Zam Nasıl İstenir?

Zam Nedir?

Bu yazımızda zam iyi mi istenir mevzusunda mühim ipuçlarına değinilecektir. Ilk olarak zam ne anlamına gelir sorusuna cevap verelim. Zam, bir şeyin fiyatını artırma ya da bir fiyat üstüne yeni bir fiyat katma şeklinde tanım edilebilir. Emek verme dünyasında ise çalışanların belirli dönemlerde bu çoğu zaman aylık olarak ödenir, aldıkları ücretlerin artırılması olarak ifade edilebilir. Ve bu artırma işlemi genel olarak senelik ya da yılda iki kez yapılabilmektedir. Zam mevzusunda kamuda ve şirketlerde çalışanların uygulamaları farklılık göstermektedir. Kamuda zam yapılması genel olarak 2 yılda bir toplanan kurul tarafınca belirlenir ve alınan karara nazaran 2 yıl süresince yapılacak zam belirlenmektedir. Bu durum hususi şirketlerde çalışanlar için değişim gösterecektir.

Hususi şirketlere çalışanlar için de gene çalışmış oldukları kurumun politikaları gereği zamlar senelik belirlenebilir. Buna da firmanın kurumsal yapıda olup olmaması etkin bir rol oynayacaktır. Sadece yapılarını kurumsal bir sisteme döndüremeyen firmalar için birebir patronla muhatap olmak gerekebilir. Şimdi zam iyi mi istenir sorusunu cevaplamaya başlayabiliriz.

Zam İsteme Teknikleri

Yazımızda belirteceğimiz zam nasıl istenir tekniklerini kullanarak emek harcama hayatınızda hak ettiğinize inandığınız tutarı talep edebilirsiniz. Ilk olarak zam isteme sürecini iyi yönetmeniz gerekir. Bunun için patronun karşısına hazırlıksız çıkmamaya çaba etmelisiniz. Ek olarak patronu iyi tanımak da zam isteme sürecinde yararlı olacaktır. Patronun karşısına çıktığınız süre ilk olarak niçin daha çok paraya ihtiyacınız bulunduğunu açıklamanız yararlı olacaktır. Aynı şekilde piyasada sizinle aynı şartlar çalışanların aldıkları ücretleri araştırıp aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekebilir.

Zam isteme aşamasında duruma nazaran şirkette emek harcama sürenizi, şirkette yaptığınız emekleri, şirkete kattığınız artı kıymeti açıklayarak zammı hakikaten hak ettiğinizi belirtmeniz durumunda patronun zam verme olasılığı artacaktır. İşlerin belirsiz olması durumunda sizinle aynı şartlarda değişik şirketlerde çalışanların aldıkları ücretlerden bahsedebilirsiniz. Bu da zam mevzusunda elinizi güçlendirecektir. Sadece ne olursa olsun patronu zam mevzusunda oldukca fazla sıkıştırmamanız yararlı olacaktır. Zira aksi durumda zam olmadığı benzer biçimde işinizden de olabilirsiniz. Bundan dolayı zam isteme sürecini iyi yöneterek sizin için en iyi şartların oluşmasını sağlamalısınız.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2020 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir