Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

Ne olursa olsun her Ziraat Bankası üyesinin bilmese bile bir IBAN numarası vardır. Bu yazımızda Ziraat Bankası üyelerinin IBAN’larını iyi mi öğreneceklerini adım adım ve en kolay şekilde anlatacağız. Ilk olarak  “IBAN  (International Bank Account Number/ Internasyonal Banka Hesap Numarası) numarası ne işimize yarar? IBAN numaranız ile neler yapabiliriz? ” sorularını yanıtlayalım.

IBAN, para transferlerinin değişik yada hatalı hesap numaralarına gönderilmesini engellemek amacıyla öncelikle Avrupa Birliği vatanlarında etken şekilde kullanılmaya başlanmış bir hesap numarası standardıdır. Bu uygulamayla banka hesap numaralarına tüm dünya üstünde geçerli olup kullanılabilecek bir ortak standart getirildi. Özetlemek gerekirse IBAN; içinde hem banka şube kodunu ve üyenin alan kişi kodunu barındıran bir kodlama sistemidir.

Normalde yaptığınız banka işlemlerini; bankalar arası para transferlerini, hesaplar arası para transferini , EFT ve havale işlemlerini oldukça daha kısa bir süre içinde ve yüksek güvenlikli bir halde yapabilmenizi sağlar.

Ziraat Bankasının resmi internet sayfası üstünden IBAN hesaplama uygulaması ile Ziraat Bankası IBAN numaranızı oldukça kısa bir süre içinde öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası IBAN sorgulaması için sizden istenen detayları eksiksiz ve hatasız bir halde girmeniz kafi olacaktır.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulamasını Iyi mi Yapabilirim?

Ilk olarak Ziraat Bankası IBAN Sorgulaması işlemine başlayabilmek için aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Ziraat Bankası IBAN sorgulama için TIKLAYINIZ!

Burada karşınıza sırasıyla Şube Seçimi yapacağınız, Satın alan No ve Ek No gireceğiniz bir sayfa açılacaktır. Açılacak sayfa ve doldurulması ihtiyaç duyulan alanlar aşağıdaki fotoğraftaki gibidir. Detayları eksiksiz ve hatasız girmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama

Şube seçimini daha rahat yapabilmeniz için bizlere sunulan “Şubeleri Kodlarına Nazaran Sırala” yada ” Şubeleri İsimlerine Nazaran sırala” seçenekleri vardır. Şubeleri Kodlarına Nazaran Sırala seçeneğini seçerseniz Şube Seçimi kısmında arattığınızda şubeler karşınıza kodlarıyla çıkacaktır. Eğer şubenizin kodundan güvenli değilseniz ve ya bilmiyorsanız kesinlikle Şubeleri İsimlerine Nazaran Sırala seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçenekler aşağıdaki fotoğrafta yuvarlak içine alınmıştır.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama

Şube Kodunuzu bilmiyor yada unuttuysanız Ziraat Bankası kartının üstünden yada web şubesine girerek de bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Kartınızın üstündeki hesap numaranızın ilk dört hanesi Şube Kodunuzdur.

Satın alan  numaranızı bilmiyorsanız ise ilk dört hane şube koduyken sonrasında gelen sekiz hanede sizin alan kişi numaranızdır. Kısaca şube kodundan sonrasında gelen sekiz haneli alan kişi numaranız Ziraat Bankası IBAN Sorgulama sayfasında istenen Satın alan NO kısmına yazacağınız numaradır.

Ziraat Bankası Ek No olarak tanımlanan numara ise, hesap numaranızın son dört hanesindeki rakamlardır. Kısaca hesap numaranızın ilk dört rakamı şube kodunuz, şube kodundan sonrasında gelen sekiz sayı alan kişi numaranız ve sonrasında gelen son dört sayı ise Ziraat bankası Ek Numaranızdır. Ziraat Bankasına ilişik iki Ek No vardır. Bunlardan biri  5001 diğeri ise 5002’dir.

Yukarıda sizin için detaylı şekilde anlattığımız detayları eksiksiz girdikten sonrasında alt bölümde bulunan “Hesapla” butonuna tıklayınız. Bilgilerinizi noksan ve hatasız girmişseniz 26 basamaklı Ziraat Bankası IBAN numaranız karşınıza eksiksiz bir halde çıkacaktır. Eğer bilgilerinizi hatalı girmişseniz ya karşınıza çıkmayacak ya da hatalı bir IBAN numarası çıkacaktır. Tıklamanız ihtiyaç duyulan buton aşağıdaki fotoğrafta kırmızı yuvarlak içine alınmıştır.

Ziraat Bankası IBAN sorgulama

tıkla sorunu sor

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir