Yıl Sonu Dolar Ne Kadar Olur?

Devletimizde en oldukca kullanılan yatırım araçları içinde gelen döviz ürünleri 2015 yılına damgasını vurmuş durumdadır. Bilhassa Türk Lirası karşısında Amerikan Dolarının büyük kıymet kazanması gelecek seneler için bu para biriminin ne kadar mühim bulunduğunun da bir göstergesi olmuştur. Bu bağlamda 2015 senesinde Dolar kurunun kıymet kazanması birçok yatırımcıyı şaşırtmış ve ülke olarak Türkiye ye oldukca ciddi ekonomik sıkıntılar yaşatmıştır.

Bilhassa geçtiğimiz yıl içinde ülke olarak iki seçim atmosferinin yaşanması ve artan terör vakaları ile beraber Amerikan Dolarının 2016 yılı içinde oldukca ciddi kıymet kazanacağının da bir göstergesi olmuştur. Geçtiğimiz senenin negatif tablosunun bu yıl içinde devam etmesi ile beraber gözlerin gene Amerikan Dolarına çevrilmesine niçin olmuştur.

Birçok yatırımcı şimdiler de yıl sonu Dolar 3,25 TL olur mu sorularının da birbirine yöneltilmesine niçin olmuştur.

Her ne kadar 2015 senesinde oldukca ciddi bir artış gerçekleştiren Amerikan Dolarının 2016 yılı için bu artışı sağlayamayacağı yönünde birçok kuruluşun açıklamaları bulunmaktadır. Bununda başlıca sebebi ülkede seçim atmosferinin bir tarafa bırakılması ve yavaş yavaş ülke ekonomisinin normale döndüğüne işaret etmektedirler. Bu ifadeler doğrultusunda yıl sonu dolar 3.25 TL olabilir ifadeleri kullanılmaktadır. Buna karşılık olarak BIST 100 endeksinin ise 80 bin bandında seyredeceği açıklamaları iletilirken, bu ifadelerin dek dayanağı olarak ekonomik ve siyasal gelişmelerin düzgüsel bir seyirde gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Bu açıklamaların aksine geçtiğimiz senenin yarısından itibaren başlamış olan terör olaylarının ülke ekonomisine oldukca ciddi zarar vereceği ve 2016 yılının tamamını kapsayacak şekilde devam ederek yabancı yatırımcının ülkeyi terk edeceği söylentisi ile ülke ekonomisinin hızla aşağı yönlü bir seyir alacağı ifade edilmektedir. Ekonomik kurumlarının yapmış olduğu bu açıklamalar doğrultusunda Amerikan Doları yılsonu 3,25 TL ile kalmayıp 3,50 TL’nin de üstüne çıkacağı ifadeleri kullanılmaktadır. Döviz kurunun TL karşısında bu sayıları görmesi 2015 senesinde elde etmiş olduğu yükselişin bir benzerinin de 2016 senesinde yaşanabileceği ifade ediliyor. Tüm bu açıklamalar ve ifadeler doğrultusunda minik yatırımcıların bir halde döviz kuru olarak Amerikan Dolarını tercih etmeye devam etmeleri en isabetli bir netice olacağına işarettir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir