lık alımla en oldukca alınan 7. Hisse senedi olan Trakya Cam; son dönemde verdiği kayıpları kazanma trendine girdiğinin sinyallerini vermektedir.

ARÇELİK

Gene 2016 yılı Mayıs ayında 5.448.044 $ ‘lık hissesi yabancı ana para tarafınca satın alınan Arçelik hisseleri, yabancı ana para tarafınca sıkı takip edilen hisselerdendir. Yatırımcısına uzun solukta kazandıracağı yönünde pozitif yönde görüntü çizen Arçelik yerli yatırımcının da favorilerindendir.

ÜLKER

Ülkemizin en varlıklı iş adamı olan Murat ÜLKER ‘in sahibi olduğu Ülker; son dönemde yapmış olduğu yabancı alımlarla dünya genelinde adından epeyce söz ettirmiştir. Doğal ki bu naturel olarak yabancı yatırımcının ilgisini çekmiş, 2015 yılı Mayıs ayında yabancı yatırımcı tarafınca alınan Ülker hissesi miktarı 7.062.387 $ ‘a ulaşmıştır.

OTOKAR

Son 10 senedir devamlı kâr açıklayan Otokar; yabancı sermayenin sıkı markaja almış olduğu hisse senetlerindendir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir