Ziraat Bankası İcralık Araçlar 2021 (2. El Uygun Fiyata)

2. el vasıta alımlarında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi de borç ödemesi yapılmamış araçların alınmasıdır. Bankalar müşterilere destek olurken kendilerine bir güvence sunmalarını isterler ve bu teminatlar kimi zaman taşıt olabilir. İpotekli vasıta sahipleri borçlarını  ödemediklerinde bu araçlar icra marifeti ile alınır. Bankalar da bu taşıtları uygun fiyatlara elden çıkarırlar. Ziraat Bankasının yanı sıra İş Bankası, Halk Bankası, Finansbank, Yapı Kredi, Denizbank, Vakıfbank şeklinde bankalar da vasıta satışı yapmaktadır.

Bankadan Iyi mi 2. El Vasıta Alınır?

Bankalar gerekseme kredileri, konut kredileri vb. ürünlerini talep eden müşterilerinden bazı evraklar isterler. Bu evraklardan bir tanesi gelir belgesidir. Gelir durumu uygun görülen ve kredi notu yüksek olan kişiye finansal destek sağlanmaktadır. Emekliler gelirlerinin yarısı kadar kredi ödemesi yapabilirken, maaşlı çalışanlar için bu durum değişkenlik göstermektedir. Çekilecek olan kredi miktarı, bankanın o anki faiz oranı ve seçilen vade oranı üstünden bir hesaplama yapılır. Bu hesaplama neticesinde müşteriye banka tarafınca bir ödeme planı sunulur. İşte bu ödeme planı, sizin ay ay ödemeniz ihtiyaç duyulan taksit tutarlarını göstermektedir. Gelir durumu kafi olmayanlar, bankalardan kredi çekmek istediklerinde kefil götürmek ya da konut, arsa, iş yeri, dükkan ve taşıt şeklinde haiz oldukları mal varlıklarını güvence olarak gösterirler.

Güvence aslına bakarsak şu manaya gelmektedir, borcun ödenmemesi durumunda alan kişi ilk olarak uyarma edilir. Sadece bu ikaza karşın ödemez ise, güvence gösterdiği mal varlığı üstünden borcu öğrenim edilir. Bankanın borcu öğrenim edememesi için bu mal varlıklarını kendisi elden çıkarabilir. İşte ipotek burada devreye girmektedir. İpotekli mal varlıklarına satılamaz şerhi konulmaktadır. Banka müşterisinin borcunu tüm ikazlara karşın ödememesi halinde bu borç ipotek gösterilen maddi varlığın elden çıkarılması yolu ile banka ödemesini alır. Güvence gösterilmiş olan taşıtlar da elden çıkarılmış olur.

Aslına bakarsak bu uygulama çok da fazla mantıksız sayılmaz. Şu sebeple şahsın borçları devamlı olarak faiz miktarından dolayı artış gösterecek. Banka bu itibarla kişinin borçlarının daha çok birikmesinin önüne geçerken hem de kendi borcunu öğrenim etmiş oluyor. 2.el araçlara ekspertiz zorunluluğu geliyor!

Ziraat Bankası ihale ile konut, arsa, taşıt, iş yeri satışı yapmaktadır. Bu mal varlıkları borçlarını ödemeyen şahıslara aittir. Doğrusu yapılacak olan ihalelere katılarak 2. el vasıta alabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk iş Ziraat Bankası şubelerine giderek data almaktır. Size burada araçların özellikleri, hasar kayıtları gösterilecek ve fiyat sunulacaktır. İhale yolu ile alım yapıldığından aracın fiyatı tam olarak belli değildir. Sadece piyasa kıymeti esas alınır. Bankaya işte bu piyasa değerinin %6′ sının yatırılması gerekiyor. Fiyatlandırma eksper tarafınca yapılıyor. Bu meblağ güvence olmaktadır. Doğrusu vasıta 35 bin TL ise 2 bin 100 TL güvence yatırmalısınız.

Banka tarafınca size bir sözleşme sunulacaktır. Bu sözleşmeyi onayladığınız an satış işlemleri başlamış anlama gelir. Burada akıllara şu sual gelebilir. Ben güvence bedeli yatırdım fakat ihale bana çıkmadı. Ne olacak benim ihale katılım bedelim. Bu anlamda Ziraat Bankası tüm müşterilerinin haklarını korumaktadır. Doğrusu ihale size çıkmazsa paranız tarafınıza iade edilecektir. Sadece taşıt ihale sonrası sizin olursa çıkacak olan noter harcamalarını sizin karşılamanız gerekiyor. İhaleyi kazanmış sadece taşıtı almaktan vazgeçmiş iseniz ödemiş olduğunuz güvence tutarını geri alamazsınız. Ek olarak aracın plakası üstünden de bir sorgulama işlemi yaparak bilgileri öğrenebilirsiniz. e-devlet üstünden hasar bilgisi sorgulamak için tıklayınız.

Ziraat Bankası 2. El Vasıta Satışı

İhaleye girmek için T.C. kimlik belgeniz ile müracaat yapmanız kafi olmaktadır, doğal olarak şahıssanız. Tüzel kişilerin ihaleye katılmaları durumunda imza sirküleri ve Tecim sicil onay belgesi gerekiyor. Şirket adına yetkiyi kullanan şahıs de yetkili bulunduğunu ispatlamalıdır. İhale başvurunuzu yaptıktan sonrasında banka sistem üstünden işlem yapmış olduğu için cep telefonunuza kısa bildiri yolu ile bir gizyazı gönderiyor. Sistem üstünden aracın takibini yapabiliyor ve fiyat önerisinde bulunabiliyorsunuz.

Eğer ihale sonrası vasıta alımı yapmış olursanız Katma Kıymet Vergisi ödemezsiniz. Satış işlemi için herhangi bir satmaca kesilmesi söz mevzusu değil. Sadece bu tutarı ödediğinize dair bir dekont alabiliyorsunuz. Değişik bir ilden alım da yapılabiliyor. 2.El el araç oto ekspertiz yasası bağlantısından detaylı data alabilirsiniz.

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ihaleye katılabilme hakkına haizdir. Eğer ihaleye katılarak istenen bedeli yatırdıysanız şartnameyi imzalamanız gerekiyor. Dekontunuzu alır almaz ihaleye katılma hakkı elde etmiş olmuş olursunuz. İhale süresi 4 gündür. Size verilen gizyazı ile sisteme giriş yaparak devamlı olarak tutarda artış yapmak koşulu ile fiyat güncellemesi yapmalısınız. Bu 4 günün sonunda eğer araca talip olan öteki şahıslar arasından en yüksek tutarı öneren siz olursanız ihaleyi de almış olacaksınız. Bu şekilde aracın satışının yapıldığı banka şubesine giderek aracı devralabilirsiniz.

İhaleye katılmak için lüzumlu detayları verdikten sonrasında şimdi araçlar üstünde bir incelemede bulunalım. Tüm vasıta ilanlarını bu link üstünden görebilirsiniz.

PEUGEOT 508

Bu aracın ihalesi şu an itibari ile devam etmektedir. Banka tarafınca verilen muhammen karşılık doğrusu ihale başlangıç bedeli 51 bin 500 TL‘ dir. Vasıta 2012 model ve dizeldir. Otomatik vitesi bulunmaktadır. 274 bin kilometrededir. Kasa tipi sedandır. Bankaya ihale başvurusu için gittiğinizde araca %6 oran üstünden 3.090 TL güvence bedeli yatırmanız gerekiyor. 52 bin TL teklif verilmiştir. Vasıta Ziraat Bankası Konya Seydişehir şubesinde bulunmaktadır. Banka KDV mükellefi olmadığından sizin de vergiyi ödemenize gerek kalmayacaktır. Aracı satın alırsanız vasıta bedelinin yanında noterde yapılacak olan satış işlemlerinin bedelini ödemeniz gerekiyor. 

ziraat-bankası-peugout-508
İhalesi devam ediyor..

Teklif vermek ve aracı detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

FORD Focus

İhalesi hemen hemen başlamayan araçlardan bir tanesidir. 2011 model, dizel ve manuel vitestir. Kilometresi 234 bin’de bulunmaktadır. Sedan tipi kasadır ve gri renktedir. Ziraat Bankası Erzincan şubesinde bulunmaktadır. Banka tarafınca belirlenen ihale başlangıç bedeli 42 bin 500 TL‘dir. Güvence bedeli olarak %6 oranı üstünden 2 bin 550 TL güvence yatırmanız gerekiyor. Banka tarafınca belirlenmiş olan minimum artış kıymeti 500 TL’ dir. Fiyat vermek ve vasıta detaylarını incelemek için tıklayınız.

ford-focus
Aracın ihalesi hemen hemen başlamamıştır. Teklif vermek için geç kalmayın.

VOLKSWAGEN Jetta

Bu aracın da ihalesi hemen hemen başlamamıştır. 2015 model ve otomatik vitestir. Vasıta dizeldir. 87 bin 800 kilometrede bulunmaktadır. Rengi beyazdır. Vasıta İstanbul’ da Kozyatağı Lojmanları’ nda bulunmaktadır. Başlangıç bedeli 74 bin TL‘ dir. %6 güvence oranı üstünden hesaplandığında 4 bin 440 TL güvence yatırmak gerekiyor. 1.6 TDI modeldir. Model detaylarını incelemek ve teklifte bulunmak için tıklayınız.

jetta
Jetta fiyat olarak uygun araçlardan bir tanesidir.

KIA RIO

2013 Model Kia Rio dizeldir. Vitesi otomatiktir. 295 bin 600 kilometrededir. Kasa tipi H.Back 5 Kapı’ dır. Rengi beyazdır. İstanbul Kozyatağı Lojmanlarında bulunmaktadır. 38 bin 500 TL başlangıç bedelinin %6 ‘ sı oranında doğrusu 2 bin 310 TL güvence ödenmesi gerekmektedir. Fiyat vermek ve aracı detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

ziraat-bankası-kia-rio
Satışa çıkarılan araçlardan bir tanesi de Kia Rio markadır.

BMW 3

2009 model LPG’ li BMW’ nin vitesi manueldir. Rengi kırmızıdır. Ziraat Bankası Ankara Kazan deposunda bulunmaktadır. Vasıta 225 bin kilometrede bulunmaktadır. Kasa tipi sedandır. Bankanın sunmuş olduğu başlangıç bedeli 59 bin  TL‘ dir. 3 bin 540 TL güvence bedeli karşılığında ihaleye katılabilirsiniz. Vasıta bilgileri ile ilgili data almak ve öteki fotoğrafları incelemek için tıklayınız.

Siz de Ziraat Bankası ihalelerine katılarak ve vasıta için hesaplanmış olan muhammen bedeli ödeyiniz. Sistem üstünden fiyat artışı yaparak vasıta sahibi olabilir ve satışa çıkan 2. el araçları piyasa değerlerinin altında satın alabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir