Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi veriyor! Şartları yerine getiren banka müşterileri 2021 senesinde da koyun kredisi alabiliyor. Küçükbaş hayvan alımlarında kullanabileceğiniz bu kredilerin vadeleri 7 yıl oluyor. Ek olarak 300 koyun projesi kapsamında Ziraat Bankası’ nın kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Bankanın sunmuş olduğu faiz oranları ise öteki bankalara nazaran oldukça düşüktür. Koyun kredisi şartlarını, faiz oranlarını sizler için araştırdık.

Ziraat Bankası hayvansal üretim, tarımsal mekanizasyon, ufak ekipman, çağıl basınçlı sulama, su ürünleri vb. mevzularda çiftçilerimize finansman sağlamaktadır. Kuzulu koyun kredisi almak isteyen müşterilerimiz bankanın hayvansal üretim kredilerine başvurabilirler. Bu krediler ile beraber hamile düve, arı, manda, balıkçılık benzer biçimde mevzularda işletme ve yatırım dönemlerinde lüzumlu olan finansman ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilirsiniz.

Bankanın hayvansal üretim kredilerini faiz oranları senelik yüzde 5 ila yüzde 7 içinde değişmektedir. Yüzde 5 faiz oranı aylık olarak hesaplandığında yüzde 0,6 oranında olmaktadır. Ziraat Bankası’ nın kredilerinden yararlanabilmek için Ziraatçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmanız gerekmektedir. İşletme sahiplerinin bilanço sunması, işletmeyi tesvik edici belgeler ile güvence göstermek için bazı belgelere gereksinim duyulmaktadır.

küçükbaş-hayvancılık-kredisi
Küçükbaş hayvancılık kredisi

Ziraat Bankası’ nın verdiği hayvansal krediler genel olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli olarak olmaktadır. Bakanlar Kurulu kararları neticesinde verilen kararların Resmi Gazete’ de yayınlanmasından sonrasında imzalanan protokol gereği şartları yerine getiren banka müşterilerine uygun faiz ve vadelerde kredi sunulmaktadır. Hayvancılık mevzusunda verilen krediler 7 yıl vadeli ve ilk 2 yıl ödemesiz olmaktadır. Kredi başvuruları banka şubelerinden kabul edilmektedir.

Hayvancılık kredisi sunan bankalar içinde QNB Finansbank, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank’ ı da saymak mümkündür.

Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi

2021/11188 karar sayılı tebliğname Resmi Gazete’ de yayınlanmıştı. Kararda Ziraat Bankası ile Ziraat Kredi Kooperatifleri içinde imzalanan protokol neticesinde yatırım ve işletme dönemlerine ilişik düşük faizli kredi kullandırılacağı belirtilmişti. Bu kapsamda verilecek olan küçükbaş hayvan kredisinin yatırım dönemine ilişik olan faiz indirim oranı yüzde 100, işletme dönemine ilişik olan faiz indirim oranı ise yüzde 75′ tir. Kredi üst limiti ise 5.000.000 TL’ dir.

Kredi başvuruları 31 Aralık 2021 yılının sonuna kadar geçerlidir. Verilecek olan desteklerden yararlanabilmek için

  • 50 baş koyun
  • 25 baş keçi sahibi olunmalı ya da işletme kapasitelerinin bu sayıya çıkarılması gerekmektedir.
Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi
Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi

Ek olarak yetiştiricilik ve besicilik için barınak yapılması, hali hazırda bulunan barınakların tadilatları, balya makinesi, yem karma makinesi, silaj makinesi, tartı sistemlerinin alımlarında, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında ve bunlardan değişik aklınıza gelebilecek olan yatırım giderleri için kredi kullanılabilecektir. Ek olarak süt soğutma tankları ve süt sağım üniteleri de temin edilebilir. Adam hayvanların alımları işletme kredisi kapsamındadır. Dişi hayvan alımları ise yatırım kredisini kapsar.

Kredi alabilmek ve faiz indirimlerinden yararlanarak alınan dişi hayvanların Bakanlığın sistemine kayıtlı olmuş olması, adam hayvanların 3 yaşta ve 1 senedir sisteme kayıtlı olması, dişi hayvanlar için ise 6 ila 24 ay şartı aranmaktadır. Ek olarak küçükbaş hayvanların beslenmesi için kaba ve kesif yem bitkilerinin üretimi de yapılmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği mevzusunda bu içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredilerine başvurmak için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • 🐑Ziraatçi Kayıt Sistemi ‘ ne kayıtlı olmak (ÇKS kaydının iyi mi yapılacağı ile ilgili informasyon alabilirsiniz.)
  • 🐑 Banka tarafınca hakkınızda yapılacak olan tahkikatın pozitif yönde neticelenmesi
  • 🐑 Kredi notunuzun yüksek olması
  • 🐑 Hayvan alımlarının yüzde 25′ ini karşılayacak kadar ana paraya haiz olmak gerekmektedir.

Bu şartlara haiz olan banka müşterileri kendilerine en yakın banka şubesine giderek kredi başvurularını yapabilirler. Müracaat için yanınızda kimlik fotokopisi, ÇKS belgesi, gelir tablosu ve bilanço, işletmeyi tesvik edici belgeler ile güvence olarak gösterilecek olan belgeleri bulundurmanız gerekmektedir. Banka lüzumlu görmüş olduğu durumlarda kefil ya da güvence isteme hakkını elinde bulundurmaktadır. Bu şartları taşıyan müşterilerin banka tarafınca başvuruları kabul edilecektir.

Kredi başvuruları Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca kabul edilecektir. Son müracaat zamanı 31 Aralık 2021‘ dir. Koyun, kuzulu koyun, keçi benzer biçimde küçükbaş hayvan alımlarınızı bu finansman ile yapabilirsiniz. Yatırım dönemine ilişik krediler faizsiz olarak kullandırılmaktadır. 

Banka şubelerine kredi başvurusu için gittiğinizde hakkınızda bir soruşturma başlatılacaktır. Eğer kredi notunuz düşük ise başvurunuz reddedilecektir. Yüksek meblağlarda bankalar kesinlikle güvence kabul ederler. Ev yada arsa ipoteği, Ziraat Kredi Kooperatifi’ nin kefaleti, işetme ipoteği, banka hesabı var ise burada bulunan meblağ güvence olarak gösterilebilmektedir.

sahibinden.com’ a baktığımızda koyun fiyatlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu sebeple kuzulu koyun ya da hamile koyun almak daha avantajlı olmaktadır. Ziraat Bankası kredi tutarını alınacak hayvanlara bakılırsa yüzde 75 oranında belirlemektedir. Kalan meblağ için peşinat ödemelisiniz.

Doğal olarak şartlar içinde aslına bakarsan mevcut bir işletmesi olanlara destek verileceği belirtiliyor. İstenen hayvan sayısına ulaşmalısınız.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Kuzulu Koyun Kredisi

Ziraat Bankası haricinde Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen anaç koyun ve keçi desteklerine de başvurabilirsiniz. 15 ila 90 ay arasındaki dişi hayvanlarınız için hayvan başına 25 TL destekleme alabilirsiniz. Başvurular İl Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birlikleri tarafınca kabul edilmektedir.

 Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü eli ile dağıtılacak olan hayvan desteklerine de başvurabilirsiniz. 300 koyun projesi ile damızlık hayvan sayısının artması, sıhhatli ırkların yetişmesi hedeflenmişti. Şartları tamamlayarak destekleme almaya hak kazanan yurttaşlarımızın hayvanları Ekim ayında dağıtılmaya adım atmıştır. 300 koyun projesi ve öteki hayvancılık desteklemeleri ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Ziraat Bankası’ nın kredileri ile hayvan alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kredi bilgileri banka şubelerinden öğrenilebilir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir