Ziraat Bankası Evlilik Kredisi 2021

Ziraat Evlilik Kredisi

Evlilik mevzusu beraberin ciddi harcamaları da getirmiş olduğu için maalesef sırf bu nedenden dolayı evlilik hayallerini erteyelen bir fazlaca genç çift bulunmaktadır. Sadece hem devletin nüfus planlaması gereği, hem de toplumsal devlet olmanın verdiği bir anlayış gereği artık devlet tarafınca evlenmek isteyenlere hususi bir kredi imkanı sunuldu. Her yıl devam eden bu uygulama, bu yılda Ziraat Bankası Evlilik Kredisi adı altında devam ediyor. Şimdi sizlere bu programın detaylarını aktarmaya çalışacak ve müracaat şartlarından bahsedeceğiz.

Evlilik Kredisinde Faiz Yok

İlk olarak 2016 senesinde başlamış olan evlilik kredisi uygulamasının içinde herhangi bir faiz olmadığını sizlere hatırlatalım. Bu kapsamda verilen kredi miktarı ise azami olarak 5 bin TL ‘dir. Her iki eş de bu krediye başvurabilir. Dolayısıyla her iki eşin de evlilik kredisinden yararlanması halinde toplam sayı ise 10 bin TL olacaktır. Bunun haricinde devletin evlenecek kişiler ile ilgili bir başka uygulaması olan çeyiz hesabını da açtırarak hem birikim yapabilir hem de devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Şimdi birazcık daha detaylara girelim.

Çeyiz hesabında kişiler minimum 105 TL olacak şekilde 36 ay süresince açacakları çeyiz hesabına para yatırmaları gerekmektedir. Sadece taksitlerin aksatılmaması gerekmektedir. Yıl içinde Bir defaya mahsus ödeme yapmamanız halinde bu kabul edilirken, sonrakinde ise maalesef sistem sona ermektedir. Devlet desteklerinden faydalanabilmek için minimum 36 ay sistem içinde kalmak gerekecektir. Daha çok kalınması halinde ise devlet desteği daha da artacaktır. 35. Ayda ya da daha öncesinde çıkarsanız herhangi bir devlet desteği verilmeyecektir. 5 yıl şu demek oluyor ki 60 ay ve daha üstünde sistemde kalıp taksitlerini ödeyenler ise devlet desteklerinden tam olarak yararlanır.

Devlet Bankaları Ön Planda

Ziraat Bankası evlilik kredisinin yanı sıra Vakıfbank, Halk Bankası benzer biçimde devlet bankaları da evlilik kredisi mevzusunda hususi paket ve kampanyalarla evlenmek isteyen çiftlere finansman desteği sağlamaktadır.

Katılım Bankalarından Evlilik Finansmanı

Ziraat Katılım Bankası ve Albaraka Türk Katılım Bankası tarafınca düğün organizasyonlarında harcanmak suretiyle yapılacak harcamalara hususi faizsiz evlilik finansmanı verilmektedir. Faizsiz olduğuna dair bilgiler beyanlar bankaların beyanı olup, bu mevzuda tercih ve takdir siz kıymetli okuyucularımızındır.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Bunun için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine şahsen müracaat kafi olacaktır. Kredi başvurusuna giderken Yanınızda nüfus cüzdanınız, ikametgah belgesi yada bunun yerine son 3 aylık döneme ilişkin satmaca (doğalgaz, telefon, elektrik, vs.) olması gerekmektedir. Ziraat Bankası evlilik kredisi online müracaat yapabileceğiniz bir platform bu aşamada maalesef bulunmamaktadır.

Alternatif Kredileri de Değerlendirebilirsiniz

Her ne kadar bu mevzuda öncü olan banka T.C. Ziraat Bankası da olsa; muhakkak öteki bankaların da evlilik gereksinimlerine yönelik kredi kampanyalarına göz atmalısınız. Ek olarak mevzuyu araştırırken bir tek evlilik kredisi bazlı yaklaşmamalısınız. Genel itibariyle bu krediyi çektikten sonrasında ilgili parayı mobilya, beyaz eşya, vs. benzer biçimde masraflarınız için kullanacağınızdan; bilhassa bazı markaların anlaşmalı olduğu bankalardan daha cazip tekliflerle kredi alabilirsiniz. Bu mevzuda bir örnek verecek olursak; Kredi Dakik adlı Koç Finans ‘ın kredi kampanyası kapsamında; Arçelik ve Beko mağazalarından beyaz eşya alışverişlerinizi yapabilir ve mağazalardan anında kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Evlilik Kredisi İhtiyaç Kredisidir

Evlilik kredisi her ne kadar adından dolayı değişik bir kredi türü benzer biçimde gözükse de genel itibariyle bir gerekseme kredisidir. Dolayısıyla bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir. Bazı bankalar maalesef bu kampanya adı altında faiz oranlarını daha da yükseltebilmektedir. Bu yüzden bu mevzunun bu pencereden değerlendirilmesi cebiniz adına en doğru davranış olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan En Çok Şubesi Bulunan Banka Hangisi? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir