Yapı Kredi Bankası 100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi

Konut kredisi kampanyaları mevzusunda bankalar arası rekabetin iyice kızıştığı son günlerde; uygun teklifleri ile Yapı Kredi Bankası, konut kredisinde düzenlemiş olduğu kampanyaları ile birazcık daha ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Kredinotu.co olarak birçok konut kredisi kampanyasını sizlere sıcağı sıcağına daha ilkin de paylaştığımız suretiyle; bu yazımızda Yapı Kredi Bankası 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi ile ilgili ayrıntıları başlıklar halinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Konut Kredisinde Faiz Oranı % 0,90

Şu an piyasada en uygun faizle konut kredisi veren bankalardan olan Yapı Kredi Bankası; faiz oranını konut kredisi için % 0,90 olarak belirlemiş durumda. Senelik maliyeti hesapladığımızda ise; % 13,57 bulunduğunu görmekteyiz. Bu haliyle Yapı Kredi Bankası ‘ndan çekilecek 100 bin TL ‘lik 120 ay vadeli bir konut kredisi için bir örnek ödeme tablosu oluşturup, istifadenize sunuyoruz.

Yapı Kredi Bankası 120 ay vadeli 100 bin TL ‘lik Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Kredi Faizi: % 0,90

Aylık Geri Ödeme Taksit Miktarı : 1.366 TL

Toplamda Geri Ödenecek Faiz Tutarı : 63.944 TL

Senelik Maliyet Oranı : % 13,57

Toplam Geri Ödeme : 165.174 TL

Extra Harcamalar 1.230 TL ‘yi Buluyor

Yapı Kredi konut kredisi vereceği müşterilerinden; binde beş oranında kredi harcaması almaktadır. 100 bin TL ‘lik kredideki kredi harcaması ise 500 TL olacaktır. Satın alınan konut üstüne ipotek tesis edileceğinden bu işlem için de 185 TL harcama almaktadır. Ekspertiz işlemi için ödenmesi ihtiyaç duyulan miktar konutun özelliklerine değişmekle beraber averaj bir sayı baz alacak olursak 545 TL civarı da ekspertiz harcaması çıkacaktır. Bu haliyle toplam olarak 1.230 TL fazladan harcama çıkacaktır.

Sigorta Yapılması Gerekiyor

Yapı Kredi Bankası ‘ndan konut kredisi çekecekseniz; konutta aslına bakarsan mecburi olan DASK ( Naturel Afet Sigortası )  ‘ın yanı sıra yaşam sigortası da yaptırmanız isteniyor. DASK bedeli gene konutun değerine nazaran 150 – 230 TL içinde bir sayı olacaktır. Sadece yaşam sigortası fazlaca değişkenli bir mevzu olduğundan kredi başvuran kişinin sıhhat durumuna, yaşına, mesleğine, vs. değişim gösterecektir.

İstenen Belgeler

Konut kredisi müracaat formu, nüfus cüzdanı aslı, ikametgah ve gelir belgesi ( son olarak ayın maaş bordrosu olması gerekiyor) dir. Bankanın gerektiğinde ilave belgeler talep etme hakkının saklı bulunduğunu da ihmal etmeyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapı Kredi Bankası‘ndan konut kredisi çekeceklerin ilk dikkat etmesi ihtiyaç duyulan husus konut kredisi finansman oranın % 80 olduğu. Bunun yanı sıra kredi çekerken banka kefil talep etmemekte sadece gene de lüzumlu durumlarda talep edebileceğinin de altını çiziyor. Ek olarak konut kredisi çekilerek alınacak konuta rehin koyuyor. Böylelikle konut kredisinin borcunu tamamlayana kadar ilgili konutun satışına da engel olmuş oluyor.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir