Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

Toplumsal güvence sahibi ölen bir kişinin geride kalan yetim çocuklarına ve dul eşine, SGK tarafınca maaş bağlanmaktadır. Asgari ücretin artırılması ile beraber dul ve yetim maaşı ne kadar arttı sorusu gündemde dolaşırken, soruya doğru bir yanıt verilebilmesi için maaş hesaplamasının özüne inilmesi gerekmektedir. Yetim aylığı ne kadar sorusunun cevabı için hesaplama kriterlerine hep beraber göz atalım.

Yetim Maaşı Iyi mi Hesaplanır?

Vatanımızda hükümetin hazırladığı bütçe çalışmalarına ve enflasyonda yaşanmış olan artışlara gore belirli periyotlarda verilen maaşlara zam yapılmaktadır. Meydana getirilen zamlar maaşlarla sınırı olan kalmamakta, meydana getirilen toplumsal yardımlar da değişim yaşanmaktadır. Meydana getirilen zamlardan sonrasında SGK tarafınca ödenen dul ve yetim aylığı ne kadar 2021 yılı zamları ile beraber sorusunun cevabı, maaştan hak kazanan milyonlarca vatandaşımız tarafınca merak edilmektedir. Dört gözle beklenen probleminin cevabı için yetim maaşı hesaplama kriterlerine hep beraber göz atalım. Yetim aylığının tutarı, ölen kişinin ölüm evveliyatına gore belirlenir.

 • 1 Ekim 2008 tarihinden ilkin ölüm gerçekleşmişse BAĞ-KUR, Toplumsal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı Kanunu hükümlerince yetim aylığı tutarı belirlenmektedir.
 • 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasında gerçekleşen ölümler sonucu bağlanan yetim maaşı tutarı 5510 sayılı Kanun’a gore belirlenmektedir.

Yetim aylık yüzdelerinin paylaştırılması işlemi Kanun’a gore maaşın;

 • Bir dul eş ve bir çocuk bulunması halinde, yetim çocuğa yüzde 30’u,
 • Bir dul eş ve iki çocuğun bulunması halinde, küçüklere yüzde 25’er,
 • Bir dul eş ve 3 ve 3’ten fazla çocuk bulunması halinde, küçüklere yüzde 50’si paylaştırılarak,
 • Tek yetim çocuğun bulunması halinde maaşın yüzde 50’si,
 • İki yetim çocuk bulunması halinde her çocuğa yüzde 40,
 • Üç ve daha çok yetim çocuğun bulunması halinde yüzde 100

Paylaştırılarak verilmektedir.

Poşet Yasa İle Yetim Aylığı Yasasında Meydana getirilen Değişimler Nedir?

7103 sayılı Vergi Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılması Hakkında Kanun ile beraber TBMM’ye gönderilen poşet yasa içinde yetim aylığı yeni yasa maddeleri de bulunmaktaydı. Değişen yetim yasası ile beraber;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Aylık alacak çocuğun sigortasızlık şartı kaldırılarak yerine okumayan çocuklarda 18, lise ve dengi okullarda okuyanlara 20 ve yükseköğrenim kurumlarında tahsil görenler için 25 yaşlarını doldurmadan 4-a kapsamında emek harcamaları halinde yetim aylığının kesilmemesi maddesi getirildi.
 • 25 yaşını doldurmuş ve emek harcama gücünün minimum yüzde 60’ını yitirmiş adam evlatların yetim aylığından faydalanmaya devam edilmesi kararlaştırıldı.
 • Kız çocuklarında aranan yaş şartı kaldırılarak yerine evli olmamaları şartı ve sigortalı bir işte çalışmamaları şartı eklendi.
 • Yetim aylığının devam edilmesi şartlarını taşımış olduğu halde geçmişte aldıkları yetim aylıkları kesilen vatandaşlar, SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunarak geriye dönük haklarını alabilmektedir.

Yetim Maaşı Bağlanması Ne Kadar Sürmektedir?

Ölen ebeveyni sebebiyle yetim aylığı hak kazanan evlatların SGK’ya yetim maaşı başvurusu yapması gerekmekte olup, müracaat yapılmadığı taktirde yetim maaşı bağlanmamaktadır. Müracaat yapıldıktan sonrasında yetim maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusuna yanıt arayan pek fazlaca şahıs için iki temel belirleyici detay bulunmaktadır:

 • Hak sahipliği olunması için vefat eden ebeveynin ölüm zamanı,
 • Gerçek sahibi olma niteliğine en başından haiz olmayıp, sonradan gerçek sahibi olanların gerçek sahibi oldukları tarih

Belirleyici olmaktadır. Yukarıdaki tarihleri takip eden ay başından itibaren yetim maaşı bağlanmaya başlanmakta olup, hak sahipliğini ortadan kaldıracak durumlar meydana gelene kadar maaş yatırılmaya devam eder. Ödeme gününün Cumartesi gününe denk gelmesi halinde Cuma gününe, Pazar gününe denk gelmesi halinde Pazartesi gününe kaydırır.

Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?

Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir

tıkla sorunu sor

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir