Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Vatanımızda hanım ve çocuklar ile ilgili olarak toplumsal haklar anlamında devamlı güzel şeyler yapıldığını söylemek gerekiyor. Doğal ki bu mevzuda atılan adımların daha da büyük olması gerekiyor sadece gene de son dönemde bu mevzularla ilgili daha çok duyarlılık oluştuğunu da dürüstçe söylemeli. Gerek çalışan hanımefendiler ve gerekse de çalışmayan hanımefendiler için hamilelik ve doğum sonrasında bazı toplumsal haklar bulunuyor. Bu haklardan birisi de Yeni doğan çocuk parası yardımıdır.

Bu yardım ile ilgili olarak maalesef bir fazlaca informasyon kirliliği bulunmakta, yurttaşlarımız yanlış bilgilendirmeye maruz kalabilmektedir. Biz de kredinotu.co olarak bu mevzuyu aydınlatmaya çalışacak ve Yeni Doğan Çocuk Parası Iyi mi ve Nereden Alınır? özetlemek gerekirse sizlere doğru detayları sunmaya çalışacağız.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğan çocuk parası; anne ya da babadan herhangi birisinin TC vatandaşı olduğu ailelerde dünyaya gelen canlı çocuklar için devlet tarafınca ödenen paraya denmektedir. Bu para miktarı çocuğun sıralamasına (kaçıncı çocuk olduğuna) nazaran değişmekte olup, yalnız anne adına yatırılmaktadır. Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması halinde ise baba adına  yatırılmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar Ödenir?

Bu desteğe hak kazanan kişilere; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise toplam 600 TL yeni doğan çocuk parası ödemesi gerçekleştirilir. İkiz, üçüz, vs. Benzer biçimde doğumlarda da ücretler değişmektedir. Ek olarak unutulmaması ihtiyaç duyulan bu yardımın yalnız bir defaya mahsus olduğudur.

Yeni Doğan Çocuk Parası

Gurbetçilerin de Hakkı Bulunuyor

Gerek yurt haricinde yaşayan gurbetçi yurttaşlarımız ve gerekse de görevleri gereği yurt haricinde yaşayan memurlar, öteki işçiler, vs. De yeni doğan çocuk parasına hak kazanmaktadır. Yurt haricinde yaşayan yurttaşlarımız ve memurlarımız, bu hakkı kazanmaları halinde ilgili Büyükelçilikler vasıtasıyla başvurularını meydana getirecek ve buna nazaran işlemleri yapılarak kendilerine biri ödeme gerçekleştirilecektir.

Nereye Başvuruda Bulunulacak?

Bu mevzuda en talihli kesim memurlardır. Memurların bir çocuğunun olması halinde çalışmış oldukları kuruma bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları ile beraber yeni doğan çocuk parası işlemini tamamlamış olurlar. Memurlar haricinde kalan kesim ise; yeni doğan çocuk parası ile ilgili başvurularını en yakın Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğüne ya da buna bağlı birimlere yapması gerekmektedir. Buraya giderek, yeni doğan çocuk parası başvurusu için hazırlamaları ihtiyaç duyulan dilekçeyi ve öteki belgeleri ibraz etmelidir. Başvurunun tamamlanması ile beraber; başvurucunun müracaatı online sistemler üstünden ilgili birimlere tevdii edilerek işlemler gerçekleştirilmektedir. Müracaat meydana getirilen birimin yoğunluğuna nazaran makul sürelerde süreç tamamlanmaktadır.

Para Nereye Yatacak?

Yeni doğan çocuk parası başvurusunun tamamlanması ile beraber artık ödemenin alınması aşamasına geçilecektir. Birimler tarafınca yazışmaların, kontrollerin yapılması sonrasında hak kazanmış olduğu kati olarak tespit edilecek kişilere PTT kanalıyla ödeme yapılacaktır. Azca ilkin de söylediğimiz suretiyle; bu para annenin sağ ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması halinde anne adına yatırılacaktır. Baba bu parayı çekemeyecektir. Bir tek anne kimliği ile beraber PTT şubelerine giderek bu parayı çekebilir. Sadece anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise; bu durumda TC vatandaşı olan baba adına yatırılır.

Para Ne Süre Yatar Fazlaca Bekler miyim?

Bu mevzuda kati bir süre verememekle beraber, genel itibariyle 1 ay içinde işlemlerin tamamlandığı değerlendirilmektedir. Bu süre kısalabilir ya da bir miktar da daha uzayabilir sadece eninde sonunda paranız muhakkak yatırılacaktır. Eğer 3-4 ay benzer biçimde uzun süreler geçtiyse; başvurunuz ile ilgili olarak Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüklerine bir müracaatta bulunmanız ve başvurunuzun akıbetini sormanız sizin yararınıza olacaktır.

Önceki makalemizde de detaylı bilgiler mevcut okumak isterseniz tıklayınız.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir