YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem Nedir?

2009 yılından beri uygulanan YGS (Yükseköğretime Giriş Imtihanı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Imtihanı) sistemleri bu yıl YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 26 Eylül’deki Yükseköğretim Bilimsel nitelikli Yıl Açılış Töreni’nde yapmış olduğu konuşmada üniversite giriş sistemine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Yeni sistem ile eğitimde ve bilimde kalite çıtasını daha da yükseltmek bulunduğunu da sözlerine eklemişti. Bu açıklamaların arkasından öğrenciler ve aileleri tarafınca merakla beklenen YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafınca geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısıyla açıklanmıştır. YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem hakkında bilgileri açıklayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni imtihan sisteminin adının Yükseköğretim Kurumları Imtihanı olacağını belirten bu imtihan sisteminde birçok değişikliğe gidildiğini ve bundaki amaçlarının daha kaliteli bir eğitim bulunduğunu belirtti.

YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem Hakkında Merak Edilenler

YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem olan Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) aynı gün içinde iki oturum ile gerçekleştirilecek ve YGS’ nin yerine geçecek olan birinci oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı verildi. Eski YGS sınavında öğrenciler toplamda 160 sorudan ve Matematik, Türkçe, Fen bilimleri ve Toplumsal bilimleri mevzularından oluşturulan bir testten sorumlulardı. Bu yeni sistemle getirilen TYT’ de ise, öğrenciler yalnız 40 Türkçe ile 40 Matematik olmak suretiyle toplamda 80 sorudan görevli olacaklar. Bu sınavda amaçlanan ise öğrencilerin temek kabiliyetlerini ölçmek olduğu açıklandı. İkinci oturum ise LYS’ nin yerini almış oluyor ve 4(dört) değişik günde meydana getirilen sınavların, yeni sisteme gore tek bir güne indirilmiş olması meydana getirilen değişimler arasındadır. İkinci oturumda Türk Dili Edebiyatı, Toplumsal Bilimler, Coğrafya, Matematik ve Fen Bilimleri testleri yapılacaktır. Her bir testte ise, 40 ayrı sual bulunacaktır. Yabancı dil imtihanı ise bu iki oturuma dahil değildir. Imtihan sual sayıları ve sınavların ne şekilde yapılacağının açıklamasına karşın imtihan süreleri hala tam olarak netlik kazanmadı. Eski sisteme gore averaj sual başına 1,5 ile 1,7 dakika süre düşüyordu. YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem içinde daha birçok yeniliği barındırıyor. Yeni imtihan sisteminin aslına bakarsak tek bir imtihan benzer biçimde düşünülmesi icap ettiğini vurgulayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, aynı gün içinde iki oturumla gerçekleşecek olan sınavlar içinde verilen öğle arasını da solunum benzer biçimde düşünmemiz icap ettiğini ve bu mevzuda da uzmanlardan tavsiye alarak bu şekilde bir karara vardıklarını deklare etti.

YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem ve Adayların Bilmesi Gerekenler

Yeni imtihan sisteminde 150 ve 180 puan olmak suretiyle iki baraj belirlenmiştir. Birinci oturumda 150 puan aşağısında alan adaylar hiçbir tercih yapamayacaklar. 150 ve üstü alan öğrenciler ön lisans programlarına, 180 ve üstü puan alan öğrenciler ise lisans programlarına tercihte bulunabileceklerdir. 200 ve üstü puan alan adayların ise tercih yapmamaları durumunda bu puanını sonraki yılda kullanma imkanları olacaktır. Burada bilinmesi ihtiyaç duyulan ön mühim mevzu, yeni imtihan sisteminde adaylar ilk olarak birinci oturuma girerek 80 suali cevaplandırmaya çalışacaklardır. Peşinden birinci oturum sona erdikten sonrasında lisans programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler belirlenen 180 puan barajını aşıp aşmadığına kendileri kanaat getirecek ve ona gore ikinci oturuma gireceklerdir. İki oturuma da giren öğrencilerin lisans yerleştirme puanları hesaplanırken ilk sınavın %40’ı, ikinci sınavın ise %60’ı alınarak hesaplanacaktır. Yabancı dil imtihanı ise iki oturum imtihanlarının yapıldığı günden sonrasında Pazar günü yapılacak olup öğrenciler 80 sorudan görevli olacaklardır.

tıkla sorunu sor

YGS ve LYS’ nin Yerine Gelecek Sistem Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir