Yurt Dışı Kredi-Burs Sorgulama

Günümüzde, gelişen teknoloji ile beraber artık bir çok işimizi web üstünden halledebilmekteyiz. Sorgulama işlemleri de bunlar arasındadır. Kurumların sitelerinden TC kimlik numarası ve şifrenizle giriş yaparak birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Burs sorgulamaları da bu kapsamdadır. Ikimiz de bu yazımızda yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemini ele alacağız.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemine geçmeden ilkin yurt haricinde eğitim gören öğrencilerin iyi mi Kredi ve Yüksek Tahsil Kurumu tarafınca burs ya da kredi alabildiğini inceleyelim.

Kredi ve Burs

Kredi ve bursun arasındaki fark geri ödenip ödenmeme olarak bilinmektedir. Eğer burs alıyorsanız bunu geri ödemezsiniz. Fakat kredi aldığınızda bir süre sonrasında belirli miktarlar halinde krediyi geri ödersiniz. Yurt haricinde okuyup kredi kazanan öğrenciler eğitim süreleri süresince krediyi alırlar ve eğitimlerinin bitmesinden bir süre sonrasında da geri öderler. Yurt haricinde okuyup burs alan öğrenciler de eğitimleri süresince burs alırlar fakat geri ödeme yapmazlar.

Yurt haricinde okuyup kredi alan öğrencilerin krediyi geri ödeme zamanı ulaştığında, bu kişilere bazı kolaylıklar yapılır. Faiz oranları düşükten hesaplanır ve kredi taksitlere bölünerek ödemesi yapılır. Böylece krediyi geri ödeyen kişiler ödeme esnasında güçlük çekmezler.

Her yıl başvuruları belirli bir tarihte alınmaktadır ve bu tarihler haricinde burs ya da kredi almaya başvuramazsınız. Başvurmak için ise bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler her yıl değişebilmektedir. Sisteme giriş yaparak hangi bilgilerin istendiğini öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yurt Dışı Kredi-Burs Sorgulama İşlemleri

Artık web çağlarında yaşıyoruz. Bu yüzden birçok işlemi web ortamında birkaç adımda kolaylıkla gerçekleştirebiliriz. Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri de web üstünden kolaylıkla gerçekleştirilebilen işlemlerdendir. Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemi KYK’nin resmi sitesi üstünden yapılmaktadır ve bu sorgulama esnasında sizden bazı bilgiler istenmektedir.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linki tıklayınız. Linki tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir sayfa gelecektir.

Yurt dışı kredi-burs sorgulaması sayfasında sizden istenen temel bilgiler ise şu şekildedir:

  • TC kimlik numarası.
  • Aile sıra no.
  • Cilt no.
  • Sıra no.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri esnasında sizden istenen bilgiler bunlardır. Bu detayları belirtilen kutucuklara doğru şekilde girdikten sonrasında güvenlik kodunu da doğru girmelisiniz. Sonrasında “Ara” butonuna tıklayarak yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri bu şekildedir. Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde kredi ve burs başvuruları her yıl belirli dönemlerde yapılmaktadır. Yurt dışı kredi-burs başvuruları için ise öğrenciler e-devlet şifresine ihtiyacı vardır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa Türkiye’deki herhangi bir PTT şubesinden ya da yurt dışındaysanız Konsolosluklardan ya da Büyükelçiliklerden e-devlet şifresini temin edebilirsiniz. Sonrasında ise müracaat tarihleri içinde sistem üstünden burs ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Müracaat esnasında sizden istenen detayları doğru bir halde yazdığınızdan güvenilir olmalısınız. Yanlış bilgilerden dolayı hata meydana ulaştığında bu fena sonuçlanabilir.

Yurt dışı kredi ve burs oranları ülkelere bakılırsa farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden hangi ülkedeyseniz o ülkenin ekonomisine bakılırsa burs ya da kredi ödemesi alırsınız. Kredi ve Yüksek Tahsil Kurumu’nun sitesinden hangi ülkede ne kadar burs ve kredi verildiğinin listesine ulaşabilirsiniz. Mesela, ABD Birleşik Devletleri’nde eğitim görmekte olan bir lisans ya da ön lisans öğrencisine verilen burs ya da kredi miktarı 727 TL’dir. Bu ücret yüksek lisansta 1.454 TL ve doktorada da 2.181 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt dışı Kredi-Burs Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Yurt Dışı Kredi-Burs Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir