Ziraat Bankası Çiftçi Borçlarını Yapılandırıyor!

Ziraat Bankasınca çiftçilere borç yapılandırma mevzusunda kredi verilmektedir. Çiftçilerimiz tarımsal kredilere olan borçlarını Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunabilecekler. Borçlarını yapılandıran çiftçilerimize 5 yıl vade verilecek ve bu vade içinde çiftçilerimiz, borçlarını yılda bir kez ödemeli taksitler halinde ödeyebilecekler. Bu mevzu hakkında en net informasyon Ziraat Bankasından öğrenilebilir. Çiftçiler Ziraat Bankasından borç yapılandırma talebinde bulunmak için borç erteleme dilekçesi yazacaklardır. Yapılandırma Ziraat Kredi Kooperatiflerince de uygulanacaktır. Ziraatçi borçlarına yapılandırma Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Detaylar içeriğimiz de.

ZİRAAT BANKASI ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMA

Çiftçilerimiz 31 ARALIK 2016 geçmişine kadar ödenmemiş borçlarını Ziraat Bankasından Ziraatçi Borç Yapılandırma Kredisi çekerek ödeyecekler. Müracaat meydana getiren çiftçiler borçlarını yapılandırırken, yeni borç olup olmadığına ve borcun ziraat ve hayvancılık alanında çekilen kredilere ilişkin olup olmadığı denetim edilecek. Borcunu yapılandıran çiftçilerimiz için 5 yıl vade imkanı sağlanacak.

ZİRAAT BANKASI ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMA
ZİRAAT BANKASI ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMA

Çiftçilerimiz borcun temerrütte düşmüş olduğu tarih ile yapılandırma zamanı içinde %3 faiz ödeyecekler.

ZİRAAT VE KOOPERATİF BORÇLARI YAPILANDIRILACAK!

Kara listede olan ve sicili bozuk olan çiftçilerimizin öteki bankalara olan, kredi kartı borçları, bireysel gereksinim kredileri ve konut kredilerinin yapılandırmaya dahil edilip edilmeyeceği, en oldukca sorulan sorular içinde içeriyor.  Ziraat ve Orman Bakanlığınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Ziraatçi Borç Yapılandırma Kredisi bir tek tarımsal borçların ödenmesine ilişkin ödenecektir. Bu kapsamda kredi kartı borcu olanlar, avukatlık ve icralık aşamada olsalar bile, bu borçların yapılandırmaya dahil edilmeyeceği değerlendiriliyor.

ÇİFTÇİLERİN DİĞER BORÇLAR NE OLACAK?

Kredi sicil affı yasası ile çiftçilerimizin, emeklilerin, esnafın tüm borçlarının 6 ay içinde tamamının ödenmesi yada yapılandırılması yolu açılmıştı. Öteki bankalara borçları olan çiftçilerimiz, bireysel kredi, gereksinim kredisi, kredi kartı borcu ve benzeri borçları için ilgili banka şubelerine başvuruda bulunarak borçlarını 6 ay içinde taksitlendirebilirler. Yapılandırmadan yararlanan çiftçilerimiz için KKB (Kredi kayıt bürosu) tarafınca tutulan 5 senelik kayıtlar göz önüne alınmayacak. Ziraatçi kara listede olsa da, bankalara başvurduğunda, borcunu yapılandırdığı için tekrardan kredi başvurusu yapabilecek.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ ÇİFTÇİ BORCU YAPILANDIRMA

Ziraat Bankasının uygulamış olduğu borç kapatma kanunu, Ziraat Kredi Kooperatiflerince de uygulanacak. Ziraat Kredi Kooperatifinden para çeken çiftçiler, ödeyemedikleri borçlarını 60 ay vade ile yapılandırabilecekler. Bu yapılandırma içinde gene %3 ve %50 oranında faiz indirimi uygulanacak ve çiftçilerimizin maddi olanaksızlıklar yüzünden ziraat ve hayvancılık faaliyetlerine ara vermeleri engellenecek. Ulusal Ziraat Projesi  kapsamında verilecek olan ürün bazlı desteklemeler 2021 senesinde da devam etmektedir. Bu kapsamda ilgili bakanlık tarafınca destek sunar verilmeye devan edecek.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ ÇİFTÇİ BORCU YAPILANDIRMA
TARIM KREDİ KOOPERATİFİ ÇİFTÇİ BORCU YAPILANDIRMA

Ziraat Bankası şuan itibariyle 2021 yılı içinde Tarımsal alanda çiftçilerimize;

  • Hayvancılık,
  • Basınçlı Sulama,
  • Tarımsal Modernizasyon ve Mekanizasyon alanlarında kredi desteğini sürdürüyor.

Gene Ziraat Bankası, Traktörünü değişiklik yapmak isteyen, yeni yada ikinci el bir traktör satın almak çiftçimizi de unutmuyor ve piyasa koşullarına bakılırsa, en uzun  vade ve hasat ödeme olanağı ile ziraatçi ve üreticiye tarımsal krediler vermeye devam ediyor. İşte bugüne dek bu kredilerden faydalanan ve ödeyemeyen çiftçimizin borçları, Devlet desteğiyle yapılandırılıyor.

Ziraat ve Kredi Kooperatifleri ise Türkiye’nin tüm illerinde hayvancılık ve ziraat ile uğraşan çiftçilerimize Devlet desteğiyle beraber;

Tohumluk, gereksinim, ziraat ilaçları, küçükbaş yada büyükbaş hayvancılık, kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği, Akaryakıt ve mazot desteği, damlama ve basınçlı sulama alanlarında %0 faiz ile 7,5 faiz aralığında kredi ve desteklerini sürdürmektedir.

Ziraat Bankası çiftçi borçlarını yapılandırıyor.
Ziraat Bankası ziraatçi borçlarını yapılandırıyor.

Devletimiz gene hayvan satın alarak köyüne dönüş yapmış olup hayvancılık meydana getirecek çiftçilerimize hayvan alımı için yüzde 80 oranında, Hayvancılık alanında ahır ve ağıl yapabilmek içinse %50 oranında geri ödemesiz bağışlama vermektedir.

Ziraat Bankası tarafınca çiftçilerin borçlarının yapılandırılması için başlatılan uygulama 2021 yılı itibari ile de devam etmektedir. Banka tarafınca müşterilerine uygun faiz oranları ile 5 yıla kadar vadeli olarak borç yapılandırma imkanı sunulmaktadır. Detaylı informasyon almak için tıklayınız.

2021 senesinde Ziraat Bankasından daha ilkin çekmiş olduğunuz tüm krediler için yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz. Konut, gereksinim, ziraat ve öteki finansmanlar için bankanın yapılandırmayı yapmış olup yapması, bankaya bağlıdır. Sadece bireysel ve kurumsal finansman imkanları daima sağlanmaya devam etmektedir. En net informasyon için Ziraat şubelerine şahsen başvurup, bankanın sitesinden net informasyon alabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir