Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

Ziraat ve hayvancılık alanında meydana getirilen faaliyetleri destekleyen bankaların başlangıcında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat bankası belirli şartları taşıyan müşterilerine 2021 yılı itibari ile hayvancılık kredisi vermeye devam edecektir. Çiftçilere sunulan faiz oranlarının ve ödeme seçeneklerinin daha uygun bulunduğunu bilmekteyiz. Hamile düve alımları için ise yüzde 0 faizli kredi kampanyası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi imkanı sağlanmaktadır. Sizler için Ziraat Bankası’ nın verdiği hayvan kredisinin şartlarını araştırdık. Kredi hesaplamaları ile durumu daha net ifade etmeye çalışacağız.

Ziraat Bankası tarımsal ve hayvansal üreticilik mevzularında ziraatçi müşterilerine finansal destek elde eden bankalar içinde ilk sıradadır. Tarımsal mekanizasyondan sulamaya kadar pek oldukça mevzuda kredi verilmektedir. Hayvancılık kredileri ise gene hayvansal üretim mevzularında gerçek ya da tüzel kişilere verilen krediler içinde yer almıştır. Besi hayvancılığı, süt hayvancılığı ve damızlık üretimi mevzusunda büyükbaş, küçükbaş, kanatlı (hindi, tavuk, bıldırcın, yumurta, damızlık ve et) ve arıcılık mevzularında yatırım ve işletme dönemine ilişik olmak suretiyle verdiği iki tür kredi bulunmaktadır.

İşletme dönemine ilişik olarak verilen krediler; Yem, makine bakım ve onarımı, yakıt, kira, sigorta şeklinde giderler için büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı alımları mevzusunda kullanılmak suretiyle işletme kredisi verilmektedir. Büyükbaş hayvanlar için ahır, küçükbaş hayvanlar için ağıl yapımlarında, güneş enerjisi, biogaz, tarla ve arsa alımı mevzularında bununla beraber büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı mevzularında verilen yatırım kredilerinden de yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası koordineli olarak iş koşturmacasındadır. Bakanlar Kurulu tarafınca belirlenen ve resmi gazetede gösterilen içerikte yer edinen şartları taşıyor iseniz Ziraat Bankası’ nın uygun faiz oranlarının yanı sıra, tebliğlerde belirtilecek olan indirimli faiz oranlarından da yararlanabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Başvurusu İçin Lüzumlu Evraklar

Ziraat Bankası’ ndan tarımsal mevzularda kredi alabilmek için ilk koşul Ziraatçi Kayıt Belgesi’ ne haiz olmaktır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, bilanço esasına bakılırsa etkinlik gösteren işletmeler son 3 yıla ilişik bilançolarını ve gelir belgelerini de bankaya sunmak zorundadır. Banka tarafınca kredinin geri ödeneceğine dair itimat sağlanması amacı ile güvence sunmanız gerekmektedir. Bu belgelere ek olarak banka tarafınca tarımsal işletmeye ilişik kira sözleşmesi ya da tapuların nüshaları da talep edilmektedir. Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredisi kampanyalarına başvurmak isteyenlerin eğer ÇKS belgeleri yoksa ilkin sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. İnternetten ÇKS kaydı yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hamile Düve Kredisi

2021/11188 Karar sayılı Resmi Gazete’ de Ziraat Bankası A.Ş. ve Ziraat Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime İlişkin Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin karar yürürlüğe konulmuştur. Verilen bu karar neticesinde belirlenen tarımsal ve hayvansal mevzularda kredi verilecek, verilecek olan kredilere ek faiz indirimi yapılacaktır. İndirim oranlarını incelediğimizde 100 bin TL’ ye kadar olan kredilerin genel olarak indirim dönemlerinde faiz indirimi oranları yüzde 100 olmaktadır.

Destek verilecek olan hayvansal mevzular küçükbaş, büyükbaş, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, kanatlı damızlık ve su ürünleri sektörüdür. Bakanlık tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde damızlık düve üretimi için verilen olan kredinin üst limiti 7.500.000 TL‘ dir. Yatırım döneminde kullandırılacak olan kredi faizsiz olacaktır. İşletme dönemine ilişik yapılacak olan faiz indirimi oranı ise yüzde 75‘ tir.

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi
Ziraat Bankası Hamile Düve Kredisi

Verilmiş olan karar kapsamında yüzde 0 faizli kredi almak istiyorsanız işletmenizde 50 baş ve üstünde hayvan olması gerekmektedir. Halihazırda bir işletmesi olanların ise işletme kapasitelerine bu sayıya ulaştırmaları şarttır.

Desteklenen sütçü ırklar; Holstein, Jersey, Avrupa kırmızıları

Kombine ırklar; Brown swiss, simental, montbeliard

Etçi ırklar; Şarole, limuzin, hereford, angus

Damızlık düve kredisi kapsamında olan yatırım kredileri dahilinde yem hazırlama ünitelerinin kurulması, davet biçme, silaj, gübre yönetimi vb. ekipman alımlarında, güneş enerjisi vb. kaynakların sağlanması amacı ile ekipman alabilirsiniz. Kredi kullanılarak alınacak olan düvelerin Bakanlık Sistemi’ ne kayıtlı olması gerekiyor. 4 ila 13 yaşlarında olan hayvanların damızlık belgesi ve pedigri sertifikasına haiz olması gerekmektedir. Desteklenen sütçü ırklar içinde yer edinen Helstein ırklarının Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Ziraat Kredi Kooperatifi’ nce sağlanan desteklerin haricinde hayvanların yurt içinde dünyaya gelen olması gerekmektedir.

1 Milyon Düve Desteği!

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa çiftçilerimize 1 milyon düve desteği verilecektir. Ek olarak 300 koyun projesi dahilinde destek sunar de dağıtılmaktadır. İlaç noktasında da çiftçilere destek verilecektir. Bakan, damızlık düve yetiştiriciliğinde ana sayısını artırmanın kendilerinin görevi bulunduğunu belirtmiştir. Sadece verilecek desteğin şartları ve müracaat tarihleri hemen hemen netlik kazanmamıştır.

Ek olarak Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca  250 bin düve projesi kapsamında hayvan dağıtımları yapılmaya başlanmıştır. Ziraat Bankası’ na mevzu ile ilgili 30 bin tane müracaat yapılmıştır. Projeden yalnız 7 bin şahıs yararlandırılmıştır. Projenin 2021 senesinde da devam edeceği söylenmektedir.

7 Yıl Vadeli Hamile Düve Kredisi

7 Mayıs 2008 tarihinde proje için başvurular kabul edilmişti. Projeden yararlanmak için ahırınızın bulunmuş olduğu yerde ikamet ediyor olmanız, Ziraat Kredi Kooperatifleri ortağı olmanız, 15 baş kapasiteli bir ahıra haiz olmanız ve müracaat tarihinden evvel süt hayvancılığı yapıyor olmanız gerekmekteydi. Başvurular Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca kabul edilmiştir. Destekten yararlanabilmek için üye olmayanların kooperatife üye olması gerekmektedir.

Şartlar içinde 15 baş hayvana ilişik olmak gerektiğinden söylemiştik. Sadece Ziraat Bankası’ nın verdiği krediler ile işletme büyüklüğünü de 15 başa çıkarmak mümkün kılmaktadır. Kullandırılacak olan kredinin vadesi 7 senedir. Bu kredi ilk 2 yıl ödemesizdir. 2 yıl geçtikten sonrasında ödeme başlamış olacak ve bu sayede çiftçilerin iki senelik dönemde kendilerini toparlamaları sağlanacaktır. Yem alımı için de 18 ay vadeli olarak kredi kullandırılması söz mevzusudur.

7-yıl-vadeli-gebe-düve-kredisi
7 yıl vadeli hamile düve kredisi

Ekim ayında dağıtımları süregelen damızlık hamile düvelerin teslimatları Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nce yapılmaktadır. Yatırım kredisi Ziraat Bankası tarafınca sağlanarak alınan hayvanların yem gereksinimleri da gene kurum tarafınca sağlanacaktır.

2021 senesinde Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca hamile düve desteği sağlanacağı söylenmektedir. Ziraat Bankası’ nın yanı sıra Şekerbank, QNB Finansbank, Vakıfbank da hayvan alımları için çiftçilere uygun faiz ve vadeler ile kredi desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredilerine başvurarak hamile düve, düve, manda, koyun, arı, tavuk vb. hayvan alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir