Yapı Kredi EFT İptali Nasıl Yapılır?

Yaşamımız her geçen gün daha da karmaşık hale gelmeye devam ederken, en oldukca kıymeti artan şey ise vakit oluyor. Muhakkak etrafımızda bir çok kişinin dönemin yetmediğine dair şikayetine kulak misafiri olmuşuzdur. Zamandan kazanmak için insanoğlu artık para bile verirken, bazı durumlar da vakit oluşturmak için işlerimizi alelacele halletmeye çalışıyoruz. Bu şekilde olunca kimi zaman büyük hatalar yapabiliyoruz. Mesela; Ahmet adlı müşterimize 10000 TL gönderecekken, Mehmet adlı müşterimize gönderiyoruz. Sonrasında da işlemi iptal etmenin telaşına düşüyoruz.

Tam da bu şekilde bir mevzuyla ilgili olarak; daha önceki birçok yazımızda sizlere EFT iptal işlemlerinden bahsettiğimiz suretiyle bu yazımızda Yapı Kredi EFT iptali iyi mi yapılır özetlemek gerekirse sizlere anlatmaya çalışacağız.

İlk İşimiz Satın alan Hizmetlerini Aramak

Yapı Kredi Bankasından yaptığınız EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız ilk yapmanız ihtiyaç duyulan Yapı Kredi satın alan hizmetleri numarası olan 444 0 444 nolu telefonu aramak olacaktır. Buradan satın alan hizmetleri yetkilisine bağlandıktan sonrasında gerekçeniz ile beraber EFT işleminizi iptal ettirmek istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Satın alan hizmetleri yetkilisi tarafınca lüzumlu kontroller yapılacak, herhangi bir şüpheli durum yoksa paranız hesabınıza iade edilecektir. Sadece bu iade işlemi; göndermiş olduğunuz EFT ‘nin halen Yapı Kredi Bankası ‘nın EFT havuzunda bulunması halinde olacaktır.

EFT işlemlerinde para akışının iyi mi olduğuna baktığımızda; aktarma ettiğiniz para ilk olarak Yapı Kredi Bankası EFT havuzuna, buradan parayı aktarma edeceğiniz hesabın bulunmuş olduğu havuza, buradan da ilgili hesaba aktarılması şeklindedir. Bu yüzden para hemen hemen daha Yapı Kredi Bankası ‘nın EFT havuzunda iken müdahale etmek oldukca önemlidir. Dolayısıyla EFT ‘nizi iptal ettireceğinizde kesinlikle çabuk bir halde hareket etmemiz gerekiyor.

Olur da; EFT iptal işlemi için birazcık geciktiyseniz ve EFT ‘niz Yapı Kredi Bankası EFT havuzundan karşı bankanın EFT havuzuna geçtiyse bu durumda gene derhal 444 0 444 nolu telefonu aramalı ve gene EFT iptal sürecini başlatmalıyız. Buradaki başvurumuzu tamamladıktan sonrasında gene karşı bankanın da satın alan hizmetleri ile irtibata geçip, EFT ‘yi iptal ettirdiğinizi bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bu durumda meydana getirilen kontroller sonucunda ve paranın aktarma edilmiş olduğu kişinin de teyidi alınmak suretiyle paranız hesabınıza aktarılacaktır.

Eğer para karşı tarafa ulaştıysa bu durumda da gene aynı şekilde bankamız ve karşı bankanın satın alan hizmetlerine durumu aktarmalıyız. Eğer paranın göndermiş olduğu şahıs tanıdığınız biriyse paranızın iadesini isteyebilirsiniz. Karşınızdaki şahıs art niyetliyse ve paranızı iade etmiyorsa bu durumda bir dilekçe hazırlayarak hem Yapı Kredi Bankası ‘na hem de karşı bankaya başvuruda bulunmalı, buradan çıkacak sonuca gore de hukuki yollara başvurmalısınız.

EFT işleminiz ileri tarihindeki bir EFT ise ya da EFT saatleri haricinde bir EFT emri verdiyseniz bu durumda işiniz oldukca daha kolay olacaktır. Yapmanız ihtiyaç duyulan; Yapı Kredi web bankacılığı yada mobil bankacılığa girmek, PARA TRANSFERLERİ bölümünde EFT İŞLEMLERİ ni seçerek, buradan da hemen hemen gönderimi yapılmamış olan EFT işleminizi iptal etmek olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir