Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri (Cepten Sorgulama)

Ziraat Bankası tarafınca çiftçilerimize 2021′ da da destekleme ödemesi yapılacaktır. Ödemeler hem ziraat  hemde hayvancılık alanında ödenmektedir. ÇKS kaydı bulunan nerede ise tüm çiftçilerin Ziraat Bankasında hesapları mevcuttur. Ödemeler bu hesaplara yatırılmaktadır. Bununla birlikte ziraatçi kardeşlerimizin Ziraat’ten aldıkları başak kart hesaplarına da ödeme yapılabiliyor iken asla kartı olmayanların T.C. Kimlik numaralarına para yatırılmaktadır. Ziraat Bankası destekleme ödemeleri sorgulamasını ise ister Şubeden ister cep telefonunuzdan sorgulayabilirsiniz. Ziraat Bankası tarafınca çiftçiye destek ödemeleri kapsamında buzağı desteğinin 2021 yılı ödemeleri gerçekleşmiştir. Destek sorgulamasının iyi mi yapılacağına ilişkin detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Destekleme Almak İçin Şartlar Nedir?

  1. Çiftçinin üretim yapıyor olması, (Tarlası, bağları, bahçesi yada ağılı olması yetmez)
  2. ÇKS kaydının olması ve güncellenmiş olması,
  3. Müracaat tarihlerinde başvurmuş olması,
  4. Müdürlüklerin talep etmiş olduğu öteki şartları taşıyor olması gerekir.

Destekleme Ödemeleri Ne Vakit Yapılır?

Ödemeler müracaat meydana getirilen yıl içinde değil bir sonraki yılda yapılmaktadır. Ödeme tarihleri başvurunun nevine bakılırsa değişim gösterir. Şuan meydana getirilen başvurunun sonucunda 1 ay sonrasında para almak mümkün değildir. Genel anlamda bayram dönemlerinden ilkin hem Ramazan Bayramında hemde kurban bayramı öncesinde desteklemeler yatırılır. Doğal olarak ne vakit ödenip ödenmeyeceği en net olarak Ziraat şubelerinden öğrenilebilir.

ziraat bankası destekleme sorgulama
Destekleme Ödemeleri Ziraat Bankasından Sorgulanır!

Eğer ÇKS kaydınız yok ise hiçbir şekilde destekleme alamazsınız. Çks’niz yok ise yaptırmanız, var ise güncellemeniz gerekir. ÇKS Belgesi için lüzumlu bazı evraklar bulunmaktadır. Evraklara bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kimlere Destekleme Verilir?

Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görmüş olduğu 5 ana kategori halinde ödeme yapılır. Çiftçinin Ziraat’ten para alabilmesi için aşağıda yer almakta olan tarımsal faaliyetlerden herhangi biri ile uğraşması gerekir. Köyde ikamet eden şahıs ÇKS belgesi olsa da, destekleme ödemesi alamaz. Verilen sektörler şunlardır;

  • Alana bakılırsa meydana getirilen desteklemeler, (ekilen ürünün türüne ve kullanılan makine ve techizata bakılırsa ziraat ödeme yapmaktadır.) Alan bazlı ödemeler kategorisinde fındık üretimi, iyi ziraat desteği, toprak analizi için, organik ziraat yapanlar için, gübre ve çiftçiye ucuz mazot elde eden destekleme yer almıştır.  Hükumetin mazotun yarısı bizlerden kampanyası bu paranın içinde yer alır.
  • Biyoteknik mücadelede yada biyolojik savaşım için yapılanlar, (Bu kategori kapalı alanda ve açık alanda olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır.)
  • Fark ödemeleri; Daha fazlaca ekilen ürüne bakılırsa ödenmektedir. Mısır, Ayçiçeği, pamuk, buğday ve arpa, yaş çay, fasulye, konala, ispir, zeytin benzer biçimde bakliyat ve gıdalar için Ziraat Bankasınca kilogram başına para ödenir.
  • Büyükbaş, küçükbaş yada öteki hayvancılık desteklemeleri (arıcılık, su ürünleri, koyun ve keçi yetiştiriciliği, besi ve süt amaçlı büyükbaş hayvan yetiştirme, buzağı başına ödeme, ipek böceği ve tiftik üretimi benzer biçimde tüm hayvancılık kategorisine yatırılan ödemedir. Halk içinde süt parası olarak bilinmektedir. Hayvan başına durağan(durgun) bir para yatırılırken, aşı, pişmemiş süt değerlendirme, çoban parası benzer biçimde ödemeleri de kapsamaktadır. Sertifikalı sürü yöneticisi tutan çiftçiler çoban içinde yılda 5.000 TL. para alırlar.)
  • Yukarıda ki 4 kategoriye girmeyen öteki tarımsal işler için verilen ödemeler (hiçbir kategoride yer almayan ve hükumetin genel anlamda fazladan olarak çifçilere yatırdığı paralardır.)

Destekleme Ödemesi İçin Nereye, Iyi mi Müracaat Yapılır?

Başvurular çiftçinin en yakınında ve bağlı bulunmuş olduğu Ziraat ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine şahsen yada kanunu temsilci ile yapılabilmektedir. Her yıl ÇKS belgesini yenileyen ziraatçi bu esnada ürettiği ürünler ve bakmış olduğu hayvanlar için destekleme başvurusu yapmaktadır.

Ziraat daima olduğu benzer biçimde çiftçimizin yanında! Bu yıl gene devlet destekli hayvan kredisi vermektedir. Haberiniz olsun!

DESTEKLEME TÜRÜ ZİRAAT’E YATAN BAŞVURU TARİHLERİ NEREYE BAŞVURULUR
4 ay ve üstü buzağı Tane başı 350 TL. Mayıs ve Ağutos Ayları Içinde Her Yıl Müracaat Yapılır İl İlçe  Ziraat ve Orman Müdürlüğü
Soykütüğüne kayıtlı buzağı Tane başı 500 TL. Damızlık sığır yetiştiricileri birliği ve üye yetiştirici birlikleri
Döl kontrollü boğa yavrusu İlaveten 50 TL.
Anaç manda Manda başı 250 tl. Genel anlamda Kasım ve Aralık ayında başvurulur İl ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri
Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL. Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
Malak Malak başına 150 TL. 1 Dönem Kasım Aralık Ayı
2. Dönem Haziran Temmuz Ayı
İl ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri
Soykütüğü malak 400 TL. Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
Adam sığır besi desteği 250 Tl. Hayvan başı Her senenin Ocak ayına kadar müracaat yapılabilir Kırmızı et üreticileri birliğine başvurulur
Arılı kovan Kovan başı 10 TL. Temmuz ayına kadar başvurulur Arı yetiştirici birliklerine
Ana arı 15 TL.
Damızlık ana arı 40 TL.
Damızlık koyun keçi parası Keçi koyun başına 25 TL. Eylül ve Kasım ayları arası Damızlık keçi koyun birliklerine
Süt parası değişkendir. Her ay pişmemiş süt satım belgesini takip eden ay içinde birliklere teslim edilir Bağlı olunan birliğe teslim edilir
Çoban parası Senelik 5 Bin TL. Haziran ayı ile yıl sonuna kadar İl ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri

Yukarıda yer edinen çizelgede, ne vakit müracaat yapıldığı, kimlere para ödendiği, kaç para verildiği belirtilmiştir. Bu cetvel genelleme olup aslolan müracaat ve ödeme tarihleri Bakanlıkça belirlenir. Sadece genel anlamda bugüne dek tarihler bu şekilde olmuştur.

Ödeme takvimi

Ziraat Bankasına Paralar Ne Vakit Yatıyor?

Banka web sitesinde yer edinen destekleme duyuruları bölümünden etken durumdaki ödemenin yapılacağı tarihleri belirtmektedir. Ödemeler çiftçinin T.C. kimlik numarası ve Vergi kimlik numarasının ilgili hanesine bakılırsa yapılmaktadır. Mesela şuan güncel ödeme takvimine bakılırsa dane mısır, fındık ve hububat ödemeleri aşağıda belirtilen gruplamaya bakılırsa yatırılacaktır.

TCKN SON HANESİ VKN SON HANESİ PARANIN ZİRAAT BANKASINA YATACAĞI TARİH
0 – 2 0 – 1 – 2 – 3 – 5 – 7-9 06 Nisan Cuma
4 – 6 4 – 6 13 Nisan Cuma
8 8 20 Nisan Cuma

Çiftçinin T.C. Kimlik numarasının son hanesi ile beraber Vergi kimlik numarasının son hanesi de sınıflandırmaya dahil olur. Mesela Tc. Kimlik nosunun son hanesi 0 olan sadece vergi kimlik numarasının son hanesi 4 olan bir yurttaş 2. grupta parasını alabilir. İnternet üstünden Ziraat Bankası mobil kullanan yada web bankacılığı kullanan vatandaşlar hesaplarına girerek online işlemler menüsünden çevrimiçi destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirler.

Cep Telefonundan Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Eğer cep telefonunuzdan paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyor iseniz, Ziraat Android yada Ziraat IOS uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Cep telefonunuzun interet tarayıcısından bankanın sitesine giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz. Bu uygulamaların hesap özeti bölümlerinden sorgulama yapabilirsiniz. Devlet Destekleri sayfamızı takip edebilirsiniz.

Mevzu hakkında ki en net detayları Ziraat Bankası web sitesinden öğrenebilirsiniz. Çiftçilerimiz için 2021 senesinde ayrılan bütçe 16,1 milyar TL’ dir. 

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir