Yasal Tefeciler Var mıdır? Tefeci Arayanlara 3 Farklı Yöntem! 2021

Tefecilik, eski Türkiye’de para ile para satılmasından ibaret olan bir meslektir. Dar günde nakit paraya ihtiyacı olanlara, senet yada ipotek karşılığında senetle para veren kurum yada kişilere tefeci denmektedir. Günümüze tefeci arıyorum diyen ve telefon numaraları ile adreslerine feysbuk sayfalarında arayan birçok yurttaş mevcuttur. Geçmiş dönemde bankerler her neyse, tefeciler de gizli saklı saklı olarak aynı işi yapmış olup, senetle kredi vermektedirler. Günümüzde tefecilik yasak olsa da, halen İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana benzer biçimde büyük şehirlerde, tefeciler bulunmaktadır. Bu tefecilerin asla biri yasal değildir.

Tefecilik Yasal mı?

Günümüzde yasal finans hizmeti veren bankaların, dosya harcaması, sigorta giderleri ve faiz oranları yüksek olduğundan bankalar için bazı kitlelerce yasal tefeciler deyimi söylenmektedir. 2017 senesinde kredi kartı borçlularının çoğalması sebebiyle borç kapatma kredilerinde talep edilen yüksek faizler yada kredi notu düşük olup, bankalardan kredi alamayanlardan talep edilen yüksek faiz oranları yasal tefeciliğin varlığından bahsettirmektedir. Tefecilik suçtur. 

tefeci adresleri
Feysbuk sayfalarında ki tefeci ilanlarına dikkat edin!

Hiçbir bankayı yada finans kuruluşunu tefeci olarak dile getirmesek de, sitemize başvuran birçok yurttaş yasal tefeci arıyorum, senetle para veren tefeciler, tefeci adresleri ve tutarları benzer biçimde yorumlarda bulunmaktadırlar.

Bilhassa de, kredi yada kredi kartı borcu sebebiyle takibe düşüp kırmızı kalem çekilenlerin acil paraya gereksinimleri olduklarında ilk başvurdukları kişiler yasal tefecilerdir. Bazı kişiler yada kuruluşlar, senetle 10 bin liraya kadar para verip, bu paradan 1.000 TL. civarında kesinti yapmış olup geriye 9.000 TL. ödemekte ve bu parayı, 15.000 TL. olarak 12 ay taksitle geri almaktadır.

Tefecilerin adreslerini ve yazışma bilgilerini aramak yerine Senetle para veren yerler ve kuyumcular ikinci bir alternatif teşkil etmiş olduğu benzer biçimde, kredi kartıyla yada elden taksitle altın alıp bozdurmak, tefecilerden uzak durmanızı elde edecektir.

yasal tefeciler
Yasal tefeci diye bir şey yoktur. Tefecilik Suçtur!

Tefecilerden 9.000 TL. nakit para alan yurttaş, 12 ay vade ile 6.000 TL. zarar ederek ödeme yapar ve bu ödemelerinden herhangi birini aksatması durumunda, senedinin derhal icraya verildiği yada haciz işleminin başlatılmış olduğu da bilinmektedir.

Sanal Tefeciler Kimdir?

Toplumsal medyanın kullanımının günden güne artması sebebiyle sanal tefecilerin senetle para satma işlerini yaptıkları en büyük platform toplumsal medyadır. Bilhassa de, feysbuk sayfalarında kredi çekemeyenlere kredi çıkartılır, emekliye 10 bin liraya kadar derhal kredi, sicili bozuk olana acil para imkanı benzer biçimde ilanları görürsünüz. Gene twitter ve instagram’da da top koşturan bu şahıslar, sanal tefeciliği yasal bir işlem benzer biçimde göstererek, zor durumda olan vatandaşın sırtından para kazanmayı hedeflerler.

  • Otomobilini yada ticari aracını ipotek ettirenler,
  • Evini ipotek ettirip tefecilerden para çekenler,
  • Kredi kartı borcunu ödemek için tefecilere başvuranlar,
  • Eşyalarını tefecilere kaptırıp, mahkeme mahkeme tefecilerin ardında koşanlar.. neler neler..

Tefecilik Kabahat mudur? Tefeciliği Cezası Nedir?

Tefecilik Türk Ceza Kanunun 241. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Madde içinde ne olduğu aşağıda alıntılanmıştır.

“Madde 241 – (1) Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren şahıs, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Yukarıda ki maddelerde görüldüğü suretiyle herhangi bir kazancın elde edilmesi amacıyla, başka bir kişiye geri alınmak suretiyle para veren şahıslar 2-5 yıl içinde süreli hapis cezası ve buna ilaveten 5.000 gün de APC ile ceza almaları söz mevzusudur.

Bu kanun maddesini okuduğumuz da, senet kırdıran faktoring firmaları yada taksitle kredi veren bankalar aklımıza gelmektedir. Bankalar para kazanmak için bizlere para verirler. Peki bunların intisnası nedir? Bankalar tefeci değiller mi?

Sanal tefeciler
Sanal tefeciler

Yasal Tefeciler Var mı?

Türkiye’de etkinlik gösteren tüm bankalar Kanun ile kurulmuş olan tüzel kişiliklerdir. Bu kuruluşlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca düzenlenen kanun, tüzük, yönetmelik, kararname, genelge ve tebligatlar gereğince hizmet verirler. Devlet bu kuruluşları denetlediği benzer biçimde, mevzuat hükümlerinin dışına çıkamazlar. Bankalar kanunda belirtilen sınırlar çerçevesinde kredi verirler. Sadece tefeciler, herhangi bir kanun ile kurulmayan, tüzel kişilikleri olmayan, zor durumda olan vatandaşa senet karşılığı para verip, borç almış olduğu paradan daha fazlasını ödemesini isteyen yasal olmayan şahıs yada kişilerdir. Bu kapsamda yasal tefeciler diye bir şey söz mevzusu değildir.

Tefeciler Yerine 25.000 TL. N Kolay Kredi Başvurusu Yapın!

NKredi sisteminde kredi notu düşük olan ve bankalardan kredi çekemeyen kişilere 20 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu sistemde kredi notunuzun kaç bulunduğunun herhangi bir önemi yoktur.

tefeci-adresleri-telefon-numaralari

Faiz oranları düzgüsel şartlarda verilen gerekseme kredisi faizlerinden daha yüksektir sadece, tefecilerin eline düşmek yerine yasal bir işlem yapmış olup, borcunuzu tek kuruma ödemek en doğrusudur.

Yukarıda ki görsel de anlatıldığı benzer biçimde, evrak hazırlama, şubeye gitme, sıra bekleme derdi yok.

Derhal başvurun, 25 bin lira kredinizi anında çekin! Kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.

2. Yöntem

Tefeci aramak yerine Elden taksitle cep telefonu satan mağazalara müracaat yaparak ihtiyacınız olan miktara yakın tutarda bir cep telefonu alıp bozdurun. 5.000 TL. civarına satın alacağınız bir Samsung yada Iphone marka aygıt işinizi görecektir. Tefeci aramak yerine cep telefonu bozdurma isminde içeriğimizde bu işi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Yöntem 3

KKB notunuzu düşüren bankaya gidin ve borcunuzu yapılandırın. İhtiyacınız olan kredi miktarınıda üstüne ekletin Mesela 20 bin TL. borcunuz var ise 30 bin yapılandırma ve borç kapatma kredisi çekin. Bu sayede kara listeden çıkın.  İcralık olanlara kredi veren bankalar da bu anlamda sizlere yol gösterici olabilecektir.

Esnafkredi.net olarak hangi türde olursa olsun, tefecilik hizmeti veren şahıs yada kuruluşlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir