Ziraat Bankası Komisyonsuz Konut Kredisi

Markalı konut projesi üreticilerinin artık faizsiz konut kredisi desteği vermeye başlaması ile birlikte konut kredisi alanında yaşanmış olan rekabet her geçen gün birazcık daha şiddetlenmeye devam ediyor. Bankalar en oldukça kar elde ettikleri konut kredisi paketlerini korumak adına kampanyalar düzenlemeyi sürdürürken Ziraat Bankası komisyonsuz konut kredisi paketi ile rakiplerini geride bırakmayı başarıyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Şartları Nedir?

Avantajlı koşullar altında konut finansmanı desteği elde eden Ziraat Bankası konut kredisi paketlerinden yararlanmak isteyen kişilerin belirli koşulları taşımaları gerekmektedir. Bunlardan ilki konut kredisi müracaat formu doldurmak isteyen kişinin reşit olması şu demek oluyor ki 18 yaşını doldurmuş olması şartıdır. Koşul yaşlarının yanı sıra aylık gelir belgesi olmayan kişilerin de kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Banka kullanılan kredinin geri ödemesinde kullanılacak olan bir kaynağın olmasını koşul koşmakla birlikte maaşa bakılırsa kredi hesaplaması yapılarak maaş ile orantılı olan bir kredi limiti belirlenmelidir.

Ziraat Bankası maaşa bakılırsa kredi hesaplaması yaparken konut kredisi paketlerinde aynı hanede yaşayan tüm aile fertlerinin gelirlerinin toplamını dikkate almaktadır. Şu demek oluyor ki aynı evde yaşayan eş, çocuk ve kardeş benzer biçimde tüm aile fertlerinin toplam gelirleri dikkate alınarak kredi limiti hesaplaması yapılır. Konut kredisi paketlerinde toplam gelirin en fazla yarısı kadar kredi kullanımına izin verilmektedir. Şu demek oluyor ki toplam hane geliri 5 bin lira olan bir ailenin en fazla aylık ödemesi 2 bin 500 lira olan konut kredisi kullanımına izin verilir. Bu ailenin 60 ay vadeli konut kredisi kullanmak istemesi durumunda 150 bin lira konut kredisi kullanmasına izin verilirken 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak istemesi durumunda ise 300 bin liraya kadar olan konut kredisi talepleri onaylanır.

Konut kredisi şartları içinde konuta ilişkin şartlarda bulunmaktadır. Ilk olarak tapusu olmayan konutlara kesinlikle kredi kullanımı mümkün değildir. Gene aynı şekilde iskanı olmayan binalara da Ziraat Bankası konut kredisi onayı vermemektedir. Konut kredisi yaş sınırı olarak ise 20 yaşından daha büyük olan binalara kredi onayı verilmezken Lokasyon olarak merkezi yerde bulunan ya da restorasyon geçirerek yenilenen binalarda bu kaide esnetilebilmekte ve şube müdürleri kendi inisiyatiflerini kullanarak kredi kullandırabilmektedir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişilere banka konut kredisi ekspertiz işlemi ile belirlenen değerinin en fazla yüzde 80’i oranında kredi kullandırmaktadır. Şu demek oluyor ki 100 bin lira kıymet biçilen bir konut için en fazla 80 bin liraya kadar kredi kullanımına izin verilir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir