Yeni Çipli Kimlik Kartı Kaybetme Harcı 2021

Türkiye Cumhuriyetine bağlı her vatandaşı ilgilendiren kimlik kartı başvuruları hala devam ediyor. Kişinin tüm bilgilerinin yer aldığı, arkalı önlü nüfus cüzdanları artık kalkıyor. Yenileme işlemlerinin devam ettiği çipli kimlik kartı için son tarihin 2023 yılı olduğu açıklandı. Değişimi kolaylıkla yapılan kimlik kartı için bazı prosedürler mevcut. 2017 yılında İçişleri Bakanlığınca yürürlüğe giren bu sistem teknolojiyle geliştirilmiş ve değişimi gözle görülür şekildedir. İnternet sitesinden veya çağrı merkezinden randevu alarak, 10 yıl geçerliliği olan yeni çipli kimlik kartı başvurusu için ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevusu

Yeni çipli kimlik kartı sahibi olmak için Nüfus Müdürlüğüne giderek istenen belgelerle işlemler yapılacak olup adresinize Ptt aracılığıyla teslim edilir. Yeni çipli kimlik kartı başvurusu için randevu almak gereklidir. Randevu almak için ALO 199 nolu çağrı merkezini ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden online yapabiliyor. Kısa süren bu randevu işlemi sonrasında belirlenen tarih ve saat size bildiriliyor. Belirlenen tarih ve saatte istenen evraklarla Nüfus Müdürlüğünde bulunmanız gerekiyor. Gidemediğiniz takdirde randevunuzu iptal etmek gerekir. Gidilmediği ve iptali gerçekleşmediği durumlarda bir ay boyunca randevu alma işleminiz engellenecektir.

Yeni Kimlik Alım Nedenleri 2021

 • Bildirimi yapılmayan Yeni doğanlar:

Yeni doğan bebeklerin kimlik işlemleri için herhangi bir ödeme talep edilmez. Ücretsizdir. Doğumdan 1 ay (30 gün) geçmeden Nüfus müdürlüğüne başvurulması gereklidir. Eğer 1 ay geçmiş ise yeni çipli kimlik kartı çıkartırken ödeme yapmanız gerekecektir. Randevu işlemi sonrasında ödeme yapılması halinde Nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik kartı işlemi yapılabilir. Yeni doğan bebekler için fotoğraf gerekmemektedir. Yeni çipli kimlik kartı başvurusunu yapan anne veya babasının kimliği ve doğum belgesiyle işlemler tamamlanır. 1 ay sonra doğum bildirimi yapılan yen doğanlar için istenen ücret 25 TL‘dir.

 • Değişim (evlilik,boşanma) için çıkarılan yeni çipli kimlik kartı: 

Evlilik için çıkarılan yeni çipli kimlik kartı başvurusu için Nüfus müdürlüğüne giderken eski kimlik belgesi , evlilik cüzdanı, biyometrik fotoğraf ve değerli harç kağıt bedeli dekontu yanınızda olmalıdır. Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce vergi dairesinin internet sitesinden veya anlaşmalı bankalara değerli harç kağıt bedeli ödenmelidir. Değerli harç kağıt bedeli ise 25 TL’dir.

 •  Çalıntı, Kayıp ve Yıpranma sebebiyle çıkarılan yeni çipli kimlik kartı:

Kayıp ve çalıntı olan kimlik kartınız için gazeteye veya emniyet birimlerine ilan verilme zorunluluğu yoktur. Kişinin kendi tercihine kalmıştır. Güvenlik ve kişiler bilgilerinizin için ilan verilebilir. Yeni çıkarmak istediğiniz yeni çipli kimlik kartı için Nüfus müdürlüğüne müracaat ederek işlemler yapılabilir. Yıpranan kimlik belgesi içinde aynı işlemler yapılmaktadır. İlk önce randevu alınır, vergi dairesinin internet sitesinden veya anlaşmalı bankalardan değerli harç kağıt bedeli ücreti ödenir. Daha sonra dekont, resmi geçerliliği olan belge ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile Nüfus müdürlüğüne giderek yeni çipli kimlik kartı işlemleri yapılır. Nüfus cüzdanı ve yeni kimlik kartı değişim ücretleri birbirinden farklıdır. Nüfus cüzdanı kaybolduğunda yeni çıkarılacak olan yeni çipli kimlik kartı için 25 TL, Yeni çipli kimlik kartı kaybolduğunda ödenecek harç bedeli ise 50 TL‘dir.

 • Nüfus Cüzdanı yerine çıkarılan yeni çipli kimlik kartı:

Nüfus Cüzdanı olan ve yeni çipli kimlik kartına geçmek isteyenler diğer işlemlerde olduğu gibi ilk önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sitesinden veya ALO 199 çağrı merkezinden randevu almalıdırlar. Yeni çipli kimlik kartı için ödenecek olan değerli harç ve kağıt bedeli ise 25 TL‘dir. Anlaşmalı bankalardan veya vergi dairesinin sitesinden ödeme yapılıp dekont alınmalıdır. Alınan randevu ve dekonta ek olarak 1 adet son 6 ay içinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanıyla nüfus müdürlüğüne gidilebilir.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Kaybetme Harcı 2021

Kaybedilen kimlik kartına göre ödenecek meblağ farklılık göstermektedir. Nüfus cüzdanı kaybolduğunda ödenecek tutar 25 TL iken yeni çipli kimlik kartı için kaybetme harcı 50 TL‘dir bu harcın ödenmesi anlaşmalı bankalardan ya da vergi dairesinin internet sitesinden yapılmaktadır. Kaybetme harcında olan bu farklılık ise; nüfus cüzdanı kullanan kişinin herhangi bir yeni kimlik başvurusu yapmadığından kaybetme harcı 25 TL olacaktır. Fakat yeni çipli kimlik kartı çıkartan ve kaybeden kişiden 50 TL alınacaktır.

Kimlik Kartı Çipinden Hangi Bilgiler Var?

 • T.C Kimlik numarası
 • Ad Soyad
 • Anne Adı
 • Baba Adı
 • Doğum Yeri ve Tarihi
 • Cinsiyet
 • Medeni hali
 • Kan grubu
 • Din
 • Kartın Veriliş Tarihi
 • Kartın Seri Numarası
 • Parmak izi

bu bilgiler yeni kimlik kartının yongasında bulunmaktadır.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Özellikleri

Yeni çipli kimlik kartlarının 10 yıl geçerliliği vardır. Kişinin tüm bilgileri kartın ön yüzünde olduğunda fotokopi çekerken sadece ön yüzü kullanılır. Eski nüfus cüzdanlarına kıyasla yeni çipli kimlik kartları daha dayanıklıdır. Bu kartın 10 yıl geçerliliği olması 10 yıl dayanıklı kalacak şekilde üretilmesindendir.  En net özelliği ise kartta elektronik çip olmasıdır. İlerleyen yıllarda bu sistem ile kimlikte sahteciliğin ortadan kalkacağı planlanıyor.

Değerli Kağıt ve Harç Bedeli Ödemesinde Anlaşmalı Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası
 • PTT

aracılığıyla değerli kağıt ve harç bedeli ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir